Juniorka bije seniorki i kończy karierę. Śmierć pierwszego mistrza. Rok 1985

Małgorzata Ciszek

Pod nieobecność leczącej kontuzję Elżbiety Kapusty, która ani razu w 1985 roku nie wystartowała w zawodach, palmę pierwszeństwa w lekkiej atletyce Kielecczyzny przejęła jej młodsza koleżanka z Budowlanych Kielce Małgorzata Ciszek. Już w sezonie halowym zademonstrowała ona wysoką formę. 27 stycznia w Zabrzu zdobyła mistrzostwo Polski juniorek w biegu na 400 m czasem 55,61 s. 9 lutego na mityngu w Sofii ustanowiła rekord naszego kraju w tej kategorii wiekowej w hali – 54,71 s. Długo się nie utrzymał, ponieważ tydzień później podczas mistrzostw Polski seniorów w Zabrzu przebiegła 400 m jeszcze szybciej – w 54,58 s. Rezultat ten dał podopiecznej trenerki Henryki Jóźwik zdecydowane zwycięstwo nad starszymi i bardziej utytułowanymi rywalkami. Drugą na mecie Małgorzatę Dunecką ze Startu Lublin wyprzedziła o 0,55 s.
Na stadionie tego ogromnego sukcesu Małgorzacie Ciszek nie udało się powtórzyć. 3 sierpnia na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy i tak jednak spisała się bardzo dobrze, zajmując czwarte miejsce z rekordem życiowym 53,96 s. Wcześniej, 15 czerwca w Heidenheim koło Stuttgartu, wystąpiła w pierwszej reprezentacji naszego kraju w trójmeczu z RFN i Bułgarią. W biegu na 400 m była szósta z czasem 55,11 s, pobiegła też w sztafecie Polek 4×400 m, która zwyciężyła z wynikiem 3.31,81.
Małgorzata Ciszek startowała również w reprezentacji juniorek w trójmeczu z Czechosłowacją i Węgrami 10-11 sierpnia w Łodzi. Zajęła w nim drugie miejsce na 400 m z czasem 55,42 s. W drużynie polskich juniorów w tym trójmeczu wystąpił jej klubowy kolega Wojciech Bielewicz, a także Mariusz Kaczmarski z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski. Zawodnik Budowlanych był trzeci w trójskoku z wynikiem 15,58 m, natomiast otrowczanin szósty na 2000 m z przeszkodami (5.57,49).
Bielewicz zakwalifikował się również do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy juniorów, rozgrywanych w Cottbus w ówczesnej NRD. 25 sierpnia w finale trójskoku uplasował się na 11. pozycji z rezultatem 15,25 m.

Wojciech Bielewicz ze swoim trenerem Andrzejem Szołowskim

Na początku sierpnia w rumuńskim Pitesti, w młodzieżowych zawodach przyjaźni dla juniorów do lat 19 z państw bloku wschodniego, startował Krzysztof Sidowski z Ostrowii. W finale biegu na 200 m zajął siódme miejsce z czasem 22,04 (w eliminacjach miał 21,73 s).
W drugiej reprezentacji Polski juniorek młodszych w pojedynku dwóch biało-czerwonych drużyn z rówieśnikami z Francji, rozegranego 1-2 czerwca w Białymstoku, wystąpiła Urszula Adamiec z Budowlanych. W biegu na 400 m przez płotki była piąta z wynikiem 66,29 s.
Jeśli chodzi o mistrzostwa Polski w 1985 roku, to w rywalizacji seniorów, a właściwie open, liczyła się jedynie Małgorzata Ciszek, której osiągnięcia wymieniliśmy na początku. Zawodniczka Budowlanych odniosła sukcesy także wśród juniorek. Podczas XII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 27-28 lipca w Rzeszowie wygrała bieg na 400 m czasem 54,48 s i była druga na 200 m z wynikiem 24,68 s (w eliminacjach miała 24,55 s).
Srebrny medal w tej imprezie wywalczył Wojciech Bielewicz w trójskoku z rezultatem 15,42 m. Na trzecim stopniu podium stanęli juniorzy Ostrowii – Krzysztof Sidowski na 200 m (21,82 s) i Mariusz Kaczmarski na 2000 m z przeszkodami (5.49,81). Blisko medalu była Zuzanna Woś z Budowlanych, która uplasowała się na czwartej pozycji w rzucie dyskiem (43,22 m) i piątej w pchnięciu kulą (13,24 m). Zawodnicy Budowlanych zajęli jeszcze cztery lokaty w pierwszej ósemce – Bielewicz szóste w skoku w dal (7,02 m), Jerzy Urbaniak siódme w 10-boju (6.023 pkt), Halina Brodzik ósme na 800 m (2.22,89, w eliminacjach 2.18,79) i Grzegorz Urbaniak ósme w 10-boju (5.592). Budowlani w punktacji klubowej spartakiady wśród juniorów zostali sklasyfikowani na siódmym miejscu.

Edyta Bogusz w skoku w dal

Znacznie słabiej wypadli w XII OSM juniorzy młodsi Kielecczyzny, którzy rywalizowali w Rzeszowie 23-25 lipca. Najwyższą szóstą pozycję wywalczył Krzysztof Piotrowski z Budowlanych w 10-boju (5.548 pkt), siódme lokaty zajęli: Edyta Bogusz z Granatu Skarżysko w 7-boju (4.169 pkt) oraz Grzegorz Bojarski z Budowlanych na 100 m (11,38 s) i 200 m (22,74 s).
Bojarski w halowych mistrzostwach Polski juniorów młodszych 26-27 stycznia w Zabrzu zdobył srebrny medal na 200 m z czasem 23,17 s. Z juniorów poza wspomnianym wyżej tytułem mistrzowskim wywalczonym w zabrzańskiej hali przez Małgorzatę Ciszek na 400 m warto wymienić jeszcze czwarte miejsce Krzysztofa Sidowskiego na 200 m (22,70 s) i piąte Zuzanny Woś w pchnięciu kulą (12,12 m).
W młodzieżowych mistrzostwach Polski (do lat 21), rozegranych 16-17 sierpnia w Stargardzie Szczecińskim, srebrny medal w biegu na 400 m zdobył Czesław Piotrowski z Budowlanych rezultatem 48,44 s. Jego klubowy kolega Grzegorz Hyb był piąty na 800 m z wynikiem 1.53,21.
W Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa Polski młodzików, najlepiej z reprezentantów Kielecczyzny wypadła Ewa Grad z Granatu, zajmując drugie miejsce w biegu na 100 m przez płotki z czasem 15,06 s.

