Rekordowe rzuty Katarzyny Furmanek. Do 70 m brakuje już tylko 40 cm

Katarzyna Furmanek (fot. Michał Walczak)

Katarzyna Furmanek (fot. Michał Walczak)

Bardzo dobrze spisała się Katarzyna Furmanek w 63. Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie. Już w pierwszej kolejce rzutu młotem uzyskała rezultat 67,57 m, lepszy o 40 cm od swojego najlepszego osiągnięcia sprzed dwóch tygodni. W drugiej próbie wyrzucony przez nią młot wylądował ponad dwa metry dalej – 69,60 m! Trzy kolejne próby kielczanka miała nieudane, ale w ostatniej jeszcze raz potwierdziła wysoką formę, rzucając 68,16 m.
W silnie obsadzonym konkursie zawodniczka KKL zajęła piąte miejsce. Poza zasięgiem rywalek była rekordzistka świata Anita Włodarczyk z warszawskiej Skry, której do zwycięstwa wystarczył rezultat 77,07 m. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Azerbejdżanu Hanna Skydan wynikiem 74,12 m. Dwie kolejne lokaty zajęły Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin (71,88) i Joanna Fiodorow z AZS Poznań (71,65).

Rezultatem 69,60 m Katarzyna Furmanek awansowała na szóstą pozycję w tabeli najlepszych polskich specjalistek rzutu młotem w historii. W tegorocznej tabeli w Europie w kategorii młodzieżowej (20-22 lata) zajmuje drugie miejsce. Dalej od niej rzuciła tylko Marinda Petersson ze Szwecji – 70,01 m. Najlepsze młociarki w tej grupie wiekowej zmierzą się na mistrzostwach Starego Kontynentu w połowie lipca w Bydgoszczy.