Mistrzowie świata i Europy wystartują w Memoriale Zdzisława Furmanka

Zdzisław Furmanek (1935-2010)

Bardzo silną i międzynarodową obsadę będzie miał IX Memoriał Zdzisława Furmanka, który w sobotę 12 maja rozegrany zostanie w Kielcach. Zawody poświęcone pamięci zmarłego w 2010 roku wielce zasłużonego dla świętokrzyskiej lekkoatletyki trenera, działacza, a w młodości także zawodnika, rozpocznie o godz. 11.30 konkurs rzutu oszczepem z udziałem aktualnego mistrza i rekordzisty Polski Marcina Krukowskiego.

Oficjalne otwarcie memoriału z prezentacją jego największych gwiazd planowane jest o godz. 12.  Pół godziny później do rywalizacji przystąpią młociarze. Trzykrotny mistrz świata Paweł Fajdek zmierzy się z brązowym medalistą olimpijskim Wojciechem Nowickim oraz piątym w igrzyskach w Rio de Janeiro Słowakiem Marcelem Lomnickym. Wśród pań z brązową medalistką mistrzostw świata Malwiną Kopron o zwycięstwo walczyć będą Joanna Fiodorow, trzecia w mistrzostwach Starego Kontynentu sprzed czterech lat, mająca rekord życiowy 72,53 m Irina Klymec z Ukrainy oraz wnuczka patrona imprezy Katarzyna Furmanek, którą także stać na 70-metrowe rzuty.

W rzucie dyskiem rywalem mającego na koncie brązowe medale mistrzostw świata i Europy Roberta Urbanka będzie m.in. Konrad Bukowiecki, halowy mistrz naszego kontynentu i rekordzista Polski w pchnięciu kulą, który w swojej koronnej konkurencji po przebytej niedawno operacji jeszcze nie startuje. Konkurs kulomiotów i bez niego zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ zobaczymy w nim wicemistrza Europy Michała Haratyka i pchającego blisko 21 m Jakuba Szyszkowskiego, byłego młodzieżowego mistrza Starego Kontynentu.

Aktualne młodzieżowe wicemistrzynie Europy Klaudia Kardasz i Daria Zabawska wystąpią w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem pań.

W programie zawodów są także biegi i skoki, w których startować będą głównie świętokrzyscy lekkoatleci. Wstęp na stadion MOSiR przy ul. Leszka Drogosza wolny. Warto się wybrać, ponieważ to rzadka okazja, aby zobaczyć tylu mistrzów Królowej Sportu w Kielcach.