Mieliśmy dwie biegaczki w światowych tabelach. 1500 m i mila kobiet

Celina Magala i Wioletta Frankiewicz odnosiły największe sukcesy ze świętokrzyskich biegaczek na 1500 m. Pierwsza z nich, jako zawodniczka Budowlanych Kielce, w latach 70. zdobyła mistrzostwo Polski i brązowy medal w hali oraz brązowy na stadionie w rywalizacji seniorek, ponadto była dwukrotnie wicemistrzynią wśród juniorek, a w 1971 roku przez kilka tygodni rekordzistką naszego kraju juniorek młodszych.

Wioletta Frankiewicz

Celina Magala

Sześciokrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych reprezentacji Polski juniorek i młodzieżowej, odnosząc dwa zwycięstwa. W tabelach krajowych w latach 1974-76 plasowała się w pierwszej piątce, a w światowych w szóstej-ósmej dziesiątce. Jeszcze większe sukcesy odnosiła później po odejściu z Kielc do Wisły Kraków..Występując po wyjściu za mąż pod nazwiskiem Sokołowska była m.in. rekordzistą Polski na 1500 m (4.10,75 w 1977 roku).

Wioletta Frankiewicz zdobywała medale mistrzostw Europy i startowała w igrzyskach olimpijskich jako zawodniczka krakowskiego AZS-AWF już w tym wieku. Jednak to w barwach STS Skarżysko-Kamienna w 2002 roku zaistniała po raz pierwszy na arenie międzynarodowej, biegnąc na 1500 m w prestiżowym mityngu Golden League w Berlinie. Uzyskany czas 4.07,84 dał jej wtedy drugie miejsce w Polsce i 46, na świecie. Rok później była piąta w polskich i 78. w światowych tabelach. Na krótko przed odejściem z STS, w lutym 2004 roku, uplasowała się na piątym miejscu w halowym Pucharze Europy. W latach 90. jako juniorka młodsza zdobyła wicemistrzostwo naszego kraju, a jako juniorka zajęła czwartą lokatę w seniorowskich mistrzostwach.

Pozostałe świętokrzyskie biegaczki na 1500 m nie dorównywały już poziomem do tych dwóch mistrzyń. W młodszych kategoriach wiekowych zdobywały jednak medale w ogólnopolskiej rywalizacji. Mistrzynią Polski juniorek młodszych na stadionie była w 1997 roku Agnieszka Adamska z STS. Rok później po medale sięgnęły jej koleżanki klubowe – srebrny wywalczyła Anna Nowicka, brązowy Sylwia Karasek. W 2013 roku po złoto sięgnęła Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik.

Wicemistrzynią wśród juniorek była Nowicka (1999 rok), brązową medalistką Dominika Łukasiewicz z UMKS THM Ostrowiec Świętokrzyski (2013). Pierwsza z nich srebrny medal zdobyła także w hali (2000). Na drugim i trzecim stopniu podium w halowych mistrzostwach w końcówce lat 90. stawała Agnieszka Adamska. Trzecia była również Karolina Mierzejewska z UMKS THM Ostrowiec (2012).
Duży sukces na 1500 m odniosła również jako juniorka Małgorzata Jamróz z Żaka Kielce, zdobywając w 1992 roku mistrzostwo Polski w kategorii młodzieżowej.

Bieg na 1500 m podczas mityngu 50-lecia Budowlanych Kielce 1 sierpnia 1998 r. Z numerem 29 Agnieszka Adamska z STS Skarżysko, pierwsza od lewej Małgorzata Kuranda z LZS Sędziszów, trzecia Sylwia Karasek z STS.

Anna Nowicka i Agnieszka Adamska wygrywały biegi na tym dystansie, startując w meczach reprezentacji naszego kraju juniorek. W 2020 roku wystąpiła w niej również Karolina Fiutek z Nadiru Jędrzejów.
W tabeli 20 najlepszych w Polsce prócz Magali i Frankiewicz plasowały się Jamróz, Adamska, Filipowska oraz Agata Dróżdż z Juventy-Kobex Starachowice i KKL Kielce. W dziesiątce najlepszych w hali były również Ewa Młynarczyk i Justyna Wnuk z Budowlanych Kielce oraz Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski.

1500 m poniżej 4 min 30 s przebiegło do tej pory dziesięć zawodniczek ze świętokrzyskich klubów, a 64 kolejne poniżej 5 min. Zestawienie najlepszych wyników i biegaczek w historii na stadionie oraz w hali, wykaz medalowych zdobyczy, startów w reprezentacji Polski oraz rozwój rekordu województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.
Dołączyliśmy do niego symbolicznie także bieg na 1 milę, czyli 1609 m. Na tym bardzo rzadko w Polsce rozgrywanym na bieżni dystansie doszukaliśmy się zaledwie dwóch wyników na godnym publikacji poziomie. Najlepszy, podobnie jak na 1500 m, należy do Wioletty Frankiewicz.