Najdalej rzucały wieloboistki. Rzut oszczepem kobiet

Tytułowe stwierdzenie dotyczy zwłaszcza modelu oszczepu obowiązującego od 1999 r. Magdalena Godzwon z Gryfa Rytwiany, która największe swoje sukcesy odnosiła w siedmioboju, od 15 lat jest rekordzistą województwa świętokrzyskiego z wynikiem 47,97 m. W rzucie oszczepem nie stanęła na mistrzowskim podium, choć niewiele jej do niego zabrakło.

Magdalena Godzwon podczas Mityngu Świętokrzyskiego w lipcu 2010 r. (fot. Paweł Małecki)

W 2009 r. była czwarta na mistrzostwach Polski juniorek, rok później także czwarta w kategorii młodzieżowych i siódma w seniorowskich (open). Wspomniany rekord województwa dał jej też wtedy 11. miejsce w tabeli polskich oszczepniczek, najwyższe w historii tej konkurencji w naszym regionie.

Przed zawodniczką z Rytwian najdalej rzucała nowym oszczepem Kamila Chudzik. Jako zawodniczka Budowłanych Kielce zdobyła w 2001 r. mistrzostwo Polski młodziczek rezultatem 38,98 m. Cztery lata później, startując w barwach Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, doprowadziła rekord województwa do poziomu 45.49 m. Była już wtedy czołową w Polsce siedmioboistką. Po przejściu do AZS-AWFiS Gdańsk awansowała do światowej czołówki. Oszczepem rzucała też znacznie dalej niż w kieleckich klubach, ustanawiając w 2008 r. rekord życiowy 55,15 m. Z wynikiem tym plasuje się obecnie na 20. pozycji polskich tabelach historycznych.

Kamila Chudzik podczas finału II ligi w Kielcach we wrześniu 2005 r. (fot. Paweł Małecki)

W czasach oszczepu starego typu pierwszą naszą zawodniczką „pukającą” do krajowej czołówki była Barbara Goraj ze Stali Ostrowiec Świętokrzyski. W 1954 r. rzuciła ona 38,50 m, co dało jej wówczas 14. miejsce w Polsce. W latach 60. w krajowej rywalizacji liczyła się Maria Urbanowicz, która przybyła z Zielonej Góry do kieleckich Budowlanych. W 1967 r. na mistrzostwach Polski w Chorzowie zajęła wysokie piąte miejsce z wynikiem 46,66 m, który dał jej wtedy również 14. lokatę w tabeli najlepszych polskich oszczepniczek. W następnym roku także awansowała do ścisłego finału mistrzostw naszego kraju, zajmując w nim ósmą pozycję.

Najdalej oszczepem starego typu rzuciła Jadwiga Kubicka z Budowlanych – 47,14 m w 1982 r. Z rezultatem tym uplasowała się wówczas na 13. miejscu w Polsce. Rok wcześniej odniosła swój największy sukces, zdobywając jako juniorka młodsza złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. W kategorii juniorek nie zdołała już stanąć na mistrzowskim podium, zajmując w latach 1982-1983 siódmą i piątą lokatę. Była ponadto piąta w rywalizacji juniorek młodszych w 1980 r.

Jadwiga Kubicka (w środku) z trenerem Zdzisławem Furmankiem oraz klubowymi koleżankami Beatą Bartosik i Dorotą Waszczuk po zdobyciu medali OSM w 1981 r.

W tej kategorii wiekowej w ścisłym finale mistrzostw Polski mieliśmy też Elżbietę Wojciechowską z Nowych Kielce (szósta w 1977 r.) i rzucającą już nowym oszczepem Katarzynę Kołodziejczyk z Budowlanych (szósta w 2001 r.). Natomiast w mistrzostwach juniorek siódmą pozycję w 1976 r. zajęła Janina Nowak z Granatu Skarżysko-Kamienna. 

Największe sukcesy odnosiły młodziczki. Na najwyższym podium prócz Kamili Chudzik stanęła bowiem Mariola Kroczewska z Granatu w mistrzostwach Polski w tej kategorii w 1971 r. Cztery lata wcześniej Agnieszka Nasternak z Wisły Sandomierz zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Ponadto Barbara Wojner z Budowlanych z uzyskanym w 1970 r. wynikiem 40,20 m była nieoficjalną rekordzistką naszego kraju 14-latek. Później już jednak go nie poprawiła.

Tabele najlepszych oszczepniczek w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki, zestawienie najważniejszych osiągnięć i rozwój rekordu okręgu/województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.