Srebrny medal Sabiny Jarząbek w mistrzostwach Polski w półmaratonie

Sabina Jarząbek wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski w półmaratonie. Biegaczka KKL Kielce trasę 21 km 97,5 m na ulicach Warszawy pokonała w 1 godz. 12 min i 42 s. To czas lepszy o 1 min 53 s od rekordu województwa świętokrzyskiego, który ustanowiła przed rokiem w Poznaniu. Wypełniła nim także minimum uprawniające do startu w polskiej drużynie na czerwcowych mistrzostwach Europy w Rzymie.

W pierwszym starcie w mistrzostwach Polski w półmaratonie Sabina Jarząbek zdobyła srebrny medal (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Mistrzynią naszego kraju została Monika Jackiewicz z MKL Szczecin, która wyprzedziła kielczankę o 37 s. Natomiast brązowy medal zdobyła Anna Bańkowska z Podlasia Białystok z rezultatem 1.13.17. Na dziesiątej pozycji uplasowała się Dominika Łukasiewicz z Nadiru Jędrzejów z rekordem życiowym 1:20.22. 15. lokatę w mistrzostwach zajęła Julia Szymkiewicz z Olimpu Strawczyn, która w pierwszym swoim starcie w półmaratonie uzyskała czas 1:25.50. Klaudia Szmigiel z Nadiru uzyskała 1:29.04 i została sklasyfikowana na 19. pozycji.

Sabina Jarząbek na ostatnich metrach biegu po medal i rekord w półmaratonie (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Wśród mężczyzn tytuł mistrza Polski wywalczył Mateusz Kaczor z RLTL Optima Radom z wynikiem 1:02.06. Wysokie piąte miejsce z czasem 1:06.25 zajął Andrzej Starżyński z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. 11. był startujący w barwach KKL Kielce Łukasz Woźniak ze Strawczyna, który uzyskał 1:08.29.

Andrzej Starżyński z LKB Rudnik zajął w mistrzostwach piąte miejsce (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Mistrzostwa Polski rozegrano w ramach mającego silną międzynarodową obsadę 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Najlepsi w nim okazali się zagraniczni biegacze – Dorian Boulvin z Belgii z czasem 1:01.58, a wśród kobiet Fabienne Königstein z Niemiec z wynikiem 1:09.32.

Biegacze chwilę po starcie, z nr 127 Łukasz Woźniak, a nr 101 mistrz Polski Mateusz Kaczor (fot. Tomasz Kasjaniuk.PZLA)

Dobrze wypadli w półmaratonie także świętokrzyscy biegacze, którzy nie posiadają licencji PZLA i nie byli klasyfikowani w mistrzostwach Polski. Jakub Brzóska z Kielc był 22. w kategorii open z czasem 1:09.18, Damian Noga z Kłody (gmina Rytwiany) minął metę na 41. pozycji z rezultatem 1:10.57.