Oliwia Bełczew przez kilka minut mogła czuć się brązową medalistką…

Oliwia Bełczew (fot. Paweł Małecki)

Mistrzostwa Polski juniorów w Radomiu nie okazałe się szczęśliwe dla Oliwii Bełczew. Po czwartym miejscu w sobotę w biegu na 800 m 18-latka z KKL Kielce zajęła taką samą lokatę w niedzielę na 1500 m. Nie jest to jej koronny dystans, pobiegła na nim dopiero po raz trzeci na stadionie, ale nie była bez szans na medal.

Wystartowała w pierwszej, teoretycznie silniejszej serii, w której doszło do niecodziennej sytuacji. Prowadząca z dużą przewagą faworytka Zuzanna Wiernicka z RKS Łódź na blisko 700 m przed metą „zgubiła” pantofel i dalej biegła w jednym. Z pewnością jej to nie pomogło w uzyskaniu dobrego rezultatu, ale i tak zwyciężyła zdecydowanie z czasem 4.35,76.

Druga na mecie Daria Domżalska (niestowarzyszona) uzyskała 4.38,64, a trzecia Bełczew 4.41,87. Wydawało się, że podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika zostanie brązową medalistką. W drugiej serii startowały bowiem biegaczki mające gorsze rekordy życiowe, z wyjątkiem Leny Suchowolak z RLTL GGG Radom. Zawodniczka ta nie została zakwalifikowana do pierwszej serii tylko dlatego, że w tym sezonie ani razu nie pobiegła na 1500 m. W 2023 r. miała jednak czas 4.29,10, o ponad dwie sekundy lepszy od „życiówki” kielczanki.

Od początku biegu objęła prowadzenie, nie oglądając się na słabsze rywalki. Narzuciła sobie mocne tempo i wytrzymała je do końca. W efekcie minęła metę w czasie 4.35,00, który dał jej zwycięstwo w tej konkurencji. Pozbawiła pewnego, jak się wydawało, złotego medalu Wiernicką, srebrnego Domżalską, a Bełczew zepchnęła na czwartą pozycję…

W ostatnim dniu mistrzostw Polski juniorów w Radomiu startowało jeszcze czworo świętokrzyskich lekkoatletów. Alicja Borek z KKL uplasowała się na ósmym miejscu w trójskoku z wynikiem 11,30 m. Przypomnijmy, że w sobotnich eliminacjach uzyskała swój najlepszy w tym sezonie rezultat 11,38 m.

W biegu na 1500 m juniorów Igor Szydłowski z Żaczka Połaniec został sklasyfikowany na 12. pozycji z wynikiem 4.05,92. Jego klubowy kolega Karol Bąk podobnie jak na 800 m był 16. z czasem 4.10,32. Na 100 m przez płotki Zofia Puchała z KKL uzyskała w eliminacjach 21. rezultat 16,90 s.

Świętokrzyskie w klasyfikacji medalowej województw uplasowało się na 12. pozycji dzięki medalom zdobytym przez tyczkarki KKL Zofię Jastrząb (złoty) i Natalię Biskupską (srebrny). W punktacji mistrzostw z dorobkiem 76 pkt zajęło natomiast przedostatnie 15. miejsce, wyprzedzając o 6 pkt województwo podlaskie. KKL Kielce w klasyfikacji medalowej klubów zajął dziewiątą lokatę, a w punktacji klubowej dziesiątą z 67 pkt.