Zapowiadają się dalekie rzuty i skoki w Memoriale Zdzisława Furmanka

Zdzisław Furmanek (1935-2010)

Już po raz 15. w niedzielę, 12 maja, rozegrany zostanie w Kielcach Memoriał Zdzisława Furmanka. Zawody poświęcone pamięci zmarłego w styczniu 2010 r. zasłużonego dla świętokrzyskiej lekkoatletyki trenera, działacza i zawodnika od lat mają bardzo silną obsadę, zwłaszcza w konkurencjach rzutowych.

Nie inaczej będzie w tym roku, memoriał posiada bowiem kategorię E World Athletics i wyniki z niego zostaną zaliczone do światowego rankingu, który decyduje o kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

W rzucie młotem kobiet zobaczymy najlepsze polskie specjalistki tej konkurencji z wyjątkiem rekordzistki świata i trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej Anity Włodarczyk. O zwycięstwo walczyć będą m.in. brązowa medalistka igrzysk w Tokio Malwina Kopron, wicemistrzyni Europy z 2022 r. Ewa Różańska i wnuczka patrona imprezy kielczanka Katarzyna Furmanek, posiadaczka najlepszego w tym roku wyniku w Polsce 70,15 m. Należy oczekiwać, że zostanie podczas tej rywalizacji wyraźnie poprawiony.

W rzucie dyskiem zmierzą się dwaj najlepsi obecnie w naszym kraju zawodnicy – dwukrotny olimpijczyk Robert Urbanek, mający w dorobku brązowe medale mistrzostw świata i Europy oraz złoty medalista ubiegłorocznej Uniwersjady Oskar Stachnik. Obydwaj mają już w tym roku rezultaty powyżej 63 m, walczyć będą m.in. o minimum na czerwcowe mistrzostwa Europy, które wynosi 65,20 m.

W konkursie pchnięcia kulą wystartuje Konrad Bukowiecki, halowy mistrz Starego Kontynentu w hali z 2017 r. i wicemistrz ze stadionu z 2018 r., posiadacz drugiego wyniku w historii tej konkurencji w Polsce 22,25 m. O zwycięstwo w Kielcach walczył będzie z Jakubem Szyszkowskim i Szymonem Mazurem, którzy mają rekordy życiowe ponad 20 m. W pchnięciu kulą kobiet faworytką będzie 20-letnia Zuzanna Maślana, ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy juniorek.

Dobrych rezultatów można się spodziewać także w rzutach młotem mężczyzn i dyskiem kobiet, w których wystąpią zawodnicy ze ścisłej krajowej czołówki. Ciekawie zapowiada się również rywalizacja w skokach. W dal rywalką kielczanki Karoliny Młodawskiej będzie Magdalena Bokun, wicemistrzyni ubiegłorocznej Uniwersjady, której rekord życiowy wynosi 6,71 m.

W zawodach, które będą miały obsadę międzynarodową, wezmą w nich bowiem udział prócz czołowych polskich lekkoatletów także zawodnicy z Litwy i Ukrainy, rozgrywane będą również biegi. Warto się zatem wybrać w niedzielę na stadion MOSiR przy ul. Leszka Drogosza 1, ponieważ ciekawych pojedynków i emocji z pewnością nie zabraknie. Początek o godz. 15, wstęp wolny.