Archiwum miesiąca październik 2019

Stadion nadal Budowlanych, problemy z wyborem prezesa OZLA. Rok 1990

Praktycznie przez cały rok 1990 toczyła się dyskusja, kto powinien zarządzać nowym stadionem lekkoatletycznym w Kielcach i jak powinien być wykorzystywany. W kwietniu prezydium Miejskiej Rady Narodowej, któremu przewodniczył czołowy kielecki lekkoatleta z drugiej połowy lat 60. Jerzy Suchański, powierzyło użytkowanie i administrowanie obiektem Zrzeszeniu Sportu i Rekreacji „Budowlani”. Jednak tylko do końca roku, aby dać możliwość decydowania w tej sprawie nowym samorządowym władzom miasta, których wybory odbyły się 27 maja. 

Lekkoatleci Żaka podczas treningu na kieleckim stadionie. Od lewej: Iwona Rożej, Anna Komisarczyk, Dorota Grabowska, Edyta Fedon, Agnieszka Stradomska, ?, Justyna Wnuk, Marcin Kulik, Piotr Paluch

Na tymczasowego gospodarza skarżył się naw...

Czytaj więcej

Czarneccy wygrali Maraton Odrzański, Michał Bąk trzeci w Toruniu

Rafał Czarnecki

Drugie w tym miesiącu podwójne zwycięstwo małżeństwa biegaczy z Bliżyna. Rafał Czarnecki nie miał sobie równych w XVII Maratonie Odrzańskim w Kędzierzynie-Koźlu. Pokonał trasę w 2:31.31, wyprzedzając drugiego na mecie Radosława Kasprzaka z Rybnika o ponad 10 minut.  Lidii Czarneckiej, żonie Rafała, do wygranej wśród kobiet wystarczył rezultat 3:13.05.

Świętokrzyscy biegacze startowali też w maratonie w Toruniu. Bardzo dobre trzecie miejsce wśród blisko pół tysiąca startujących zajął Michał Bąk z Chełmiec (gm. Strawczyn). Reprezentujący Czarnecki Run Team maratończyk ustanowił rekord życiowy 2:32.48 i był najlepszy w kategorii 30-latków. Jako 16. open i szósty wśród 40-latków  minął metę w czasie 2:5753 Artur Gadecki z Kie...

Czytaj więcej

Biegiem przez Łysicę i Łysiec, czyli Górski Maraton Świętokrzyski

Krzysztof Żebrowski z Ciechanowa zwyciężył w I Górskim Maratonie Świętokrzyskim ze startem i metą w Nowej Słupi. 42-kilometrową trasę, która wiodła przez najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich – Łysicę i Łysiec (Święty Krzyż), o przewyższeniach +1420/-1474 m pokonał w 3 godz. 23 min 38 s. Drugie miejsce ze stratą 1 min i 3 s zajął Tomasz Walerowicz z miejscowości Niestum (powiat ciechanowski), który przed laty jako junior reprezentował Ostrowię Ostrowiec Świętokrzyski.

Na trzeciej pozycji finiszował kielczanin Maciej Białogoński, który uzyskał czas 3:28.54. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden świętokrzyski biegacz – Rafał Brożyna z Bielin. Zajął siódmą lokatę z wynikiem 3:55.59. Wśród kobiet najlepsza z czasem 4:51.41 była M...

Czytaj więcej

Stadion w Kielcach zamknięty. Gdzie będą rozgrywane zawody?

Stan bieżni i innych urządzeń jest już tak fatalny, tartanowa nawierzchnia do tego stopnia zniszczona, że stadion MOSiR przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach nie nadaje się już do rozgrywania zawodów. Komisja Obiektów i Urządzeń Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zdecydowała o jego zamknięciu.

Jak informuje jej przewodniczący Zbigniew Polakowski, wiceprezes PZLA,  decyzja została podjęta „na podstawie raportu sporządzonego po przeprowadzeniu wizytacji na tym stadionie przez specjalnie do tego powołaną komisję”. Dodaje, że korzystała ona również z uwag będącego w maju w Kielcach na X Memoriale Zdzisława Furmanka przewodniczącego Centralnego Kolegium Sędziów PZLA Filipa Moterskiego.

Bieżnia na kieleckim stadionie (Facebook/KKL Kielce)

Zapytaliśmy, co oznacza te...

