Trzy mistrzynie wśród seniorek, dwie wśród juniorek. 800 m kobiet

W biegu na 800 m świętokrzyskie lekkoatletki odniosły wiele sukcesów. Już w połowie lat 50. do krajowej czołówki awansowała Krystyna Snop-Nowakowska. W 1957 roku była pierwszą zawodniczką z naszego regionu, która wystąpiła w reprezentacji Polski. Rok później zdobyła mistrzostwo naszego kraju i wystartowała, znów jako pierwsza z Kielecczyzny, w mistrzostwach Europy w Sztokholmie. Tam w eliminacjach biegaczka KSZO Ostrowiec Świętokrzyski została sklasyfikowana na dziesiątym miejscu z czasem 2.10,7, takim samym, jak dziewiąta zawodniczka, która zakwalifikowała się do finału.

Henryka-Staneta-Jóźwik na podium po jednym z wielu zwycięskich biegów

Krystyna Snop-Nowakowska, pierwsza  reprezentantka Polski z Kielecczyzny

W 1957 roku Snop-Nowakowska uzyskała na 800 m najlepszy rezultat w Polsce 2.10,3, dający jej 19. pozycję na świecie. W następnym roku miała drugi wynik w naszym kraju, a w tabelach światowych była 26. Później przeszła z KSZO do Legii Warszawa, w barwach której odniosła swoje największe sukcesy – jeszcze trzykrotnie zdobywała tytuły mistrzyni i biła rekordy Polski na 800 m, startowała na tym dystansie na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, a dwa lata później zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Belgradzie.

Po jej odejściu z Kielecczyzny laury na 800 m odnosiła Henryka-Staneta Jóźwik, która rozpoczynała karierę w połowie lat 50. w LZS Oględów k. Staszowa, a najlepsze wyniki uzyskiwała jako zawodniczka Budowlanych Kielce. W 1963 roku zdobyła mistrzostwo Polski, rok później została wicemitrzynią. Ponadto pięciokrotnie zajmowała miejsca w czołowej ósemce. Ośmiokrotnie pobiegła też na 800 m w meczach międzypaństwowych reprezentacji Polski. 14 września 1963 r. w Moskwie, w trójmeczu z Rosyjską FSRR i NRD, uzyskała swój najlepszy czas 2.10,0, odbierając rekord okręgu Snop-Nowakowskiej.

W połowie lat 60. bardzo dobre wyniki na 800 m uzyskiwała Krystyna Łukasik z KSZO. Jej rezultat 2.14,6 z 1964 roku był tylko 0,2 s gorszy od rekordu Polski juniorek. W mistrzostwach w tej kategorii wieku nie rozgrywano biegu na tym dystansie, w rywalizacji z seniorkami w 1965 roku była ósma, wystąpiła też w reprezentacji polskich juniorek w trójmeczu z Jugosławią i Rumunią.
Rekord okręgu 2.10,0 wyrównała kolejna biegaczka KSZO Barbara Czubaj-Czupryńska w 1973 roku. W następnym poprawiła Celina Magala z Budowlanych, wychowanka Henryki Jóźwik, która trenowała biegaczki i biegaczy w kieleckim klubie.

Małgorzata Jamróz, trzykrotna mistrzyni Polski juniorek i juniorek młodszych na 800 m

Magala specjalizowała się w biegach na 1500 i 3000 m, na 800 m plasowała się pod koniec i na początku drugiej dziesiątki w Polsce. Zanim odeszła z Budowlanych do Wisły Kraków, doprowadziła rekord okręgu do poziomu 2.07,38. Niewiele do jego poprawienia zabrakło Barbarze Kwietniewskiej z AZS Nowi, która w 1979 roku uzyskała 2.07,4. Też nie był to jej koronny dystans, ponieważ największe sukcesy odnosiła na 400 m i 400 m przez płotki.

Srebrny medal na 800 m w halowych mistrzostwach Polski juniorek w 1975 roku zdobyła Stanisława Mazurek z Budowlanych, kolejna wychowanka trenerki Jóźwikowej. Na kolejne medale musieliśmy czekać do poczatku lat 90. Wtedy to na dystansie dwóch okrążeń stadionu dominowała zdecydowanie w naszym regionie Małgorzata Jamróz, zawodniczka Żaka Kielce. Odebrała rekord okręgu Magali, była mistrzynią Polski juniorek młodszych i dwukrotnie juniorek, wicemistrzynią w kategorii młodzieżowej, a w rywalizacji z seniorkami zajęła czwarte mejsce w 1992 roku . Od następnego reprezentowała już barwy Erisu Piaseczno, a później Warszawianki.

Kolejną biegaczką z Kielecczyzny, która odnosiła sukcesy na 800 m, była Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski. W 1997 roku zwyciężyła w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zostając mistrzynią naszego kraju juniorek młodszych, wystąpiła też w biało-czerwonych barwach w meczu z Niemcami. Jako juniorka w 1998 roku zdobyła mistrzostwo Polski w hali, a rok później brązowy medal. Także na trzecim stopniu podium stanęła w 2000 roku już w halowych mistrzostwach seniorek.

Anna Kądziela największe sukcesy na 800 m odnosiła w hali w Spale

Na stadionie mieliśmy jeszcze jeden brązowy medal w mistrzostwach juniorek, zdobyty w 1999 roku przez Annę Nowicką z STS Skarżysko-Kamienna. Halową mistrzynią w kategorii seniorek została cztery lata później Wioletta Frankiewicz, także z STS. Zdobyła tytuł na 800 m trochę przypadkowo, ponieważ z powodu przeziębienia obawiała się wystartować na swoich koronnych dystansach 1500 m i 3000 m.

Wiolettta Frankiewicz

Tej utytułowanej biegaczce, która zaczynała karierę w Granacie i STS Skarżysko, potem przeszła do AZS-AWF Kraków, a w latach 2002-2003 znów startowała w barwach STS, zawdzięczamy rekordy województwa zarówno w hali (2.08,25), jak i na stadionie (2.06,86). W Świętokrzyskiem nie znalazła jednak warunków do uprawiania sportu na wysokim poziomie i od 2004 roku znów reprezentowała krakowski AZS-AWF, zdobywając dwukrotnie brązowy medal mistrzostw Europy na 3000 m z przeszkodami i siódme miejsce w tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Jeśli natomiast chodzi jeszcze o osiągnięcia świętokrzyskich biegaczek na 800 m, to ostatni znaczący sukces na tym dystansie odniosła Kamila Sodel z STS, zdobywając brązowy medal halowych mistrzostw Polski juniorek w 2010 roku.

Wykaz zdobytych medali i lokat w czołowej ósemce w mistrzostwach naszego kraju, starty w reprezentacji, miejsca zajęte w tabelach polskich i światowych, rozwój rekordu okręgu/województwa, a przede wszystkich zestawienia 102 najlepszych na 800 m zawodniczek w historii na stadionie oraz 30 w hali znajdziecie z zakładce „Statystyka i rekordy„.

Zdjęcia autorstwa Doroty Kułagi, Dobrosława Kostkowskiego i Jarosława Kubalskiego oraz ze zbiorów Bogdana Nocunia.