To był olimpijski dystans, dziś tylko dla młodziczek. 80 m przez płotki kobiet

Panie biegały przez płotki na dystansie 80 m do 1968 r. Konkurencja ta od 1932 r. znajdowała się w programie igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy, a jeszcze wcześniej, bo od 1923 r. była rozgrywana na mistrzostwach Polski. W naszym regionie panie przez płotki zaczęły biegać znacznie później – dopiero na początku lat 50. Na mistrzostwach okręgu po raz pierwszy ta konkurencja znalazła się w 1952 r.

Anna Skowronek, wicemistrzyni Polski młodziczek

Teresa Pietrzyk, rekordzistka okręgu na 80 m pł

Nie mieliśmy płotkarek zaliczających się do czołówki krajowej. W latach 50. wyniki na poziomie trzeciej i czwartej dziesiątki w Polsce uzyskiwała radomianka Krystyna Aleksanderek, odnosząca największe sukcesy w 5-boju, skoku w dal i biegach sprinterskich. Do niej od 1954 do 1962 r. należał rekord ówczesnego okręgu kieleckiego.

Poprawiła go zawodniczka Budowlanych Kielce Teresa Pietrzyk, która odniosła największy sukces w tej konkurencji w historii na Kielecczyźnie, zajmując w 1962 r. czwarte miejsce na mistrzostwach Polski juniorek z czasem 12,0 s. Rok później poprawiła rekord okręgu na 11,9 s i nie został już pobity, choć nie był szczególnie wyśrubowany (dla porównania rekord naszego kraju na 80 m pł wynosił 10,5 s, a rekord świata 10,2 s).

Bieg na 80 m przez płotki na stadionie w Ostrowcu w 1958 r. (z kroniki KSZO)

Prócz Teresy Pietrzyk żadnej zawodniczce z Kielecczyzny nie udało się już przebiec 80 m przez płotki poniżej 12 s. Wyniki 12,0 s na tym dystansie uzyskały natomiast Henryka Jóźwik w 1964 r. i Mirosława Sałacińska dwa lata później. Obydwie lekkoatletki kieleckich Budowlanych nie specjalizowały się w tej konkurencji. Jóźwik była mistrzynią Polski na 800 m, a Sałacińska (po zamążpójściu Sarna) przez płotki biegała głównie w ramach 5-boju.

Karolina Paluch (fot. Pawel Małecki)

Bieg na 80 m pł został niejako reaktywowany w 2016 r., kiedy to stał się podstawowym dystansem dla młodziczek i jest od tego czasu rozgrywany na mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Co ciekawe, 15-letnie i młodsze zawodniczki pokonują płotki o wysokości 76,2 cm, która obowiązywała także seniorki do 1968 r.

W naszym regionie młodziczki uzyskują rezultaty nie gorsze od starszych koleżanek sprzed ponad pół wieku. Najlepszą świętokrzyską zawodniczką w tym 80 m pł-bis jest Anna Skowronek z KKL Kielce. Jako jedyna przebiegła kilkakrotnie ten dystans poniżej 12 s, uzyskując swój najlepszy wynik 11,86 s w 2019 r. Wywalczyła wtedy srebrny medal mistrzostw Polski. Rok wcześniej była czwartą młodziczką naszego kraju. Do finału mistrzostw młodziczek zakwalifikowała się również Karolina Paluch z Wisły Junior Sandomierz, zajmując ósme miejsce w 2016 r. Szkoda, że obydwie utalentowane zawodniczki przedwcześnie zakończyły karierę – sandomierzanka już jako 14-latka, kielczanka po ukończeniu 16 lat.

Zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki na 80 m przez płotki, osiągnięcia i rozwój rekordu okręgu w tej konkurencji zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.