Medal mistrzostw Europy i rekord Polski Elżbiety Kapusty w sztafecie. Rok 1986

Po kilkunastomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją na bieżnię i do reprezentacji Polski w 1986 roku powróciła Elżbieta Kapusta. Był to szczęśliwy powrót zawodniczki Budowlanych Kielce, która zakwalifikowała się na XIV Mistrzostwa Europy, rozgrywane 26-31 sierpnia w Stuttgarcie.

ME w Stuttgarcie, Elżbieta Kapusta przekazuje pałeczkę Genowefie Błaszak

W ostatnim dniu zawodów wystąpiła, wraz z Ewą Kasprzyk z Olimpii Poznań, Marzeną Wojdecką ze Startu Łódź i Genowefą Błaszak z Chemika Kędzierzyn, w sztafecie 4×400 m. Kielczanka pobiegła na trzeciej zmianie, odbierając pałeczkę od Wojdeckiej i przekazując Błaszak. Polki ustanowiły rekord naszego kraju czasem 3.24,65 i były na mecie czwarte. Straciły 1,55 s do trzeciej sztafety RFN, która na finiszowej prostej przegrała pojedynek o drugie miejsce z biegaczkami z ZSRR. Zdecydowane zwycięstwo odniosła sztafeta NRD z wynikiem 3.16,87.
Elżbieta Kapusta wspomina, że była już z koleżankami w autokarze, którym miały odjechać z Neckarstadionu, gdy przyszła wiadomość o zajęciu przez nie trzeciego miejsca. Okazało się bowiem, że sztafeta radziecka została zdyskwalifikowana za przekroczenie przepisów. Ten brązowy medal był jedynym dla reprezentacji Polski na tych bardzo nieudanych mistrzostwach Starego Kontynentu.
W biało-czerwonych barwach najlepsza lekkoatletka Kielecczyzny startowała także w wygranym przez Polki trójmeczu z Francuzkami i Hiszpankami 5 lipca w Ville d’Epinal. Zajęła w nim czwartą lokatę w biegu na 400 m z czasem 53,68 s oraz drugą ze sztafetą 4×400 m, która uzyskała wynik 3.29,88.
W mistrzostwach Polski w Grudziądzu 28 czerwca Elżbieta Kapusta zdobyła brązowy medal na 400 m rezultatem 52,58 s, przegrywając srebrny różnicą 0,05 s z Małgorzatą Dunecką ze Startu Lublin. Złoty wywalczyła Marzena Wojdecka, która jedno okrążenie stadionu pokonała w 51,44 s.
Do wąskiego finału trójskoku podczas grudziądzkich mistrzostw zakwalifikował się 20-letni Wojciech Bielewicz z Budowlanych, zajmując szóste miejsce wynikiem 15,75 m, uzyskanym z pomocą wiatru 2,2 m/s. Duży sukces odniósł w halowych mistrzostwach Polski 9 lutego w Zabrzu, gdzie zdobył brązowy medal rezultatem 15,49 m. W rozgrywanych w tym samym terminie mistrzostwach wieloboistów w Warszawie na siódmej pozycji w 7-boju seniorów uplasował się kolejny zawodnik Budowlanych Stanisław Kubik z dorobkiem 4.667 pkt.
Blisko medalu Wojciech Bielewicz był podczas młodzieżowych mistrzostw Polski, rozgrywanych 25-26 sierpnia w Poznaniu. Skoczył tam 7,25 m w dal i 15,40 m w trójskoku, zajmując czwarte lokaty. Do trzeciej w tej drugiej konkurencji zabrakło zaledwie centymetr.

Identyfikator Krzysztofa Sidowskiego z mistrzostw świata w Atenach

W kategorii juniorów zdecydowanie najlepszym w 1986 roku lekkoatletą Kielecczyzny był Krzysztof Sidowski z Ostrowii. Zawodnik z Ostrowca Świętokrzyskiego zakwalifikował się do reprezentacji Polski na I Mistrzostwa Świata Juniorów, rozegrane 16-20 lipca w Atenach. W biegu eliminacyjnym na 400 m był trzeci z czasem 47,79 s i zakwalifikował się do półfinału. Tam pobiegł w pierwszej z trzech serii, zajmując szóstą lokatę z wynikiem 47,92 s. W sumie był 19. rezultat półfinału.
Jego start oceniono pozytywnie, ponieważ do stolicy Grecji pojechał głównie z myślą o sztafecie 4×400 m. Z Sidowskim na ostatniej zmianie oraz z Mateuszem Jędrusikiem z AZS Warszawa, Markiem Szymkowiczem z Juvenii Głucholazy i Dariuszem Rychterem z Górnika Wałbrzych zajęła ona w finale szóste miejsce z czasem 3.07,39.
Lekkoatleta Ostrowii jako jedyny z Kielecczyzny zdobywał też medale mistrzostw Polski juniorów. W halowych (25-26 stycznia w Zabrzu) zajął drugie miejsce w biegu na 200 m z wynikiem 22,36 s (w eliminacjach miał 22,17 s). Szósty na tych samych mistrzostwach w dwuboju składającym się z biegów na 60 m przez płotki i 300 m był Szymon Wikło z Granatu, który uzyskał w tych konkurencjach czasy 8,80 i 38,41 s. Rywalizację w 7-boju juniorów 8-9 lutego w Warszawie na szóstej pozycji ukończył Jerzy Urbaniak z Budowlanych z dorobkiem 4.489 pkt.
W zawodach XIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w kategorii juniorów (22-23 sierpnia w Spale) Krzysztof Sidowski wywalczył złoty medal na 400 m z czasem 47,48 s, a ponadto był czwarty na 200 m (21,83 s). Piotr Jóźwik z Budowlanych zajął szóste miejsce w skoku w dal (6,89 m), Jerzy Urbaniak siódme w 10-boju (6.118 pkt), Grzegorz Bernatek z Granatu Skarżysko ósme na 2000 m z przeszkodami (5.58,06) i Robert Bednarski z Budowlanych ósme w 10-boju (5.840). Ponadto siódma była sztafeta Budowlanych 4×100 m (43,55 s), w której pobiegli: Waldemar Sztandera, Grzegorz Bojarski, Jarosław Zawadzki i Piotr Jóźwik.

