Adam Kołodziej znalazł się wśród rekordzistów Polski w 2023 roku

Adam Kołodziej (fot. M. Biczyk)

Rezultat 5.32,33  Adama Kołodzieja został ratyfikowany jako najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 2000 m z przeszkodami w kategorii młodzieżowej (U23). Przypomnijmy, że zawodnik Wisły Junior Sandomierz uzyskał go 28 maja 2023 r. na zawodach w Warszawie. Można powiedzieć, że to nieoficjalny rekord Polski, ponieważ oficjalnych na tym dystansie z przeszkodami dla zawodników w wieku 20-22 lata nie notuje się.

To jeden z 79 rekordów naszego kraju i najlepszych wyników w historii, poprawionych w 2023 roku we wszystkich kategoriach wiekowych, jakie zatwierdził zespół ds. ratyfikacji rekordów Polski, któremu przewodniczy Janusz Rozum, szef Komisji Statystycznej PZLA i sędzia międzynarodowy. W jego skład wchodzi także Tomasz Wieczorek, wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i przewodniczący Wojewódzkiego Kolegium Sędziów.

Adam Kołodziej tym samym stał się piątym świętokrzyskim lekkoatletą na liście aktualnych rekordzistów Polski i autorów najlepszych wyników w historii. Halową rekordzistką w kategorii seniorek jest od 1984 wraz z koleżankami z reprezentacji Polski Elżbieta Kapusta z Budowlanych Kielce w sztafecie 4×200 m. Polki podczas meczu z Włoszkami w Turynie uzyskały czas 1.34,18. Wśród rekordzistów naszego kraju seniorów znajduje się Rafał Wójcik. Jako zawodnik KKL Kielce pobiegł on 2006 r. w japońskiej Chibie w reprezentacyjnej sztafecie maratońskiej, która uzyskała rekordowy rezultat 2:06.26.

Rekord Polski juniorek młodszych w rzucie 3-kilogramowym młotem należy od 2013 r. do Katarzyny Furmanek z KKL i wynosi 69,56 m. Od dziewięciu lat rekordzistą naszego kraju juniorów młodszych w biegu na 2000 w hali z czasem 5.29,12 pozostaje natomiast Mateusz Borkowski, który uzyskał ten wynik jako zawodnik LKB Rudnik.

Na liście nieoficjalnych rekordów Polski młodzików widnieje rezultat 1.20,9 w biegu na 600 m Pawła Switka z Żaczka Połaniec. Znajduje się przy nim jednak znak §, oznaczający „wynik nieregulaminowy lepszy od rekordu Polski (pomiar ręczny)”.

Naszym zdaniem na liście rekordzistek powinna się znaleźć jeszcze Małgorzata Ciszek z Budowlanych Kielce, która w 1983 r. pobiegła w reprezentacyjnej sztafecie juniorek młodszych  4×400 m na „Zawodach Przyjaźni” w ówczesnym Leningradzie. Polki uzyskały wtedy czas 3.42,88, tymczasem za oficjalny rekord naszego kraju w tej kategorii uznany jest wynik 3.44,19 polskiej sztafety z 2010 r.

Zwróciliśmy na to uwagę przewodniczącemu zespołu ds. ratyfikacji rekordów Januszowi Rozumowi i mamy nadzieję, że pani Małgorzata, obecnie Kozioł, dołączy do tego nielicznego grona świętokrzyskich rekordzistów Polski.