Ekipa Budowlanych Kielce, pierwszy z lewej stoi działacz Zbigniew Sygut , druga Urszula Adamiec. Na dole z prawej Grzegorz Hyb, za nim stoją m.in. trener Andrzej Szołowski i Aleksander Niwiński

W ogólnopolskiej drużynowej rywalizacji liczyli się tylko Budowlani. W pierwszym rzucie zawodów II ligi 1 czerwca w Białymstoku kielecki klub zajął czwarte miejsce. 8 września w Lublinie, walcząc o utrzymanie, uplasował się w swojej grupie na szóstej pozycji, a w sumie, po dwóch rzutach, na trzeciej.
Budowlani mieli pecha w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. Zespół nie wystartował 19 maja w regionalnych eliminacjach w Lublinie, ponieważ nie przyjechał zamówiony autobus. PZLA potraktował to jako wypadek losowy, zaliczył klubowi punkty za wyniki juniorów z mistrzostw okręgu. Nie udało się jednak wyprzedzić lubelskiego Startu i awansować do finałowych zawodów.
Na jesienny rzut, rozegrany 22 września w Ostrowcu, Budowlani już dojechali i nie mieli problemów ze zwycięstwem. Wśród 20 drużyn na szóstym miejscu uplasowali się juniorzy Ostrowii, a na 19. Granat Skarżysko. Po dwóch rzutach Budowlani byli także pierwsi na szczeblu regionu obejmującego osiem województw. W sumie najlepszy okazał się Start Lublin, który uplasował się na ósmym miejscu w finale drużynowych mistrzostw Polski, nazywanym też ligą juniorów.
Ligę młodzików województwa kieleckiego wygrał pierwszy zespół Budowlanych, przed Ostrowią I i Budowlanymi II. Kolejne miejsca zajęły: 4. MKS I Końskie, 5. LZS Morawica, 6. Ostrowia II, Budowlani III, Ostrowia III, Granat Skarżysko i MKS II Końskie.
Jedynymi zawodami rangi ogólnopolskiej na terenie województwa był w 1985 roku wspomniany jesienny regionalny rzut drużynowych mistrzostw juniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kielce były gospodarzem okręgowych mistrzostw okręgu w biegach przełajowych (10 marca) oraz seniorów (11-12 maja), młodzików (5 października) i w wielobojach (28-29 września) na stadionie międzyszkolnym. Juniorzy i juniorzy młodsi o tytuły mistrzowskie walczyli w ramach Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży 25-26 maja w Skarżysku-Kamiennej. Podczas tych zawodów po raz pierwszy w województwie zastosowano fotokomórkę i elektroniczny pomiar czasu, co umożliwiła aparatura zakupiona przez Wojewódzką Federację Sportu.

Na podium w Szumen, pierwszy z lewej Aleksander Niwiński, szósty Witold Urbaniak

Godny odnotowania jest również udział lekkoatletów w wyprawie sportowców Kielecczyzny do obwodu Szumen w Bułgarii, z którym województwo nawiązało partnerskie kontakty. Startowali tam w biegach przełajowych. Na 6 km mężczyzn drugą lokatę zajął Aleksander Niwiński, a szóstą Witold Urbaniak (obaj z Budowlanych). Na 2 km kobiet szósta była Halina Brodzik.
W tabelach 100 najlepszych na świecie za 1985 rok nie było lekkoatletów Kielecczyzny. Małgorzata Ciszek mogłaby znaleźć się na 100. pozycji na 400 m, gdyby pobiegła szybciej 1,07 s. Czas 53,96 s wystarczył na piąte miejsce w Polsce, ponadto była 12. wraz z koleżankami klubowymi w sztafecie 4×400 m i 18. na 200 m. Na 19. pozycji w pchnięciu kulą uplasowała się Zuzanna Woś. W trzeciej dziesiątce znalazły się Maria Gaweł z Budowlanych i Woś w rzucie dyskiem, w piątej Ciszek na 100 m, Urszula Adamiec na 400 m ppł i Iwona Waszczuk z Budowlanych w dysku.
Nieco liczniejszą reprezentację w polskich tabelach 50 najlepszych mieli mężczyźni. Najwyższą 10. lokatę zajął Wojciech Bielewicz w trójskoku. Na 16. pozycji uplasowała się sztafeta Budowlanych 4×400 m. W trzeciej dziesiątce byli Krzysztof Sidowski na 200 m, Czesław Piotrowski na 400 m i Stanisław Kubik z Budowlanych w 10-boju, w czwartej Grzegorz Hyb na 800 m, Witold Urbaniak i Aleksander Niwiński na 3000 m z przeszkodami, Grzegorz i Jerzy Urbaniakowie w 10-boju, w piątej Sidowski na 100 m i Robert Fortuna z Budowlanych na 400 m ppł.
W tabeli rekordów okręgu kobiety nie wprowadziły w 1985 roku ani jednej poprawki. Mężczyznom udało się to w trzech konkurencjach. Czesław Piotrowski trzykrotnie poprawiał rekord na 400 m – pod koniec lipca przebiegł ten dystans w Zabrzu w 48,58 s, na młodzieżowych MP w Stargardzie w 48,44 s, a podczas mistrzostw Zrzeszenia Budowlani 31 sierpnia w Białymstoku w 48,32 s. Ustanowił ponadto najlepszy wynik przy pomiarze ręcznym – 48,0 s. Rekordzistą na 800 m został Grzegorz Hyb z czasem 1.51,33 uzyskanym 15 września na mityngu w Poznaniu. Obydwaj ci zawodnicy pobiegli też, wraz z Robertem Fortuną i Witoldem Urbaniakiem, w sztafecie Budowlanych 4×400 m, która na zawodach II ligi 1 czerwca w Białymstoku ustanowiła rekord okręgu rezultatem 3.17,44.
W klasyfikacji najlepszych sportowców Kielecczyzny za 1985 rok, prowadzonej przez redakcje „Słowa Ludu”, Małgorzata Ciszek uplasowała się na ósmej pozycji. Uznana też została za najlepszą wśród młodzieży, a szósty w tej kategorii był Wojciech Bielewicz. Ich szkoleniowcy Henryka Jóźwik i Andrzej Szołowski znaleźli się w dziesiątce najlepszych trenerów w województwie.
Małgorzata Ciszek nieoczekiwanie zakończyła po sezonie karierę sportową, podejmując pracę jako nauczycielka w szkole.
Lekkoatletyka Kielecczyzny poniosła w 1985 roku jeszcze jedną stratę – w nocy z 21 na 22 września zmarł w wieku 66 lat Marian Śliwiński, wiceprezes Kieleckiego OZLA, kierownik sekcji lekkoatletycznej Ostrowii, a wcześniej przez ponad 30 lat KSZO Ostrowiec. Odszedł nagle,  w dzień przed śmiercią jeszcze przygotowywał stadion do drużynowych zawodów juniorów.