Medaliści XIII OSM, od lewej Krzysztof Piotrowski, Ewa Grad i Edyta Bogusz, z wiceprezesem Wojewódzkiej Federacji Sportu Markiem Kędziorem

Juniorzy młodsi zawody XIII OSM mieli na spalskim stadionie 18-20 sierpnia. W biegu na 100 m przez płotki dwa medale wywalczyły zawodniczki Granatu – druga była Edyta Bogusz z czasem 14,66 s, a trzecia Ewa Grad z wynikiem zaledwie o 0,01 s gorszym. Zwyciężyła z rezultatem 14,43 s Edyta Jakubowska z AZS Warszawa, która jako młodziczka zaczynała uprawiać lekkoatletykę w Neptunie Końskie.
Brązowy medal zdobył Krzysztof Piotrowski z Budowlanych, który w 10-boju zgromadził 5.955 pkt. Ponadto siódme pozycje zajęły Urszula Adamiec z Budowlanych na 400 m (58,75 s) i Edyta Bogusz w skoku w dal (5,48 m).
Bogusz w 1986 roku stanęła dwukrotnie na podium halowych mistrzostw Polski juniorek młodszych. 25-26 stycznia w Zabrzu w dwuboju biegowym na 60 m przez płotki i 300 m była druga, uzyskując czasy 9,11 s i 42,74 s. Dwa tygodnie później w hali stołecznej AWF zajęła trzecią lokatę w 5-boju z dorobkiem 3.308 pkt. W zabrzańskiej hali w dwuboju płotkarskim na czwartej pozycji uplasowała się Ewa Grad, przebiegając 60 m przez płotki w 9,23 i 9,17 s.
Najważniejszą imprezą dla młodzików były XIII Centralne Igrzyska Młodzieży Szkolnej na początku lipca w Łodzi. Najlepiej wypadł trenujący w Budowlanych Grzegorz Świt ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, zajmując drugie miejsce w wieloboju specjalistycznym z biegiem przez płotki. W igrzyskach w biegach przełajowych 6 kwietnia w Radomiu bardzo dobrze spisali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strawczynie. Na 2,5 km piąty był Jacek Zajęcki, a na ósmej Piotr Kozieł. Strawczyńska szkoła w punktacji drużynowej chłopców zajęła ósme miejsce.

Lekkoatleci Budowlanych z trenerem Andrzejem Szołowskim na stadionie międzyszkolnym w 1986 r. Pierwsi czterej od prawej: Aleksander Niwiński, Grzegorz Hyb, Grzegorz Bojarski i Grzegorz Urbaniak

W rywalizacji klubowej liczyli się tylko Budowlani, ale ich pozycja na arenie ogólnopolskiej w porównaniu z poprzednimi laty była niższa. Nie mieli już szans na zakwalifikowanie się do finałowych zawodów II ligi. Startując 7 czerwca w Rzeszowie, zajęli w swojej grupie szóstą pozycję. 6 września, także na rzeszowskim stadionie, wygrali jednak grupę spadkową.
W regionalnych eliminacjach drużynowych mistrzostw Polski juniorów Budowlani znów ulegli Startowi Lublin i nie awansowali do finału. Ostrowia w tych  zawodach uplasowała się na piątej, a Granat na 12. pozycji.
W województwie drużynowa rywalizacja odbywała się jedynie w ramach ligi młodzików. Zwyciężyli Budowlani, przed Ostrowią, Granatem, drugim zespołem Budowlanych, MKS Końskie i Ostrowią II. Pod koniec sezonu na klubowej lekkoatletycznej mapie pojawił się Międzyszkolny Klub Sportowy Żak Kielce. Założyli go nauczyciele WF i trenerzy  Ryszard Kasperek  i Leszek Nowak, związani poprzednio z Budowlanymi. Z klubem tym rozstali się również młodzi lekkoatleci ze Starachowic, podopieczni trenera Adama Dzika. W efekcie tego reaktywowana została sekcja w Starze, która zawiesiła działalność pod koniec lat 70.

Lekkoatleci Budowlanych, od lewej Krzysztof Piotrowski, Piotr Rylski, Jerzy Urbaniak, Waldemar Sztandera, trener Andrzej Szołowski, Wojciech Bielewicz i Piotr Jóźwik

Indywidualne mistrzostwa okręgu rozgrywane były w 1986 roku w Kielcach. Przełajowe 2 marca na Stadionie Leśnym oraz tydzień później w ramach Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży. W sezonie letnim seniorzy swoje mistrzostwa mieli na stadionie międzyszkolnym 10-11 maja, juniorzy i juniorzy młodsi o tytuły walczyli tam w ramach Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży 29-30 maja, młodzicy 5 października, a wieloboiści 11-12 października.
Majowa spartakiada miała obsadę międzynarodową, ponieważ poza konkursem startowali w niej młodzi lekkoatleci z bułgarskiego Szumen w ramach sportowych kontaktów z województwem kieleckim. Zaprezentowali się bardzo dobrze, wygrywając większość konkurencji biegowych.

