Dziesięć medali juniorów i wielki triumf 16-latka. 3000 m mężczyzn

Dziesięć medali mistrzostw Polski juniorów, jeden juniorów młodszych i jeden seniorów – to dorobek świętokrzyskich biegaczy na 3000 m. Ten nieolimpijski dystans nie znajduje się wprawdzie w programie wszystkich mistrzowskich zawodów, ale jest dość popularny.

Rafał Wójcik prowadzi bieg na 3000 m podczas zawodów o wejście do I ligi w Bielsku-Białej 2 września 2006 r. Drugi biegnie Tomasz Miśkowiec, także z KKL Kielce

Seniorzy o medale walczą na nim tylko w hali. Jedyny w dotychczasowej historii dla naszego regionu zdobył Rafał Wójcik, który jako zawodnik STS Skarżysko-Kamienna był trzeci w 1995 roku. Uzyskany wówczas przez niego wynik 8.18,55 pozostaje do dziś halowym rekordem województwa.

Na stadionie najszybciej 3000 m przebiegł Jerzy Saba z Budowlanych Kielce, który w 1978 roku „złamał” granicę 8 min, uzyskując czas 7.57,9. Po jednym sezonie startów opuścił kielecki klub, a jego rezultat nie może się doczekać poprawienia. Najbliżej tego był Artur Osman z STS, kiedy podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w 1994 roku pokonał ten dystans w 8.02,06.
Jest on posiadaczem największej liczby rezultatów poniżej 8 min 20 s w tabeli najlepszych wyników w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki. Podobnie jak Saba legitymuje się rekordem życiowym poniżej 8 minut (7.59,37), który jednak nie może być ujęty w naszych zestawieniach, ponieważ uzyskał jako zawodnik AZS-AWF Gdańsk.

Grzegorz Rogala biegnie po złoty medal halowych mistrzostw Polski juniorów w 1996 r. (fot. Jarosław Kubalski)

Z młodych biegaczy największe triumfy święcił Grzegorz Rogala, klubowy kolega Osmana i Wójcika. W latach 1993-96 był on mistrzem Polski juniorów młodszych, mistrzem i wicemistrzem juniorów na stadionie, a ponadto mistrzem i brązowym medalistą wśród juniorów w hali. Zdobył więc w sumie pięć medali na 3000 m.
Trzy na koncie ma Piotr Człeczyński z kieleckich Budowlanych – złoty i brązowy w hali oraz srebrny na stadionie. Wszystkie wywalczył w kategorii juniorów w latach 1997-98, ponadto wystąpił w reprezentacji Polski zawodników do lat 18 w meczu z Niemcami.

Halowe mistrzostwa Polski juniorów w 1998 r. Na czele jego zwycięzca Piotr Człeczyński, trzeci Robert Pawlak (fot. Jarosław Kubalski)

W halowych mistrzostwach naszego kraju świętokrzyscy juniorzy mają jeszcze w dorobku trzy medale brązowe. Dwa z nich zdobyli biegacze STS Robert Pawlak (1978 rok) i Paweł Obarski (2000), a trzeci Kamil Bielawski z Olimpu Strawczyn (2016).

Mateusz Borkowski, reprezentant Polski na XII OFME w Utrechcie (fot. LKB Rudnik)

Największy międzynarodowy sukces odniósł Mateusz Borkowski z LKB Rudnik, który wygrał bieg na 3000 m podczas XII Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w holenderskim Utrechcie w 2013 roku. Olimpijczyk z Tokio, aktualny halowy wicemistrz Europy na 800 m miał wówczas 16 lat i był to jego ostatni start na tak długim dystansie na bieżni.

W pierwszych dziesiątkach najlepszych w Polsce na 3000 m na stadionie plasowali się tylko Jerzy Saba i Artur Osman. W hali natomiast trzykrotnie Rafał Wójcik, dwa razy Dawid Kubiec z Juventy-Kobex Starachwice, a ponadto Robert Pawlak, Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex i Kamil Bielawski.
Jak już wspomnieliśmy, ponizej 8 minut 3000 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki przebiegł tylko jeden zawodnik, poniżej 8 min 30 s kolejnych 19, natomiast poniżej 9 minut w sumie 92 biegaczy. W hali dorobek jest skromny – tylko pięciu poniżej 8 min 30 s i 22 poniżej 9 min.

Zestawienie najlepszych wyników i biegaczy na 3000 m w historii, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, rozwój rekordu województwa i wykaz najważniejszych osiągnięć znajduje się w zakładce „Statystyka i rekordy„.