Czytaj więcej

Lidia Czarnecka piąta, Anna Gromadzka siódma w maratonie w Poznaniu

Lidia Czarnecka

Świetnie spisały się świętokrzyskie biegaczki w 20. PKO Poznań Maraton. Lidia Czarnecka z Bliżyna pokonała jego trasę w 2:51.51, plasując się na wysokim piątym miejscu. Siódma była Anna Gromadzka z Parszowa, która ustanowiła rekord życiowy czasem 3:05.54. Obydwie reprezentowały w stolicy Wielkopolski ekipę Czarnecki Run Team. Na 32. pozycji wśród kobiet została sklasyfikowana Anna Latkowska z Kielc z wynikiem 3:25.17.

Najwyższą lokatę ze świętokrzyskich maratończyków zajął w Poznaniu kielczanin Piotr Brzoza, który zajął 33. pozycję wśród mężczyzn z rezultatem 2:47.34. 40. Radosław Boczek uzyskał 2:47.45, a 46. Jacek Gębski 2:48.30. Obydwaj to biegacze z Bliżyna i z Czarnecki Run Team.

Kolejny świętokrzyski biegacz długodystansowy ...

Czytaj więcej

Maratończyk z Jędrzejowa na podium mistrzostw Europy

Tomasz Gawroński zdobył brązowy medal w mistrzostwach Europy osób niesłyszących w maratonie, które rozegrane zostały w niemieckim Essen. 27-letni biegacz z Jędrzejowa pokonał 42 km 195 m w 2 godz. 39 min i 6 s. O trzy i pół minuty poprawił rekord życiowy ustanowiony w kwietniu podczas maratonu w Krakowie.

Tomasz Gawroński ze zdobytym medalem w Essen (www.jedrzejowska.net)

Mistrzem Europy niesłyszących został Rafał Nowak z Odry Racibórz, który minął metę w czasie 2:34.56. Drugie miejsce zajął Hiszpan Martinez Almeida z rezultatem 3:36.07.

Medal w Essen to pierwszy międzynarodowy sukces jędrzejowskiego biegacza, który w zawodach niesłyszących reprezentuje klub Spartan Lublin. Dotychczas zdobywał w nich laury w kraju, m.in...

Czytaj więcej

Rafał i Lidia Czarneccy najlepsi w maratonie w Rzeszowie

Kolejny sukces biegowego małżeństwa z Bliżyna. Rafał Czarnecki wygrał 7. PKO Rzeszów Maraton, pokonując 42 km 195 m w 2 godz. 24 min 59 s. Drugiego na mecie Przemysława Dąbrowskiego z Agro-Metal Ostrołęka wyprzedził o 5 s. Dziesiąta w kategorii open była najlepsza z kobiet Lidia Czarnecka z wynikiem 2:51.01. Na siódmej pozycji wśród kobiet została sklasyfikowana Klaudia Szmigiel z Węgrzynowa (gm. Mniów) z rekordem życiowym 3:12.34. Ponadto 17. była Ilona Werenkowicz-Wrona z LKB Rudnik (3;32.44), a 18. kolejna biegaczka z Bliżyna Marta Gębska (3:35.03).

Rafał Czarnecki na mecie maratonu w Rzeszowie (runrzeszow.pl)

Świętokrzyscy długodystansowcy z powodzeniem startowali również w innych biegach. Jarosław Lubiński z Lipna (gm...

Czytaj więcej

Stadion na ostatnią chwilę i trzy złote medale na spartakiadzie. Rok 1989

Królowa sportu na Kielecczyźnie doczekała się wreszcie stadionu z prawdziwego zdarzenia. Po 16 miesiącach budowy na na kieleckim Pakoszu oddany został do użytku obiekt przystosowany do rozgrywania zawodów nawet rangi międzynarodowej. Na ośmiotorowej bieżni, rozbiegach do skoków i rzutu oszczepem położono torpol, czyli polską imitację nawierzchni tartanowej z poliuretanu i granulowanej gumy. Stadion zajmował w sumie 17 850 m kw. terenu. Prócz wymienionych już urządzeń zbudowano trybuny dla 5100 widzów, pawilon z hotelem i szatniami, domek sędziowski, toalety, a także boisko rozgrzewkowe z żużlową bieżnią z jednym wirażem, skocznią i rzutniami. 

Stadion lekkoatletyczny w Kielcach na pocztówce z początku lat 90. (fot. Jacek Pernal)

Powstał jako główna arena r...

Czytaj więcej