„Dzień Miotacza” na otwarcie sezonu. Ten mityng rozgrywany jest od 1972 roku

Wiktoria Wijas

Ogólnopolski mityng „Dzień Miotacza” tradycyjnie zainauguruje sezon lekkoatletyczny na stadionie w Kielcach. Zawody rozpocznie w sobotę 27 kwietnia o godz. 11 konkurs rzutu młotem kobiet. W samo południe rywalizować będą młociarze oraz specjalistki pchnięcia kulą. Od godz. 13 rozgrywane będą kolejne konkurencje rzutowe (dysk kobiet i mężczyzn oraz kula mężczyzn), a także skok w dal oraz biegi na 100, 300, 600, 1000 i 2000 m.

Udział w zawodach, które zakończą się ok. godz. 14.45, zgłosili już lekkoatleci Agrosu Chełm, Gwardii Szczytno, MKS Tomaszów Mazowiecki, Stali Mielec, Sparty i Victorii Stalowa Wola, Wisły Puławy oraz ośmiu świętokrzyskich klubów. Z zawodników KKL Kielce nie wystartuje jeszcze Katarzyna Furmanek, młodzieżowa mistrzyni i reprezentantka Polski w rzucie młotem. W tej konkurencji wystąpi natomiast mistrzyni naszego kraju młodziczek Wiktoria Wijas, która będzie też rzucać dyskiem.

„Dzień Miotacza” to jeden z najstarszych mityngów w Polsce. Rozgrywany jest w kwietniu od 1972 roku. Przez pierwszych 11 lat odbywał się na stadionie Granatu w Skarżysku-Kamiennej, a w jego programie były tylko konkurencje rzutowe.  Po przeniesieniu od 1983 roku do Kielc został poszerzony również o biegi i skoki.

To jeden z trzech mityngów w Kielcach znajdujących się w tegorocznym kalendarzu imprez PZLA. Dwa tygodnie później – w sobotę 11 maja – rozegrany zostanie X Memoriał Zdzisława Furmanka, w którym od lat startują czołowi miotacze na świecie. Ponadto 23 czerwca na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza planowany jest świętokrzyski mityng kwalifikacyjny.