Marian Śliwiński w karykaturze ostrowieckiego plastyka Tadeusza Szypowskiego

Nazywany „Szeryfem” zasłużony działacz, a wcześniej zawodnik, który w 1938 roku w chodzie na 50 km jako pierwszy lekkoatleta Kielecczyzny zdobył mistrzostwo Polski, sześć miesięcy wcześniej został wyróżniony Medalem Kalós Kagathós” (silni i piękni). Został ustanowiony w 1985 roku przez redakcję krakowskiego „Tempa”, pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dla byłych sportowców, którzy zdobyli sobie uznanie w pracy zawodowej i społecznej. Wraz z Marianem Śliwińskim medal ten otrzymali m.in. mistrz Europy i rekordzista świata w biegu na 3000 m z przeszkodami z 1958 roku Jerzy Chromik oraz medalista olimpijski w szermierce i znany architekt Wojciech Zabłocki.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1985 roku 
K o b i e t y 
60 m 
pomiar ręczny 
8,2  Małgorzata BROŻYNA  72  Budowlani Kielce   
 
100 m 
12,39  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  16.07 Warszawa 
12,95  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
12,99  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  31.08 Lublin 
13,01  Martyna BRZOZOWICZ  66  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
13,02  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
13,23  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
13,36  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
13,46  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  6.10 Kielce 
13,73  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
13,73  Agnieszka WRÓBLEWSKA  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
wynik uzyskany z wiatrem 
12,74 (2,3)  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
pomiar ręczny 
12,0  Mirosława JÓŹWIK  63  WSP Kielce  11.05 Kielce 
12,5  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
12,6  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
12,6  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
12,8  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
12,9  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
12,9  Beata FERT  64  WSP Kielce  16.05 Bydgoszcz 
12,9  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
13,0  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
13,1  Martyna BRZOZOWICZ  66  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
13,1  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
 
200 m 
24,55  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  28.07 Rzeszów 
26,31  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
26,35  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  24.07 Rzeszów 
26,96  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
27,48  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  26.05 Skarżysko 
27,81  Martyna BRZOZOWICZ  66  Granat Skarżysko  26.05 Skarżysko 
28,01  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
28,03  Anna BRUDNA  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
28,36  Małgorzata DOBROWOLSKA  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
28,76  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  22.09 Ostrowiec 
pomiar ręczny 
25,3  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
26,0  Mirosława JÓŹWIK  63  WSP Kielce  17.05 Bydgoszcz 
26,1  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
26,6  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
26,7  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
27,2  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
27,3  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
27,3  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
27,4  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  14.09 Lublin 
27,5  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
27,5  Anna JARZĄBEK  70  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
 
300 m 
45,62  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
45,84  Agnieszka JEDLIKOWSKA  72  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
45,93  Agnieszka WRÓBLEWSKA  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
pomiar ręczny 
43,4  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
43,5  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
43,9  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
44,0  Beata KARDAŚ  71  LZS Morawica  15.06 Lublin 
44,0  Anna JARZĄBEK  70  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
44,2  Agnieszka WRÓBLEWSKA  71  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
45,0  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  27.09 Kielce 
45,1  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
45,4  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
45,4  Alicja GUBAŁA  70  LZS Morawica  15.06 Ostrowiec 
 
400 m 
53,96  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  3.08 Bydgoszcz 
58,41  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
59,28  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
59,86  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  23.07 Rzeszów 
62,39  Marzena DZIUBA  69  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
62,46  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  24.08 Warszawa 
62,73  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
63,29  Anna BRUDNA  69  Budowlani Kielce  23.07 Rzeszów 
66,68  Katarzyna SOBURA  70  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
68,43  Iwona MRÓZ  68  Ostrowia Ostrowiec  22.09 Ostrowiec 
pomiar ręczny 
60,6  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
60,8  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
61,1  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
61,6  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
63,0  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
63,5  Marzena DZIUBA  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
64,0  Anna JARZĄBEK  70  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
64,5  Anna BRUDNA  69  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
64,8  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
65,6  Katarzyna PIWOWARCZYK  69  MKS Końskie  8.06 Końskie 
 
