Katarzyna Furmanek 2,5 metra od medalu mistrzostw Polski

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek zajęła czwartą pozycję w konkursie rzutu młotem podczas mistrzostw Polski w Lublinie.  Zawodniczka KKL Kielce w trzeciej próbie rzuciła najdalej w tym sezonie – 68,41 m. Wyprzedziły ją  trzy bardziej doświadczone i utytułowane polskie młociarki. Zwyciężyła Anita Włodarczyk ze Skry Warszawa z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie 70,59 m. Drugie miejsce zajęła Joanna Fiodorow z AZS Poznań, która rzuciła 74,25 m, a trzecia Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin) uzyskała 70,88 m. Piątą w konkursie Aleksandrę Śmiech z Agrosu Zamość kielczanka wyprzedziła o 4,90 m.

To już trzecia czwarta lokata najlepszej kieleckiej lekkoatletki w seniorowskich mistrzostwach Polski. Poprzednio te miejsca zajmowała w latach 2015 i 2017, przegrywając z tymi samymi zawodniczkami, co w tym roku. Do medalu brakowało jej jednak  znacznie więcej ni z teraz – ponad 4 m i prawie 7 m.

W mistrzostwach w Lublinie startowała również biegaczka KKL Sabina Jarząbek. Na 5000 m pobiegła prawie pół minuty wolniej od rekordu życiowego i z czasem  17.19,03 została sklasyfikowana na 14. pozycji.

Dwa razy na mistrzowskim podium stawali lekkoatleci, którzy do niedawna reprezentowali świętokrzyskie kluby. Karolinie Kołeczek, do ubiegłego roku zawodniczce Wisły Junior Sandomierz, a obecnie AZS UMCS Lublin, nie udało się wywalczyć szóstego z rzędu mistrzostwa naszego kraju w biegu na 100 m przez płotki. Choć pobiegła 12,94 s, musiała uznać wyższość Klaudii Siciarz z AZS AWF Kraków, która uzyskała świetny czas 12,74 s. Wyniki tego biegu nie zostaną jednak uznane, ponieważ płotkarkom pomagał wiatr o sile 2,3 m/s.

Wychowanek LKB Rudnik Mateusz Borkowski, który drugi rok startuje w barwach RKS Łódź, zdobył wicemistrzostwo Polski na 800 m. W rozegranym w wolnym tempie biegu na finiszowych metrach zaatakował utytułowanego Marcina Lewandowskiego z Zawiszy Bydgoszcz. Ostatecznie uległ mu tylko o 0,1 s, uzyskując czas 1.50,37.

Szymon Dobaj, który zaczynał karierę KKL, a czwarty rok reprezentuje Wawel Kraków, uplasował się na ósmej pozycji na 1500 m z wynikiem 3.51.32. Ponadto był dziewiąty na 800 m z czasem 1.52,93.