Beata Ciepluch

Elżbieta Kapusta ze swym wynikiem 52,58 s na 400 m nie znalazła się w tabeli stu najlepszych na świecie zawodniczek w tej konkurencji. W Polsce uplasowała się na piątym miejscu, ponadto była 11. na 200 m i na piątym ze sztafetą 4×400 m Budowlanych, w której pobiegły jeszcze Beata Ciepluch, Halina Brodzik i Urszula Adamiec. W czwartej dziesiątce sklasyfikowana została Renata Sitek z Bodzentyna w maratonie, w piątej Edyta Bogusz na 100 m i w skoku w dal, Beata Ciepluch na 400 m i w 7-boju, Urszula Adamiec na 400 m ppł, Małgorzata Puto z Zefiru Jędrzejów w pchnięciu kulą oraz sztafeta 4×100 m Budowlanych.
Mężczyźni mieli również skromną reprezentację w tabelach krajowych. Najwyższą 11. lokatę zajął w trójskoku Wojciech Bielewicz, ponadto w trzeciej dziesiątce w skoku w dal. Dwukrotnie w drugiej uplasował się Krzysztof Sidowski – na 13. miejscu na 200 m i na 14. na 400 m. W trzeciej dziesiątce znaleźli się Grzegorz Hyb z Budowlanych na 1000 m, Stanisław Kubik w 10-boju oraz sztafeta 4×100 m Budowlanych, w czwartej – Grzegorz Hyb na 800 m, Mariusz Kaczmarski z Budowlanych na 3000 m z przeszkodami, Jerzy Urbaniak w 10-boju, w piątej – Aleksander Niwiński z Budowlanych na 3000 m z przeszkodami, Robert Bednarski i Grzegorz Urbaniak z Budowlanych w 10-boju oraz sztafeta 4×400 m Budowlanych.
Drugi rok z rzędu kobiety nie poprawiły żadnego okręgowego rekordu. Mężczyznom ta sztuka udała się w czterech konkurencjach biegowych. Krzysztof Sidowski uczynił to na 200 m czasem 21,40 s w sierpniu w Atenach przed mistrzostwami świata juniorów oraz dwukrotnie na 400 m – 3 czerwca w Memoriale Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu wynikiem 47,50 s i w sierpniu podczas OSM w Spale rezultatem 47,48 s. Dwa razy rekord poprawiał Grzegorz Hyb – 4 maja w Krakowie na 1000 m (2.26,5) i 16 czerwca w Warszawie na 800 m (1.50,84).
Elżbieta Kapusta w klasyfikacji „Słowa Ludu” na najlepszych sportowców Kielecczyzny w 1986 roku zajęła trzecią lokatę. Na dziesiątej znalazł się Krzysztof Sidowski, który ponadto był drugi wśród juniorów. Na siódmej pozycji w tej kategorii uplasowała się Edyta Bogusz. W dziesiątce najlepszych trenerów znaleźli się Andrzej Szołowski z Budowlanych oraz Andrzej Bętkowski i Krzysztof Woliński z Granatu.

Trener Krzysztof Woliński ze swoją podopieczną Ewą Grad (z lewej) i Edytą Bogusz

Na koniec 1986 roku lekkoatletyka Kielecczyzny doznała poważnego osłabienia. Dwóch najlepszych lekkoatletów odeszło do klubów w innych województwach – Krzysztof Sidowski do Wawelu Kraków, a Wojciech Bielewicz do Śląska Wrocław.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1986 roku 
K o b i e t y 
60 m 
8,25  Grażyna SZCZUKIEWICZ  73  Żak Kielce  5.07 Łódź 
8,29  Marta MISZTAL  73  Żak Kielce  5.07 Łódź 
8,32  Małgorzata BROŻYNA  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
8,48  Agnieszka NOWAK  71  Żak Kielce  5.07 Łódź 
8,48  Aneta POLAKOWSKA  71  Granat Skarżysko  5.07 Łódź 
8,52  Renata WINIARSKA  71  Granat Skarżysko  5.07 Łódź 
 
100 m 
12,38  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
12,52  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
12,61  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
12,77  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
13,00  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
13,03  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
13,17  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
13,31  Małgorzata BROŻYNA  72  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
13,38  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
13,40  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  20.09 Kielce 
wynik uzyskany z wiatrem 
11,82 (4,4)  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  25.05 Lublin 
pomiar ręczny 
12,8  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
12,9  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  20.09 Kielce 
13,1  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  20.09 Kielce 
13,1  Edyta SALOMON  73  Budowlani Kielce  20.09 Kielce 
13,3  Dorota PÓŁKOSZEK  71  Budowlani Kielce  20.09 Kielce 
 
200 m 
24,32  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
26,00  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
26,34  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
26,39  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
26,51  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
26,89  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
27,15  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  1.06 Kielce 
27,55  Agnieszka JEDLIKOWSKA  72  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
27,68  Beata KARDAŚ  71  LZS Morawica  6.10 Zabrze 
27,77  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
wynik uzyskany z wiatrem 
24,24 (2,3)  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  25.05 Lublin 
pomiar ręczny 
26,3  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  3.05 Kielce 
 
300 m 
42,42  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
44,63  Agnieszka WRÓBLEWSKA  71  Star Starachowice  5.10 Kielce 
44,71  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
44,89  Wioletta OPARA  71  MKS Końskie  14.05 Kielce 
45,11  Małgorzata STELMACH  71  MKS Końskie  14.05 Kielce 
45,19  Małgorzata BROŻYNA  72  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
45,21  Agnieszka JEDLIKOWSKA  71  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
45,66  Agnieszka BARUSIŃSKA  71  Żak Kielce  13.10 Kielce 
45,68  Iwona ROŻEJ  72  MKS Końskie  5.10 Kielce 
45,96  Agnieszka PLUTA  70  Żak Kielce  5.10 Kielce 
 
400 m 
52,58  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  28.06 Grudziądz 
56,92  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  21.09 Stalowa Wola 
58,03  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  18.08 Spała 
60,29  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
61,93  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  23.08 Warszawa 
62,72  Agnieszka JEDLIKOWSKA  72  Budowlani Kielce  23.08 Warszawa 
63,12  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
63,20  Anna BRUDNA  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
63,21  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
63,28  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  23.08 Warszawa 
 