600 m 
1.41,4  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce   
1.41,6  Alicja GUBAŁA  70  LZS Morawica  10.08 Koszalin 
1.41,86  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
1.44,6  Agnieszka JEDLIKOWSKA  72  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
1.44,8  Joanna KACZEWSKA  71  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
1.45,6  Agnieszka BORUSIŃSKA  71  Budowlani Kielce  17.05 Kielce 
 
800 m 
2.18,79  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  27.07 Rzeszów 
2.25,32  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
2.25,60  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  25.06 Skarżysko 
2.26,18  Marzena DZIUBA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
2.27,8  Alicja GUBAŁA  70  LZS Morawica  31.08 Stargard Szczec. 
2.27,9  Teresa SZYMKIEWICZ  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
2.34,3  Henryka JAROS  68  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
2.34,39  Dorota BASIAK  69  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
2.34,4  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  19.09 Lublin 
2.34,95  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
 
1000 m 
3.18,6  Alicja GUBAŁA  70  LZS Morawica  17.05 Kielce 
3.21,2  Agnieszka BORUSIŃSKA  71  Budowlani Kielce  23.10 Kielce 
3.22,3  Emilia GAD  71  MKS Końskie  17.05 Kielce 
3.27,2  Ewa DRÓŻDŻ  70  SP Bilcza  17.05 Kielce 
3.27,5  Beata ZIELONKA  70  Wierna Małogoszcz  17.05 Kielce 
3.28,4  Monika JĘDRZEJCZYK  71  LZS Leśna  17.05 Kielce 
3.29,5  Anna MATEREK  70  Orlicz Suchedniów  17.05 Kielce 
 
1500 m 
5.02,3  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
5.03,33  Teresa SZYMKIEWICZ  68  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
5.05,08  Alicja GUBAŁA  70  LZS Morawica  26.05 Skarżysko 
5.11,46  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
5.13,7  Henryka JAROS  68  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
5.18,5  Renata ŁUKAWSKA  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
5.18,8  Beata NIWIŃSKA  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
5.22,08  Bogusława CECOT  66  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
5.22,24  Dorota BASIAK  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
5.26,98  Ewa DRÓŻDŻ  71  LZS Morawica  6.10 Kielce 
 
3000 m 
12.33,71  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  15.09 Lublin 
 
100 m ppł 
pomiar ręczny 
18,2  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  28.09 Kielce 
76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
15,26  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  23.07 Rzeszów 
15,66  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  25.05 Skarżysko 
16,94  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
17,15  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
15,5  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
15,7  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  28.05 Kielce 
16,3  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
16,4  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  3.09 Kielce 
76,2 cm/8 m (młodziczki) 
15,71  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  6.10 Kielce 
17,01  Edyta SIEKAŃSKA  70  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
17,19  Iwona MICHALSKA  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
wynik uzyskany z wiatrem 
15,06 (4,6)  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  22.09 Łódź 
pomiar ręczny 
16,1  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  19.05 Kielce 
16,4  Iwona MICHALSKA  71  Budowlani Kielce  23.10 Kielce 
16,4  Edyta SIEKAŃSKA  70  Budowlani Kielce  28.09 Kielce 
16,8  Iwona SADOWSKA  71  Budowlani Kielce  23.10 Kielce 
 
400 m ppł 
64,84  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
65,97  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
67,13  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
67,87  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
73,99  Kinga JONIEC  69  Budowlani Kielce  8.09 Lublin 
pomiar ręczny 
67,4  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
 
4×100 m 
50,81  BUDOWLANI Kielce  1.06 Białystok 
(E. ZAPAŁA, 67 – J. BANASZEK, 67 – M. PIOTROWSKA, 67 – E. PRĘDKA, 66) 
52,03  GRANAT Skarżysko-Kamienna  25.05 Skarżysko 
(A. JASZEWSKA, 66 – M. BRZOZOWICZ, 66 – E. BOGUSZ, 69 – E. GRAD, 70) 
53,75  BUDOWLANI II Kielce  25.05 Skarżysko 
(M. DOBROWOLSKA, 69 – A. WIŚNIEWSKA, 69 – B. KOZIOŁ, 68 – J. PORZUCEK, 68) 
54,40  BUDOWLANI III Kielce  6.10 Kielce 
55,39  BUDOWLANI IV Kielce  6.10 Kielce 
56,81  MKS Końskie  6.10 Kielce 
56,97  BUDOWLANI V Kielce  6.10 Kielce 
57,44  LZS Morawica  6.10 Kielce 
najlepsze młodziczki 
53,73  GRANAT Skarżysko-Kamienna  6.10 Kielce 
(A. CISZEWSKA, 72 – E. GRAD, 70 – R. WINIARSKA, 71 – A. BIAŁEK, 72) 
pomiar ręczny 
51,6  GRANAT Skarżysko-Kamienna  11.05 Kielce 
(M. BRZOZOWICZ, 66 – E. GRAD, 70 – A. JASZEWSKA, 66 – E. BOGUSZ, 69) 
52,4  WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA Kielce  17.05 Bydgoszcz 
(B. ŚLUSARCZYK – B. FERT, 64 – E. KĘDZIERSKA – M. JÓŹWIK, 63) 
53,0  BUDOWLANI Kielce   
(M. BROŻYNA, 72 – R. WTOREK, 70 – I. MICHALSKA, 71 – A. JARZĄBEK, 70) 
53,9  BUDOWLANI Kielce  14.09 Lublin 
(J. KACZANOWSKA, 71 – B. ADAMSKA, 70 – A. JEDLIKOWSKA, 72 – A. WRÓBLEWSKA, 71) 
 
