Srebrny medal, dwa rekordy Polski. 4×400 m mix i sztafety nietypowe

W sztafecie mieszanej 4×400 m rywalizacja o medale toczy się dopiero od kilku lat, ale świętokrzyscy lekkoatleci mają już w dorobku jeden – srebrny. Wywalczyli go w 2020 r. Oliwia Skrzyniarz, Anna Skowronek, Adam Masaczyński i Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce w mistrzostwach Polski juniorów w Łodzi. Do nich też należy rekord województwa w tej młodej konkurencji.

Wicemistrzowie Polski juniorów w sztafecie 4×400 m mix z KKL Kielce, od lewej: Adam Masaczyński, Oliwia Skrzyniarz, Anna Skowronek i Jakub Sobura-Durma (fot. Facebook/KKL)

W nietypowych sztafetach medale zdobywali wcześniej lekkoatleci ze szkół podstawowych podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, uważanych za nieoficjalne mistrzostwa naszego kraju młodzików. Srebrny z takich zawodów w 1978 r. w Płocku wywalczyły na 4×200 m dziewczęta ze Zbiorczej Szkoły Gminnej w Stąporkowie. W takiej samej sztafecie chłopców na igrzyskach w Poznaniu w 1976 r. trzecie miejsce zajęła reprezentacja województwa kieleckiego w składzie: Dariusz Kusztal, Piotr Juścikowski, Jacek Szymkiewicz i Jerzy Danieluk. Pierwszy z nich był zawodnikiem Neptuna Końskie, pozostali Budowlanych Kielce.

Ponadto dwukrotnie srebrne medal na takich igrzyskach zdobywała sztafeta olimpijska (100 – 200 – 400 – 800 m) ze Szkoły Podstawowej nr w Końskich. Po raz pierwszy w 1987 r. w Częstochowie, biegnąc w składzie: Izabela Lachowska, Iwona Rożej, Beata Świderska i Małgorzata Jamróz. Sukces ten konecczanki, trenujące w MKS Olimp, powtórzyły w następnym roku we Wrocławiu.

Filip Przemyski

W sztafecie szwedzkiej (100 – 200 – 300 – 400 m) mieliśmy dwóch reprezentantów na mistrzostwach świata juniorów młodszych. W 2009 r. we włoskim Bressanone Filip Przemyski z KKL Kielce pobiegł w niej 300 m i wraz z kolegami walczył o zakwalifikowanie się do finału. Niewiele zabrakło, ponieważ polska sztafeta uzyskała dziewiąty czas eliminacji. Cztery lata wcześniej na mistrzostwach U18 w marokańskim Marrakeszu w składzie takiej sztafety był Damian Rożej z Olimpu Końskie, ale Polacy nie ukończyli biegu eliminacyjnego.

W halowym trójmeczu pierwszej reprezentacji Polski z Włochami i Jugosławią w 1984 r. w Turynie w sztafecie 4×200 m pobiegła Elżbieta Kapusta z kieleckich Budowlanych. Polki uplasowały się na drugim miejscu, a uzyskane przez nie czas 1.34,18 do dziś jest rekordem naszego kraju w tej rzadko rozgrywanej konkurencji.

Rekord Polski młodzików w nietypowej sztafecie 3×1000 m wynikiem 8.21,8 ustanowili we wrześniu 1961 r. zawodnicy KSZO Ostrowiec: Stanisław Pelczar, Ireneusz Barszcz i Zygmunt Rogoziński. Cztery lata później próbę pobicia rekordu w tej samej kategorii i sztafecie podjęli młodzi lekkoatleci Budowlanych, ale nie powiodła się.

Zestawienie najlepszych wyników i osiągnięć świętokrzyskich lekkoatletów w sztafecie 4×400 m mix oraz w sztafetach nietypowych znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.