600 m 
1.40,85  Agnieszka JEDLIKOWSKA  72  Star Starachowice  5.10 Kielce 
1.42,87  Agnieszka BARUSIŃSKA  71  Budowlani Kielce  17.05 Kielce 
1.45,33  Beata ŚWIDERSKA  72  MKS Końskie  5.10 Kielce 
1.47,68  Aneta ZAPAŁA  71  Ostrowia Ostrowiec  5.10 Kielce 
 
800 m 
2.18,25  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
2.22,24  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
2.23,30  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
2.25,90  Agnieszka BARUSIŃSKA  71  Żak Kielce  25.08 Końskie 
2.27,92  Katarzyna SOBURA  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
2.29,3  Beata PAŹDZIERZ  71  LZS Strawczyn  07 Kielce 
2.31,54  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  21.09 Stalowa Wola 
2.33,87  Iwona MRÓZ  68  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
2.35,48  Małgorzata JAMRÓZ  73  MKS Końskie  31.05 Kielce 
2.35,73  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  20.08 Spała 
 
1000 m 
3.08,15  Agnieszka BARUSIŃSKA  71  Żak Kielce  2.07 Łódź 
3.14,67  Małgorzata JAMRÓZ  73  MKS Końskie  5.10 Kielce 
 
1500 m 
5.13,38  Katarzyna SOBURA  70  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
5.21,17  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
5.31,57  Iwona MRÓZ  68  Ostrowia Ostrowiec  31.05 Kielce 
5.36,61  Henryka JAROS  68  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
5.37,61  Beata NIWIŃSKA  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
5.57,20  Wioletta SADŁOCHA  68  Ostrowia Ostrowiec  31.05 Kielce 
 
maraton 
3:36.12  Renata SITEK  60  Bodzentyn  28.09 Warszawa 
 
100 m ppł 
15,17  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  2.08 Lublin 
16,13  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
16,46  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
16,73  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  2.08 Lublin 
20,82  Bożena KOZIEŁ  68  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
14,43  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  14.06 Lublin 
14,66 (0,8)  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  20.08 Spała 
15,80  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
16,66  Edyta SIEKAŃSKA  70  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
16,91  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
76,2 cm/8 m (młodziczki) 
15,77  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  5.10 Kielce 
16,44  Agnieszka CISZEWSKA  72  Granat Skarżysko  5.10 Kielce 
16,61  Iwona SADOWSKA  71  Żak Kielce  27.07 Rzeszów 
16,79  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
pomiar ręczny 
15,2  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  12.07 Lublin 
 
200 m ppł 
29,56  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  20.08 Spała 
31,60  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
31,74  Anna JARZĄBEK  70  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
32,92  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
32,93  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
33,37  Joanna KACZEWSKA  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
33,64  Małgorzata DOBROWOLSKA  69  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
34,91  Anna WIŚNIEWSKA  69  Budowlani Kielce  15.06 Kielce 
 
400 m ppł 
64,78  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
67,93  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  25.05 Lublin 
71,23  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  21.09 Stalowa Wola 
75,73  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
 
4×100 m 
50,17  BUDOWLANI Kielce  7.06 Rzeszów 
(E. ZAPAŁA, 67 – B. CIEPLUCH, 67 – M. PIOTROWSKA, 66 – E. PRĘDKA, 66) 
52,24  BUDOWLANI II Kielce  5.10 Kielce 
(G. GAJOS, 72 – E. SALOMON, 73 – B. STARZ, 72 – J. JAKUBOWSKA, 71) 
53,29  GRANAT Skarżysko-Kamienna  31.05 Kielce 
(E. GRAD, 70 – E. BOGUSZ, 69 – M. KUNA, 72 – A. ROSIŃSKA, 70) 
53,29  BUDOWLANI III Kielce  14.06 Lublin 
(A. WIŚNIEWSKA, 69 – R. WTOREK, 70 – M. DOBROWOLSKA, 69 – A. JARZĄBEK, 70) 
53,58  BUDOWLANI IV Kielce  31.05 Kielce 
(H. BRODZIK, 67 – E. SIEKAŃSKA, 70 – A. BRUDNA, 69 – A. JARZĄBEK, 70) 
53,69  MKS ŻAK Kielce  5.10 Kielce 
(I. SADOWSKA, 71 – E. STANISZEWSKA, 72 – I. MICHALSKA, 71 – M. MISZTAL, 73) 
54,79  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki młodsze)  31.05 Kielce 
54,83  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (młodziczki)  17.05 Kielce 
54,92  BUDOWLANI V Kielce  18.05 Kielce 
(J. KACZEWSKA, 71 – A. JEDLIKOWSKA, 72 – I. PACEK, 69 – I. MISZTELA, 67) 
55,47  MKS Końskie  18.05 Kielce 
(W. OPARA, 71 – B. ŚWIDERSKA, 72 – I. ROŻEJ, 73 – E. ZAWADA, 71) 
szkoła 
53,30  SZKOŁA PODSTAWOWA nr 24 Kielce  1.06 Kozienice 
(A. NOWAK, 71 – M. BROŻYNA, 72 – I. MICHALSKA, 71 – M. MISZTAL, 73) 
     