4×400 m 
3.53,75  BUDOWLANI Kielce  1.06 Białystok 
(H. BRODZIK, 67 – B. CIEPLUCH, 67 – J. PORZUCEK, 68 – M. CISZEK, 66) 
4.23,1  BUDOWLANI II Kielce  16.06 Lublin 
(T. SZYMKIEWICZ, 68 – D. BASIAK, 69 – I. MISZTELA, 69 – A. BRUDNA, 69) 
4.53,09  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  22.09 Ostrowiec 
(I. MRÓZ, 70 – R. NOWICKA, 70 – G. KOS, 69 – B. ZIĘBICH, 70) 
najlepsze juniorki młodsze 
4.05,92  BUDOWLANI Kielce  25.07 Rzeszów 
(A. BRUDNA, 69 – I. PACEK, 68 – J. PORZUCEK, 68 – M. DZIUBA, 69) 
 
wzwyż 
1,56  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
1,52  Dorota NACHYŁA  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
1,49  Renata SZYMAŃSKA  70  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
1,43  Agata POLAKOWSKA  71  Granat Skarżysko  6.10 Kielce 
1,40  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
1,40  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  28.05 Kielce 
1,37  Dorota HEJZRAL  68  Budowlani Kielce  13.09 Kielce 
1,35  Edyta WOJTAŚ  71  SP 15 Kielce  8.05 Kielce 
1,35  Agnieszka DĄBKOWSKA  71  SP 15 Kielce  8.05 Kielce 
1,35  Katarzyna NOWAK  71  Budowlani Kielce  8.05 Kielce 
1,35  Agnieszka NOWAK  71  Budowlani Kielce  8.05 Kielce 
1,35  Agnieszka BARUSIŃSKA  71  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
1,35  Małgorzata KOSAŁKA  69  Budowlani Kielce   
1,35  Monika KOZIOŁ  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
1,35  Izabela PABIAN  72  LZS Morawica  6.10 Kielce 
1,35  Beata GAJEK  71  LZS Morawica  6.10 Kielce 
1,35  Edyta WOJTAS  71  Budowlani Kielce   
1,35  Agnieszka DĄBKOWSKA  71  Budowlani Kielce   
 
w dal 
5,44  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
5,03  Renata WTOREK  70  Budowlani Kielce  17.05 Kielce 
4,97  Leonida SOBCZYŃSKA  71  MKS Końskie  6.10 Kielce 
4,93  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  13.09 Kielce 
4,92  Agnieszka NOWAK  71  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
4,85  Małgorzata BROŻYNA  72  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
4,84  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  6.05 Skarżysko 
4,84  Iwona MICHALSKA  71  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
4,75  Agnieszka CISZEWSKA  72  Granat Skarżysko  18.09 Skarżysko 
4,74  Agnieszka CZERWONKA  71  Granat Skarżysko  2.06 Skarżysko 
 
kula 
13,24  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  28.07 Rzeszów 
11,66  Małgorzata PUTO  67  Zefir Jędrzejów  30.08 Stargard Szczec. 
11,51  Maria GAWEŁ  63  Budowlani Kielce  8.09 Lublin 
10,66  Krystyna BIŃKOWSKA  67  MKS Końskie  8.06 Końskie 
9,59  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
9,37  Dorota BAZAK  69  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
9,19  Dorota DUDA  69  Granat Skarżysko  25.05 Skarżysko 
9,06  Elżbieta BŁOŃSKA  70  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
8,92  Alicja BUCHCIC  69  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
8,44  Krystyna POCZĘTA  73  Zefir Jędrzejów  21.06 Kielce 
3 kg (młodziczki) 
10,51  Izabela MYSZKOWSKA  70  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
9,48  Dorota TRELA  70  Granat Skarżysko  17.05 Kielce 
 
dysk 
44,00  Maria GAWEŁ  63  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
43,22  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  27.07 Rzeszów 
37,96  Iwona WASZCZUK  66  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
36,44  Małgorzata PUTO  67  Zefir Jędrzejów  16.06 Lublin 
34,60  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  25.07 Rzeszów 
27,30  Anna GĄSKA  70  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
26,60  Krystyna KUSIAK  67  Granat Skarżysko  19.05 Lublin 
26,33  Lidia SIEMIENIEC  68  Skarżysko  7.05 Skarżysko 
25,96  Beata PIERONEK  72  Pogoń Miechów  21.06 Kielce 
25,62  Dorota BAZAK  69  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
 
oszczep 
31,20  Alicja BUCHCIC  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
29,82  Izabela PABIAN  72  LZS Morawica  6.10 Kielce 
28,24  Jolanta MARCINKOWSKA  70  Granat Skarżysko  14.09 Lublin 
27,98  Wiesława KUPIJA  67  Orlicz Suchedniów  12.05 Kielce 
26,84  Alicja PAKUŁA  72  LZS Morawica  6.10 Kielce 
26,70  Agata CUKROWSKA  69  Granat Skarżysko  14.09 Lublin 
26,20  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
25,62  Izabela RACHTAN  70  Granat Skarżysko  6.10 Kielce 
25,60  Wanda PARSZEWSKA  70  Granat Skarżysko  2.06 Skarżysko 
25,60  Renata WINIARSKA  71  Granat Skarżysko  12.10 Skarżysko 
 
7-bój 
płotki 76,2 cm (juniorki młodsze) 
4.169  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  24.07 Rzeszów 
(15,26 – 1,54 – 7,83 – 26,35 – 5,38 – 20,82 – 2.40,15) 
3.029  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
2.954  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
 
Wyniki uzyskane w hali 
50 m 
pomiar ręczny 
6,8  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
6,9  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
7,0  Aldona JASZEWSKA  65  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
 
60 m 
pomiar ręczny 
7,8  Mirosława JÓŹWIK  63  WSP Kielce  03 Zabrze 
 
400 m 
54,58  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  17.02 Zabrze 
 
