Wicemistrz, reprezentant i rekordzista sprzed 86 lat. Półmaraton mężczyzn

To bardzo popularny dystans wśród biegaczy amatorów, którzy stanowią większość w świętokrzyskich zestawieniach historycznych. W rozgrywanym przed pandemią koronawirusa półmaratonie w Kielcach startowało po około tysiąc osób, a ich liczba byłaby z pewnością jeszcze większa, gdyby nie limit wyznaczony przez organizatorów.

3.SIEbiega Półmaraton Kielecki w 2017 r. Na prowadzeniu jego zwycięzca Łukasz Woźniak

Dużą frekwencją cieszył się też półmaraton w Skarżysku-Kamiennej, który najczęściej wygrywali zawodnicy z zagranicy. W trzech z pięciu w Kielcach zwyciężył natomiast Łukasz Woźniak, zawodnik i trener KKL Kielce oraz Olimpu Strawczyn.

Dominatorem wśród świętokrzyskich biegaczy w półmaratonie jest jednak Rafał Wójcik, do którego należy aż 17 z 20 najlepszych wyników w historii. Część z nich to oficjalne czasy z półmetka biegów maratońskich, w których startował.

Rafał Wójcik

Jako zawodnik KKL Kielce Wójcik w 2007 r. zdobył w półmaratonie wicemistrzostwo Polski. Ponadto był czwarty i dwukrotnie siódmy. Plasował się również czterokrotnie w pierwszej dziesiątce w tabelach najlepszych polskich półmaratończyków. W 2007 i 2009 r. zajął drugie miejsce, w 2006 r. był trzeci.

Także na trzeciej pozycji w 1993 r. znalazł się Mirosław Żerkowski, który na koniec kariery był zawodnikiem Budowlanych Kielce. W mistrzostwach naszego kraju jednak nie startował. Pobiegł natomiast w mistrzostwach świata w 1993 r. w Brukseli. Zajął odległe 80. miejsce, ale został pierwszym biegaczem z klubu z naszego regionu, który oficjalnie reprezentował Polskę w półmaratonie. I jest na razie jedynym.

Mistrzostwa świata i Polski na dystansie 21 km 97,5 m rozgrywane są od 1992 r. Wcześniej, w naszym kraju biegacze walczyli o medale w tzw. małym maratonie – w latach 1975-78 i 1980-91 na 20 km, a w 1979 r. na 25 km.
Na tym krótszym dystansie dwukrotnie ósme miejsce w mistrzostwach Polski zajmował Bohdan Saba z Budowlanych. W 1982 r. kielecki klub z jego udziałem uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji drużynowej mistrzostw. Saba dwukrotnie plasował się też w pierwszej dziesiątce w tabelach polskich biegaczy na 20 km. Najwyższe, czwarte miejsce, zajął jednak w 1981 r. Władysław Dończyk, także z Budowlanych.

Najlepszy wynik w biegu ulicznym na 20 km należy do Artura Osmana, który jako zawodnik STS Skarżysko-Kamienna pokonał ten dystans w 1996 r. w 1 godz. i 17 s. Na 20 000 m na bieżni rekordzistą wciąż jest Jan Marynowski z WKS Kielce, czołowy przed wojną długodystansowiec w Polsce. Jego czas 1:11.37,8, uzyskany 14 czerwca 1936 r. na stadionie Cracovii nadal czeka na poprawienie.

Z pewnością by się już dawno doczekał, gdyby bieg na tak długim dystansie na bieżni był rozgrywany. W Kielcach miało to miejsce tylko raz – 6 sierpnia 1967 r. Szybciej od Marynowskiego pobiegł wtedy Edmund Kibil z Pronitu Pionki, uzyskując 1:10.12,6. Pionki były wtedy w województwie kieleckim, nie są jednak w świętokrzyskim, więc przedwojenny biegacz pozostaje naszym rekordzistą.

Zestawienie najlepszych wyników oraz zawodników w półmaratonie, osiągnięć na tym dystansie, a także w biegach na 20 i 25 km znajdziecie w dziale „Statystyka i rekordy„.