4×400 m 
3.48,72  BUDOWLANI Kielce  7.06 Rzeszów 
(B. CIEPLUCH, 67 – H. BRODZIK, 67 – U. ADAMIEC, 69 – E. KAPUSTA, 60) 
4.05,41  BUDOWLANI II Kielce  15.06 Lublin 
(A. BRUDNA, 69 – A. JARZĄBEK, 70 – I. PACEK, 69 – B. ADAMSKA, 70) 
4.27,81  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki)  25.05 Lublin 
(I. MRÓZ, 68 – R. ZĄBECKA, 69 – A. BOCHENEK, 69 – B. PODSIADŁY, 70) 
4.40,21  MKS Końskie  31.05 Kielce 
(W. OPARA, 71 – B. ŚWIDERSKA, 72 – E. ZAWADA, 71 – E. WITCZAK, 71) 
najlepsze juniorki 
4.01,28  BUDOWLANI Kielce  25.05 Lublin 
(B. CIEPLUCH, 67 – H. BRODZIK, 67 – U. ADAMIEC, 69 – I. PACEK, 69) 
 
wzwyż 
1,56  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
1,52  Aneta SKARBA  73  Ostrowia Ostrowiec  25.09 Ostrowiec 
1,51  Iwona SADOWSKA  71  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
1,50  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
1,50  Dorota NACHYŁA  71  LE 1 Kielce  13.10 Kielce 
1,48  Beata GAJEK  71  LZS Morawica  11.05 Kielce 
1,46  Aneta POLAKOWSKA  71  Granat Skarżysko  05 Kielce 
1,46  Krystyna RELIGA  73  Ostrowia Ostrowiec  25.09 Ostrowiec 
1,43  Izabela PABIAN  72  LZS Morawica  5.10 Kielce 
1,43  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  12.10 Kielce 
 
w dal 
5,72  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
5,23  Leonida SOBCZYŃSKA  71  MKS Końskie  3.05 Warszawa 
5,21/5,57  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce/2.07 Łódź 
5,20  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
5,18  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
5,18  Iwona MICHALSKA  71  Budowlani Kielce  13.10 Kielce 
5,14  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
5,02  Renata WTOREK  70  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
5,01  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  20.09 Kielce 
4,92  Iwona STANISZEWSKA  72  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
wynik wątpliwy 
5,57*  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  2.07 Łódź 
* – taki rezultat podany jest w zestawieniach PZLA, nie figuruje w tabelach OZLA, nie został również uwzględniony jako rekord okręgu młodziczek 
 
kula 
12,42  Małgorzata PUTO  67  Zefir Jędrzejów  14.06 Lublin 
10,43  Krystyna BINKOWSKA  67  MKS Końskie  14.05 Końskie 
10,40  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
10,32  Ewa KOŁOMAŃSKA  70  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
10,07  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
9,95  Dorota BAZAK  69  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
9,56  Izabela MYSZKOWSKA  70  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
9,11  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
9,00  Marzena KORUS  69  Granat Skarżysko  28.05 Skarżysko 
8,70  Justyna POCZĘTA  73  Zefir Jędrzejów  7.06 Pińczów 
3 kg (młodziczka) 
9,81  Marta KOT  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
 
dysk 
37,72  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
37,24  Małgorzata PUTO  67  Zefir Jędrzejów  15.10 Stalowa Wola 
30,28  Dorota BAZAK  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
29,08  Jolanta TABORSKA  71  I LO Kielce  13.10 Kielce 
28,84  Monika SUŁEK  72  Granat Skarżysko  10.05 Kielce 
28,80  Joanna WOJCIECHOWSKA  69  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
26,10  Jolanta JARZĄBEK  70  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
25,56  Ewa KOŁOMAŃSKA  70  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
25,00  Anna GĄSKA  70  Granat Skarżysko  28.05 Skarżysko 
24,04  Marzena KORUS  69  Granat Skarżysko  1.06 Kielce 
 
oszczep 
33,60  Aneta MALICKA  71  LZS Morawica  12.06 Kielce 
31,72  Izabela PABIAN  72  LZS Morawica  10.05 Kielce 
31,00  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
30,04  Alicja BUCHCIC  69  Budowlani Kielce  11.06 Kielce 
30,02  Jolanta FRANKOWICZ  68  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
29,70  Alicja PAKUŁA  72  LZS Morawica  11.05 Kielce 
29,56  Renata WINIARSKA  71  Granat Skarżysko  24.05 Lublin 
28,20  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  28.09 Rzeszów 
27,74  Agnieszka NOWAK  71  Żak Kielce  25.08 Końskie 
25,42  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
 
7-bój 
3.567  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
(16,13 – 6,60 – 1,31 – 26,33 – 4,72 – 15,08 – 2.30,07) 
2.531  Bożena KOZIEŁ  68  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
(20,82 – 6,71 – 1,19 – 28,94 – 4,32 – 18,24 – 2.59,21) 
płotki 76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
4.000  Ewa KUŁAKOWSKA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
(15,92 – 9,11 – 1,56 – 27,84 – 4,99  – 31,30 – 2.37,37) 
3.758  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
(17,28 – 8,14 – 1,44 – 28,92 – 4,82 – 31,00 – 2.50,01) 
płotki 76,2 cm/8 m, kula 3 kg (młodziczka) 
3.773  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  12.10 Kielce 
(15,78 – 8,97 – 1,43 – 28,25 – 5,04 – 25,34 – 2.50,69) 
 
Najlepsze wyniki uzyskane w hali 
50 m 
6,93  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  22.02 Kielce 
7,01  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
7,04  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
7,10  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
7,13  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
7,27  Martyna BRZOZOWICZ  66  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
 
300 m 
42,74  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  26.01 Zabrze 
44,92  Agnieszka WRÓBLEWSKA  71  Budowlani Kielce  15.03 Warszawa 
 
600 m 
1.46,16  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  8.02 Warszawa 
 
50 m ppł 
76,2 cm (juniorki młodsze) 
7,80  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
7,87  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
8,28  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  22.02 Kielce 
 
60 m ppł 
76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
9,11  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
9,17  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
 
wzwyż 
1,63  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
 
w dal 
5,31  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  8.02 Warszawa 
5,05  Leonida SOBCZYŃSKA  71  MKS Końskie  15.03 Warszawa 
 
kula 
9,58  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
 
5-bój 
płotki 76,2 cm/8,20 m (juniorka młodsza) 
3.308  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  8.02 Warszawa 
(9,24 – 7,97 – 1,54 – 5,31 – 1.46,16) 
 