600 m 
1.44,18  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
 
50 m ppł 
76, 2 cm pomiar ręczny (juniorki młodsze, młodziczki) 
7,7  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
8,2  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
 
60 m ppł 
76,2 cm (juniorka młodsza) 
9,87  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  26.01 Zabrze 
 
kula 
12,12  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  26.01 Zabrze 
11,02  Małgorzata PUTO  67  LZS Jędrzejów  12.01 Kielce 
 
M ę ż c z y ź n i 
100 m 
10,92  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  23.06 Budapeszt 
11,26  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  9.06 Zabrze 
11,28  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  25.05 Skarżysko 
11,35  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
11,44  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  23.07 Rzeszów 
11,52  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  8.09 Lublin 
11,66  Cezary GIERCZAK  68  Ostrowia Ostrowiec  25.05 Skarżysko 
11,75  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  15.06 Lublin 
11,80  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
11,82  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
wynik uzyskany z wiatrem 
10,87 (2,5)  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
10,7  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  11.05 Kielce 
10,9  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
11,0  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
11,1  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
11,2  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
11,3  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
11,4  Grzegorz MAGDZIARZ  66  LZS Włoszczowa  14.06 Kielce 
11,5  Zbigniew SPÓŁCZYŃSKI  70  Granat Skarżysko  18.05 Kielce 
11,6  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  27.04 Kielce 
11,6  Cezary GIERCZAK  68  Ostrowia Ostrowiec  25.04 Kielce 
11,6  Sławomir SIJER  60  WSP Kielce  27.04 Kielce 
 
200 m 
21,73  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  4.08 Pitesti/Rumunia 
22,35  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  9.06 Zabrze 
22,50  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
22,85  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  24.07 Rzeszów 
22,85  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  24.07 Rzeszów 
23,43  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  28.07 Zabrze 
23,53  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  9.06 Lublin 
23,60  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  17.07 Lublin 
24,16  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
24,24  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
wynik uzyskany z wiatrem 
22,47 (2,6)  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
pomiar ręczny 
21,6  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  29.08 Grudziądz 
22,4  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
22,9  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
23,3  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
23,8  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
23,8  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  27.09 Grudziądz 
24,0  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
24,0  Zdzisław WIELGUSZEWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  12.05 Kielce 
24,4  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
24,5  Mariusz KWIECIŃSKI  68  Zefir Jędrzejów  14.06 Kielce 
 
300 m 
39,42  Ireneusz CHŁOPEK  70  Granat Skarżysko  22.09 Łódź 
pomiar ręczny 
35,7  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
36,4  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
36,5  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
36,5  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
37,7  Krzysztof KRZEMIŃSKI  66  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
38,2  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
38,3  Ireneusz CHŁOPEK  70  Granat Skarżysko  5.06 Kozienice 
38,9  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
39,0  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  17.05 Kielce 
 
400 m 
48,32  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
50,22  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  23.06 Zabrze 
52,22  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
52,41  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  5.10 Łódź 
53,08  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
53,25  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  27.07 Rzeszów 
53,40  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
54,27  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
54,73  Mariusz SKRUCHA  67  Ostrowia Ostrowiec  25.05 Skarżysko 
56,13  Artur GARWACKI  69  Granat Skarżysko  22.09 Ostrowiec 
pomiar ręczny 
48,0  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  11.08 Bydgoszcz 
49,9  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  11.08 Bydgoszcz 
50,9  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  14.09 Lublin 
51,7  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
51,7  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  14.09 Lublin 
51,9  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  14.09 Lublin 
53,0  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
53,1  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  14.09 Lublin 
53,3  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
53,4  Zdzisław WIELGUSZEWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  11.05 Kielce 
 
800 m 
1.51,33  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  15.09 Poznań 
1.52,77  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  25.05 Warszawa 
1.56,0  Mariusz KACZMARSKI  66  Ostrowia Ostrowiec  12.05 Kielce 
1.59,47  Ireneusz DROŻDŻAL  66  Ostrowia Ostrowiec  22.09 Ostrowiec 
2.00,62  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  31.08 Lublin 
2.03,33  Artur GARWACKI  69  Granat Skarżysko  26.05 Skarżysko 
2.07,70  Mariusz SKRUCHA  67  Ostrowia Ostrowiec  17.07 Lublin 
2.09,00  Jarosław MOSIOŁEK  69  Granat Skarżysko  22.09 Ostrowiec 
2.10,4  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
2.11,0  Szymon KUBICKI  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
2.11,0  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  14.09 Lublin 
 
1000 m 
2.32,9  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
2.34,1  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
2.35,1  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
2.37,0  Mariusz KACZMARSKI  66  Ostrowia Ostrowiec  27.04 Kielce 
2.37,1  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
2.44,6  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
2.44,62  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  22.09 Łódź 
2.46,8  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
2.47,4  Mariusz SKRUCHA  67  Ostrowia Ostrowiec  27.04 Kielce 
2.48,5  Ireneusz DROŻDŻAL  66  Ostrowia Ostrowiec  27.04 Kielce 
 
1500 m 
3.51,18  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
4.00,89  Mariusz KACZMARSKI  66  Ostrowia Ostrowiec  17.07 Lublin 
4.04,0  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
4.11,42  Grzegorz BERNATEK  62  Granat Skarżysko  23.08 Warszawa 
4.21,1  Grzegorz NAWARA  67  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
4.25,9  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
4.26,63  Ireneusz DROŻDŻAL  66  Ostrowia Ostrowiec  25.05 Skarżysko 
4.27,2  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  14.09 Lublin 
4.28,8  Jerzy LECH  66  LZS Kazimierza Wielka  14.06 Kielce 
4.28,9  Grzegorz NIEWCZAS  67  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
 
2000 m 
5.38,0  Mariusz KACZMARSKI  66  Ostrowia Ostrowiec  9.06 Lublin 
6.02,78  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  22.09 Łódź 
 
