Cztery złote medale świętokrzyskich lekkoatletów w OOM

Katarzyna Furmanek jedną z najlepszych zawodniczek XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi! Miotaczka KKL Kielce zwyciężyła w rzucie młotem, poprawiając dwukrotnie rekord Polski, a ponadto najdalej rzuciła dyskiem. Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski z LKB Rudnik pewnie wygrali biegi na 1500 m.

Katarzyna Furmanek była zdecydowaną faworytką konkursu rzutu młotem i złoty medal zapewniła sobie praktycznie już w pierwszej kolejce wynikiem 65,03 m. W trzeciej rzuciła 68,74 – o 4 cm dalej od ustanowionego w maju rekordu Polski. W ostatniej szóstej próbie wyrzucony przez kielczankę 3-kilogramowy młot wylądował na 69,56 m. W rzucie dyskiem 17-letnia zawodniczka KKL nie biła rekordów, zwycięstwo zapewniła sobie w drugiej próbie rezultatem 40,89 m.
Kolejne dwa złote medale dla Świętokrzyskiego zdobyli 16-letni reprezentanci LKB Rudnik. Agnieszka Filipowska zwyciężyła bieg na 1500 m dziewcząt w czasie 4.41,20, Mateuszowi Borkowskiemu do zwycięstwa na tym dystansie wśród chłopców wystarczył rezultat 4.00,13.
Z pozostałych świętokrzyskich lekkoatletów najbliżej medalu OOM był Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój, który uplasował się na czwartym miejscu w biegu na 2000 m z przeszkodami z wynikiem 6.09,39. Piąta na 400 m ppł była Karolina Młodawska z KKL z rekordem życiowym 63,56. Jej kolega klubowy Wiktor Woś zajął siódme miejsce w tej samej konkurencji wśród chłopców z rezultatem 58,04 (w eliminacjach ustanowił „życiówkę” 55,17). Także swój najlepszy wynik w eliminacjach 800 m czasem 1.54,95 poprawił Paweł Switek z Żaczka Połaniec. W rozgrywanym w wolnym tempie finale był siódmy z wynikiem 1.58,76. Ósmy na mecie 1500 m był Marcin Rzeszowski z Juventy-Kobex Starachowice, który uzyskał 4.07,61.

Pozostałe wyniki świętokrzyskich lekkoatletów w OOM:
dysk – 12. Anna Dąbrowska, KKL Kielce 31,95 (w eliminacjach 37,24 – rekord życiowy)
2000 m z przeszkodami – 13. Arkadiusz Kwiatkowski, Gryf Rytwiany 6.28,74
1500 m – 14. Krystian Surma, Olimp Strawczyn 4.09,72
400 m ppł – 15. Barbara Toś, Trójka Sandomierz 68,06 (w eliminacjach 66,86)
110 m ppł – 15. Wiktor Woś, KKL Kielce 15,15
chód 5 km – 17. Daria Nurkiewicz, Gryf Rytwiany 29.30,31 (rekord życiowy)
4×100 m dziewcząt – 16. KKL Kielce 51,79

W punktacji wojewódzkiej OOM Świętokrzyskie zajęło 15. miejsce z dorobkiem 78 pkt. W punktacji klubowej na 20. pozycji został sklasyfikowany KKL Kielce – 36 pkt.