M ę ż c z y ź n i 
100 m 
10,95  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  5.06 Ateny 
11,16  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  10.08 Lublin 
11,23  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
11,31  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
11,55  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  2.06 Łódź 
11,55  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  21.09 Stalowa Wola 
11,60  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
11,69  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
11,72  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
11,72  Wojciech DEREŃ  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
wyniki uzyskane z wiatrem 
10,99 (2,2)  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  14.06 Lublin 
11,52 (2,2)  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  25.05 Lublin 
pomiar ręczny 
10,9 (-1,8)  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
11,4  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  25.04 Ostrowiec 
11,4  Witold WILKOWIECKI  67  Leśnik Zagnańsk  25.10 Kielce 
11,6  Robert POŁOWNIAK  69  Ostrowia Ostrowiec  14.06 Stargard Szcz. 
11,6  Cezary GĄSIOR  66  LZS Bałtów  28.06 Poznań 
11,7  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
 
200 m 
21,40  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  6.07 Ateny 
22,18  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  15.08 Lublin   
22,20  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  15.08 Lublin   
22,34  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
22,75  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  15.06 Lublin 
23,21  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
23,46  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
23,67  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
23,70  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  23.08 Warszawa 
23,78  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
23,78  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
pomiar ręczny 
22,5  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  3.05 Kraków 
23,4  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  25.04 Ostrowiec 
23,7  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  25.04 Ostrowiec 
 
300 m 
37,35  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
37,54  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
młodzicy 
38,62  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
39,19  Grzegorz ZBOROWSKI  71  Ostrowia Ostrowiec  17.05 Kielce 
39,41  Wojciech JAS  72  LZS Strawczyn  20.06 Kielce 
39,69  Grzegorz WĄSIK  71  Ostrowia Ostrowiec  5.10 Kielce 
pomiar ręczny 
35,7  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
37,2  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
37,2  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
38,6  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
 
400 m 
47,48  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  22.08 Spała 
50,50  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  21.06 Lublin 
50,62  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  27.09 Warszawa 
51,84  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
51,89  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  21.06 Lublin 
51,96  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  21.06 Lublin 
52,17  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  28.08 Białystok 
52,58  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  2.08 Lublin 
52,51  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  25.05 Lublin 
52,59  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
pomiar ręczny 
51,6  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  28.06 Stargard Szcz. 
52,6  Janusz ADAMSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  22.04 Ostrowiec 
 
800 m 
1.50,84  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  16.06 Warszawa 
1.54,26  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
1.56,24  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  10.08 Lublin 
1.56,35  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
2.00,42  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  14.06 Lublin 
2.01,73  Mariusz SKRUCHA  67  Ostrowia Ostrowiec  31.05 Kielce 
2.02,34  Ireneusz PALUCH  70  Ostrowia Ostrowiec  24.05 Lublin 
2.03,24  Ireneusz DROŻDŻAL  66  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
2.04,04  Artur GARWACKI  69  Granat Skarżysko  25.05 Lublin 
2.04,22  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  10.08 Lublin 
 
1000 m 
2.26,5  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  4.05 Kraków 
2.33,42  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
2.34,22  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
2.35,6  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
2.41,78  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
2.44,78  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
2.45,26  Ireneusz DROŻDŻAL  66  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
2.45,76  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  26.04 Kielce 
2.46,9  Jacek ZAJĘCKI  71  LZS Strawczyn  31.10 Kielce 
2.48,89  Marek KONIECZNY  69  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
 
1500 m 
3.49,66  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
3.54,80  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  16.06 Warszawa 
3.55,66  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  17.05 Warszawa 
3.57,73  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
4.01,10  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  2.08 Lublin 
4.13,6  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  28.06 Lublin 
4.14,18  Marek KONIECZNY  69  Budowlani Kielce  25.05 Lublin 
4.18,54  Mariusz SKRUCHA  67  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
4.19,87  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  31.05 Kielce 
4.29,25  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
 
2000 m 
5.31,2  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  4.05 Kraków 
5.41,2  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  4.05 Kraków 
5.54,6  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
5.58,2  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
młodzik 
6.07,43  Jacek ZAJĘCKI  71  LZS Strawczyn  20.06 Kielce 
 
3000 m 
8.23,25  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  17.05 Warszawa 
8.25,96  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  17.05 Warszawa 
8.29,61  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
8.59,0  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  28.06 Lublin 
9.36,86  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  25.05 Lublin 
9.37,4  Jarosław ZARZYCKI  70  LZS Morawica  14.06 Pińczów 
9.50,26  Jarosław PIEKARSKI  68  LZS Morawica  11.05 Kielce 
9.57,8  Dariusz MUCHA  68  Zefir Jędrzejów  7.06 Pińczów 
10.11,25  Dariusz DROŻDŻAL  69  Ostrowia Ostrowiec  11.05 Kielce 
 
5000 m 
15.00,97  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
 
110 m ppł 
15,89  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  22.08 Spała 
16,08  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  23.08 Spała 
16,24  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
16,52  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
16,69  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
16,83  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  27.09 Rzeszów 
17,56  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.10 Kielce 
wynik uzyskany z wiatrem 
15,80 (4,8)  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  14.06 Lublin 
16,97 (2,7)  Piotr KUREK  70  Ostrowia Ostrowiec  25.05 Lublin 
100 cm (juniorzy młodsi) 
15,15  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
16,98  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  19.08 Spała 
16,96  Ludwik RYLSKI  69  Budowlani Kielce  28.06 Lublin 
17,02  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
91,4 cm (młodzicy) 
16,83  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  5.10 Kielce 
17,41  Paweł KUBICKI  71  Budowlani Kielce  24.05 Lublin 
 
200 m ppł 
76,2 cm (młodzik) 
27,92  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  7.08 Skarżysko 
 
400 m ppł 
55,88  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
56,21  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  7.06 Rzeszów 
58,44  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
59,86  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
60,10  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
63,22  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
65,21  Ireneusz CHŁOPEK  70  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
84 cm (juniorzy młodsi) 
54,67  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
58,93  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
 