3000 m 
8.22,01  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  15.09 Białystok 
8.27,40  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  15.09 Białystok 
9.18,61  Grzegorz NAWARA  67  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
9.24,67  Jarosław PIEKARSKI  68  LZS Morawica  31.08 Stargard Szczec. 
9.29,73  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  25.05 Skarżysko 
9.31,56  Grzegorz NIEWCZAS  67  Granat Skarżysko  19.05 Lublin 
9.59,97  Andrzej WOŹNIAKOWSKI  69  MKS Końskie  25.05 Skarżysko 
10.35,75  Adam OŚWIECIŃSKI  67  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
10.52,45  Szymon KUBICKI  68  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
11.09,42  Mariusz SZALA  71  Wierna Małogoszcz  25.05 Skarżysko 
 
5000 m 
14.53,97  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
16.35,2  Grzegorz NAWARA  67  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
16.49,89  Grzegorz NIEWCZAS  67  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
17.09,4  Jarosław PIEKARSKI  68  LZS Morawica  14.06 Kielce 
 
maraton 
2:33.46  Witold BOŻKIEWICZ  64  Ślęcin (gm. Nagłowice)  29.09 Warszawa 
2.35.04  Marek BANAŚ  62  Kielce  29.09 Warszawa 
 
110 m ppł 
16,28  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
16,42  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
16,69  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
16,84  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
17,15  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
18,56  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
pomiar ręczny 
16,5  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
16,8  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
100 cm (juniorzy młodsi) 
16,45  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
16,90  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
17,39  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
pomiar ręczny 
16,1  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
16,6  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
17,2  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
91,4 cm (młodzicy) 
16,52  Piotr KUREK  70  Ostrowia Ostrowiec  6.10 Kielce 
pomiar ręczny 
17,1  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  13.07 Warszawa 
 
400 m ppł 
55,21  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
57,34  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  19.05 Lublin 
59,20  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  22.09 Ostrowiec 
60,66  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  19.05 Lublin 
pomiar ręczny 
58,4  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
59,9  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
63,2  Jacek MATEREK  69  Orlicz Suchedniów  12.05 Kielce 
63,4  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
84 cm (juniorzy młodsi) 
59,16  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
60,24  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
 
1500 m prz (junior młodszy) 
4.28,23  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  25.07 Rzeszów 
 
2000 m prz (junior) 
5.49,81  Mariusz KACZMARSKI  66  Ostrowia Ostrowiec  27.07 Rzeszów 
 
3000 m prz 
9.05,39  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  18.06 Warszawa 
9.13,16  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  29.06 Lublin 
 
4×100 m 
44,07  BUDOWLANI Kielce  1.06 Białystok 
(G. BOJARSKI, 68 – J. ZAWADZKI, 68 – W. BIELEWICZ, 66 – P. JÓŹWIK, 68) 
45,58  GRANAT Skarżysko-Kamienna  25.05 Skarżysko 
(A. MASTALERZ, 68 – T. PUKOWSKI, 67 – P. GŁADYŚ, 68 – SZ. WIKŁO, 67) 
48,45  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  22.09 Ostrowiec 
(C. GIERCZAK, 68 – P. PAZDERSKI, 68 – L. GŁODEK, 69 – R. POŁOWNIAK, 69) 
48,79  GRANAT II Skarżysko-Kamienna  6.10 Kielce 
(Z. SPÓŁCZYŃSKI, 70 – I. CHŁOPEK, 70 – K.GARBACZ, 71 – P. KUBICKI, 71) 
 
4×400 m 
3.17,44  BUDOWLANI Kielce  1.06 Białystok 
(R. FORTUNA, 66 – G. HYB, 65 – W. URBANIAK, 62 – Cz. PIOTROWSKI, 64) 
3.25,9  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  29.08 Grudziądz 
(J. ADAMSKI, 67 – M. KACZMARSKI, 66 – I. DROŻDŻAL, 66 – K. SIDOWSKI, 67) 
3.45,8  GRANAT Skarżysko-Kamienna  7.05 Skarżysko 
(M. BUSIEK, 67 – M. TUSIEŃ, 68 – SZ. WIKŁO, 67 – A. MASTALERZ, 68) 
3.47,8  GRANAT II Skarżysko-Kamienna  7.05 Skarżysko 
(A. GARWACKI, 69 – P. GŁADYŚ, 68 – D. CHŁOPEK, 68 – G. BERNATEK, 68) 
 
wzwyż 
1,90  Piotr RYLSKI  66  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
1,90  Krzysztof PEDRYCZ  56  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
1,86  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  13.09 Kielce 
1,85  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
1,84  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  5.10 Łódź 
1,83  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  27.07 Rzeszów 
1,80  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
1,80  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
1,80  Piotr PAZDERSKI  68  Ostrowia Ostrowiec  Mielec 
1,75  Grzegorz MALICKI  68  LZS Włoszczowa  15.06 Kielce 
 
tyczka 
4,30  Krzysztof STODULSKI  60  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
4,00  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
3,90  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
3,80  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  1.06 Białystok 
3,80  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
3,60  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
3,40  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
3,15  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  21.09 Kielce 
3,15  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
2,90  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
 
w dal 
7,11  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  8.09 Lublin 
6,72  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
6,64  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  8.09 Lublin 
6,58  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  27.07 Rzeszów 
6,50  Waldemar SZTANDERA  67  MKS Końskie  6.10 Kielce 
6,38  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  28.09 Kielce 
6,36  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
6,19  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  17.05 Kielce 
6,15  Robert ŻELASZKIEWICZ  64  WSP Kielce  11.05 Kielce 
6,04  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  7.07 Warszawa 
 