1500 m prz 
4.21,48  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
4.22,47  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
4.32,58  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  20.08 Spała 
4.35,48  Marek KONIECZNY  69  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
4.44,70  Waldemar STĘPIEŃ  69  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
 
2000 m prz 
5.54,32  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  14.06 Lublin 
6.21,12  Marek KONIECZNY  69  Budowlani Kielce  21.09 Stalowa Wola 
 
3000 m prz 
9.03,14  Mariusz KACZMARSKI  66  Budowlani Kielce  27.06 Grudziądz 
9.13,97  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
9.20,57  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  31.05 Lublin 
 
4×100 m 
42,45  BUDOWLANI Kielce  6.09 Rzeszów 
(W. BIELEWICZ, 66 – G. BOJARSKI, 68 – J. ZAWADZKI, 68 – P. JÓŹWIK, 68) 
45,14  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  31.05 Kielce 
(K. SIDOWSKI, 67 – P. KUREK, 70 – R. POŁOWNIAK, 69 – J. ADAMSKI, 67) 
45,21  GRANAT Skarżysko-Kamienna  25.05 Lublin 
A. MASTALERZ, 68 – Sz. WIKŁO, 67 – T. PUKOWSKI, 67 – G. GADECKI, 70) 
47,31  BUDOWLANI II Kielce  5.10 Kielce 
(W. DEREŃ, 71 – M. ADAMCZYK, 71 – G. ŚWIT, 71 – Ł. FIUK, 72) 
48,82  MKS OSTROWIA II Ostrowiec Świętokrzyski  5.10 Kielce 
(G.WĄSIK, 71 – A. NAZARSKI, 71 – DOMINIK, 71 – LIPIEC, 71) 
48,82  MKS ŻAK Kielce  5.10 Kielce 
(M. JASKUŁA, 72 – W. JAS, 71 – R. PAWLAK, 72 – J. STANISZEWSKI, 72) 
najlepsi juniorzy 
43,00  BUDOWLANI Kielce  22.08 Spała 
(W. SZTANDERA, 67 – P. JÓŹWIK, 68 – G. BOJARSKI, 68 – J. ZAWADZKI, 68) 
pomiar ręczny 
44,8  GRANAT Skarżysko-Kamienna  3.05 Lublin 
(T. PUKOWSKI, 67 – Sz. WIKŁO, 67 – P. GŁADYŚ, 68 – A. MASTALERZ, 68) 
 
4×400 m 
3.23,77  BUDOWLANI Kielce  7.06 Rzeszów 
(G. HYB, 65 – S. KUBIK, 62 – S. RYMARCZYK, 64 – M. KACZMARSKI, 66) 
3.25,91  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  21.09 Stalowa Wola 
(K. SIDOWSKI, 67 – J. ADAMSKI, 67 – M. SKRUCHA, 67 – P. KUREK, 70) 
3.30,93  BUDOWLANI II Kielce  25.05 Lublin 
(A. PIETRAS, 69 – R. BEDNARSKI, 68 – J. URBANIAK, 67 – P. KOTLARSKI, 69) 
3.35,96  GRANAT Skarżysko-Kamienna  15.06 Lublin 
(I. CHŁOPEK, 70 – A. OSMAN, 70 – A. GARWACKI, 69 – G. GADECKI, 70) 
najlepsi juniorzy młodsi 
3.33,02  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski  15.06 Lublin 
(P. KUREK, 70 – I. PALUCH, 70 – J. ZEMSTA, 70 – R. BĄK, 69) 
 
wzwyż 
2,00  Piotr RYLSKI  66  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
1,95  Krzysztof PEDRYCZ  56  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
1,95  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
1,92  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  19.08 Spała 
1,90  Piotr PAZDERSKI  68  Ostrowia Ostrowiec  31.05 Kielce 
1,90  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
1,86  Sylwester KMIECICKI  69  Ostrowia Ostrowiec  21.09 Stalowa Wola 
1,85  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
1,84  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  11.06 Kielce 
1,78  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  5.10 Kielce 
1,78  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
 
tyczka 
4,20  Krzysztof STODULSKI  60  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
4,10  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
4,00  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
4,00  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
3,80  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
3,60  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
3,40  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
3,40  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
3,20  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  11.05 Kielce 
3,10  Krzysztof NOWAKOWSKI  68  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
 
w dal 
7,29  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  4.05 Kraków 
7,04  Waldemar SZTANDERA  67  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
6,95  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
6,58  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
6,49  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  23.08 Warszawa 
6,48  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
6,43  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  15.08 Lublin 
6,38  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
6,34  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  26.09 Rzeszów 
6,27  Jarosław KIERKUS  67  MKS Końskie  14.05 Końskie 
6,27  Cezary GĄSIOR  66  LZS Bałtów  29.06 Poznań 
 
trójskok 
15,76  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  6.09 Rzeszów 
13,91  Waldemar SZTANDERA  67  Budowlani Kielce  14.06 Lublin 
12,98  Paweł KONIARSKI  70  Ostrowia Ostrowiec  29.06 Stargard Szcz. 
12,79  Cezary GĄSIOR  66  LZS Bałtów  28.06 Poznań 
12,66  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  1.06 Kielce 
11,97  Paweł KUBICKI  71  Granat Skarżysko  28.05 Skarżysko 
 
kula 
13,26  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
11,85  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  26.09 Rzeszów 
11,69  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  10.05 Kielce 
10,90  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
10,88  Szczepan KOBYŁECKI  67  Ostrowia Ostrowiec  10.05 Kielce 
10,63  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  3.05 Lublin 
10,29  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  11.10 Kielce 
10,14  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  7.08 Skarżysko 
9,93  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
9,68  Tomasz PIĄTEK  67  Granat Skarżysko  31.05 Kielce 
6 kg (junior młodszy) 
11,73  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  19.08 Spała 
5 kg (młodzik) 
11,50  Piotr ŚWIETLAK  71  LZS Morawica  13.10 Kielce 
 