trójskok 
15,66  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  15.09 Białystok 
12,94  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  26.05 Skarżysko 
12,67  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
12,64  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  7.05 Skarżysko 
12,43  Waldemar SZTANDERA  67  MKS Końskie  5.05 Wolmirstedt 
12,34  Zdzisław HENZEL  66  LZS Bałtów  14.06 Kielce 
12,22  Piotr PAZDERSKI  68  Ostrowia Ostrowiec  26.05 Skarżysko 
12,21  J. STĘPIEŃ    Granat Skarżysko  7.05 Skarżysko 
 
kula 
12,70  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
12,54  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  22.09 Ostrowiec 
11,96  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
11,73  Marian ZIELIŃSKI  59  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
11,70  Zbigniew ADACH  64  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
11,35  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  13.09 Kielce 
11,16  Szczepan KOBYŁECKI  67  Ostrowia Ostrowiec  25.05 Skarżysko 
11,08  Mieczysław DYGAS  64  WSP Kielce  16.05 Bydgoszcz 
10,78  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
10,57  Jarosław STANDO  66  Granat Skarżysko  25.05 Kielce 
6 kg (junior młodszy) 
12,42  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  28.09 Kielce 
 
dysk 
43,40  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
43,36  Marian ZIELIŃSKI  59  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
41,06  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
37,82  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
37,18  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  27.04 Kielce 
36,10  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  25.05 Skarżysko 
34,52  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.05 Skarżysko 
33,18  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
30,80  Szczepan KOBYŁECKI  67  Ostrowia Ostrowiec  11.05 Kielce 
30,14  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.07 Rzeszów 
1,5 kg (junior młodszy) 
36,34  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
1 kg (młodzik) 
38,07  Mirosław ŚLIZAK  70  Granat Skarżysko  19.05 Kielce 
 
młot 
49,78  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  30.06 Lublin 
47,88  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  22.09 Ostrowiec 
36,22  Dariusz BŁASZCZYK  67  Budowlani Kielce  6.10 Kielce 
34,30  Maciej MATYSEK  68  Budowlani Kielce  22.09 Ostrowiec 
 
oszczep 
57,92  Ryszard JAROSZ  56  LZS Morawica  12.05 Kielce 
54,58  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  31.08 Białystok 
50,54  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
48,78  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
47,34  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
44,28  Marian ZIELIŃSKI  59  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
43,70  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
42,98  Jarosław KACZMARSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  17.07 Lublin 
42,84  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
40,80  Jarosław STANDO  66  Granat Skarżysko  27.04 Kielce 
600 g (młodzik) 
45,08  Grzegorz KAŁUŻA  70  Ostrowia Ostrowiec  15.06 Ostrowiec 
 
10-bój 
6.391  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
(11,82 – 6,72 – 11,98  – 1,80 – 52,81 – 17,27 – 37,82 – 4,00 – 48,78 – 4.47,30) 
6.159  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  29.09 Rzeszów 
(11,80 – 6,58 – 9,69 – 1,80 – 53,08 – 16,28 – 28,46 – 3,80 – 46,78 – 4.30,53) 
6.023  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  28.07 Rzeszów 
(12,13 – 6,31 – 11,12 – 1,83 – 53,25 – 17,44 – 33,36 – 3,80 – 46,50 – 4.43,09) 
kula 5 kg, płotki 100 cm, dysk 1,5 kg (juniorzy młodsi) 
5.597  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
(12,0 – 6,38 – 10,04 – 1,83 – 59,5 – 17,6 – 36,34 – 3,80 – 48,48 – 5.25,3) 
5.557  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
(11,4 – 6,19 – 12,42 – 1,64 – 55,7 – 16,6 – 34,62 – 3,15 – 34,90 – 5.13,7) 
5.352  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
(12,24 – 5,75 – 10,30 – 1,62 – 56,84 – 16,45 – 33,28 – 3,40 – 41,88 – 4.59,01) 
4.638  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
(12,40 – 5,65 – 9,10 – 1,68 – 58,40 – 17,39 – 28,52 – 2,80 – 32,02 – 5.16,81) 
3.925  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
(11,9 – 5,57 – 8,08 – 1,40 – 55,5 – 21,2 – 21,60 – 1,95 – 24,65 – 4.57,7) 
 
Najlepsze wyniki uzyskane w hali 
50 m 
pomiar ręczny 
5,9  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  12.01 Kielce 
6,0  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
6,1  Tomasz PUKOWSKI  66  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
6,2    Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
 
60 m 
7,35  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  26.01 Zabrze 
 
200 m 
22,70  Krzysztof SIDOWSKI  68  Ostrowia Ostrowiec  27.01 Zabrze 
23,17  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  27.01 Zabrze 
 
800 m 
2.01,93  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
 
1000 m 
2.42,30  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
2.45,63  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
 
50 m ppł 
pomiar ręczny 
7,6  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
100 cm (junior młodszy) 
7,8  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.01 Kielce 
 
tyczka 
4,30  Krzysztof STODULSKI  60  Budowlani Kielce  13.01 Kielce 
 
trójskok 
15,08  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  13.01 Warszawa 
 
Opracowano na podstawie: 

1. Zestawienie najlepszych wyników uzyskanych przez lekkoatletów OZLA  Kielce w roku 1985, maszynopis z archiwum OZLA; 

2. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna, rękopis autorstwa  Bogdana Winiarskiego; 

3. Rocznik’85, Sekcja lekkiej atletyki KS Budowlani Kielce 

4. Rocznik PZLA 1985, Warszawa 1987; 

5. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, nr 1-12 1985, 1/2 1986; 

6. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń 1985 – styczeń 1986; 

7. tygodnik „Walczymy o stal”, Ostrowiec Świętokrzyski, styczeń – grudzień 1986; 

8. Janusz Waśko, Polscy lekkoatleci na listach światowych 1921-2002, Warszawa – Zamość 2003; 

Zdjęcia ze zbiorów Andrzeja Szołowskiego, „Słowa Ludu” i kroniki KSZO Ostrowiec.