dysk 
42,46  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  10.05 Kielce 
37,56  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
36,58  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
35,40  Ryszard JAROSZ  56  LZS Morawica  10.05 Kielce 
35,00  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  31.05 Kielce 
31,80  Szczepan KOBYŁECKI  67  Ostrowia Ostrowiec  31.05 Kielce 
31,54  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
31,20  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
30,96  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
30,36  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  23.08 Spała 
1,5 kg (junior młodszy) 
38,00  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
 
młot 
50,84  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
48,66  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  10.05 Kielce 
44,92  Dariusz BŁASZCZYK  67  Budowlani Kielce  10.08 Lublin 
42,38  Maciej MATYSEK  68  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
 
oszczep 
56,16  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
53,10  Ryszard JAROSZ  56  LZS Morawica  26.04 Kielce 
51,98  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  27.09 Rzeszów 
48,76  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
48,64  Sławomir MŁYNARCZYK  68  LZS Morawica  26.07 Poznań 
47,92  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  3.06 Łódź 
46,46  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  23.08 Spała 
44,86  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  26.04 Kielce 
42,42  Jan KLIMCZAK  70  LZS Morawica  14.06 Pińczów 
40,40  Jarosław KACZMARSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  11.05 Kielce 
600 g (młodzicy) 
49,70  Piotr ŚWIETLAK  71  LZS Morawica  12.10 Kielce 
47,06  Paweł ZBROJA  72  Granat Skarżysko  5.10 Kielce 
 
10-bój 
6.591  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
(11,66 – 6,58 – 13,13 – 1,84 – 52,86 – 16,64 – 36,58 – 4,01 – 48,30 – 4.38,30) 
6.240  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
(12,05 – 6,21 – 11,85 – 1,84 – 54,19 – 17,17 – 35,40 – 3,80 – 51,98 – 4.34,19) 
5.840  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  23.08 Spała 
(12,18 – 6,22 – 8,70 – 1,74 – 53,39 – 16,08 – 30,36 – 3,60 – 46,46 – 4.37,21) 
5.744  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.09 Rzeszów 
(11,96 – 6,34 – 9,20 – 1,72 – 55,51 – 16,83 – 30,90 – 3,60 – 42,60 – 4.31,46) 
5.511  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
4.463  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.10 Kielce 
(12,39 – 5,80 – 7,67 – 1,60 – 57,42 – 17,56 – 23,10 – 2,50 – 37,94 – 5.14,53) 
płotki 100 cm, kula 6 kg, dysk 1,5 kg (juniorzy młodsi) 
6.146  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
(11,69 – 6,15 – 10,87 – 1,84 – 52,24 – 15,38 – 31,68 –  3,40 – 39,58 – 4.35,96) 
5.968  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
(11,95 – 6,16 – 11,43 – 1,86 – 56,23 – 17,64 – 35,70 – 3,80 – 52,12 – 5.17,04) 
4.688  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
 
6-bój 
płotki 91,4 cm, kula 5 kg, oszczep 600 g (młodzik) 
2.989  Wojciech DEREŃ  71  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
 
Najlepsze wyniki uzyskane w hali 
50 m 
6,10  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
6,16  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  11.01 Kielce 
6,48  Tomasz PUKOWSKI  67  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
6,49  Zbigniew SPÓŁCZYŃSKI  70  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
 
60 m 
7,50  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
7,65  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
 
200 m 
22,17  Krzysztof SIDOWSKI  67  Ostrowia Ostrowiec  25.01 Zabrze 
 
300 m 
38,41  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  26.01 Zabrze 
39,54  Ireneusz CHŁOPEK  70  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
 
400 m 
51,5  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  18.01 Zabrze 
 
600 m 
1.29,00  Artur GARWACKI  69  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
 
800 m 
1.55,7  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  2.02 Zabrze 
 
1000 m 
2.44,17  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  25.01 Zabrze 
2.54,61  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
2.54,91  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
 
1500 m 
4.04,96  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  26.01 Zabrze 
 
50 m ppł 
7,63  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
100 cm (junior młodszy) 
7,64  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
7,71  Rafał NOWAK  69  Budowlani Kielce  22.02 Kielce 
91,4 cm (młodzik) 
7,80  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
 
60 m ppł 
8,80  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  15.01 Zabrze 
9,53  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
9,63  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
 
wzwyż 
1,90  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
1,90  Piotr RYLSKI  66  Budowlani Kielce  11.01 Kielce 
1,83  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
1,83  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
1.72  Artur GIELAS  72  Granat Skarżysko  11.01 Kielce 
 
tyczka 
4,00  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
3,90  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
 
w dal 
6,54  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
6,28  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
 
trójskok 
15,49  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  9.02 Zabrze 
 
kula 
13,07  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
11,17  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  8.02 Warszawa 
 
7-bój 
4.667  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
(7,50 – 6,54 – 13,07 – 1,83 – 9,63 – 3,90 – 2.54,61) 
4.489  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.02 Warszawa 
(7,65 – 6,28 – 11,17 – 1,83 – 9,53 – 4,00 – 2.54,91) 
 
Opracowano na podstawie: 

1. Tabela najlepszych wyników za 1986 r. (maszynopis z archiwum OZLA Kielce); 

2. Zestawienie najlepszych wyników zawodniczek i zawodników MKS Żak Kielce w 1986 r., zestawił Ryszard Kasperek (maszynopis); 

3. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna (rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego); 

4. Rocznik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 1986, Warszawa 1987; 

5. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, styczeń/luty 1986 – styczeń/luty 1987; 

6. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń 1986 – styczeń 1987 

Zdjęcia ze zbiorów Edyty Bogusz-Pukowskiej, Andrzeja Szołowskiego, z miesięcznika „Lekkoatletyka” i dziennika „Przegląd Sportowy”