Stadion wyrasta z ziemi, Elżbieta Kapusta nie czeka i kończy karierę. Rok 1988

Zaledwie trzy medale w mistrzostwach Polski, tylko jeden zawodnik wystąpił w reprezentacji naszego kraju – bardzo ubogi w sukcesy był rok 1988 dla lekkoatletów Kielecczyzny.
Największy odniosła Elżbieta Kapusta z Budowlanych Kielce, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski w biegu na 400 m w czasie 53,64 s. Pierwsza na mecie Genowefa Błaszak z Chemika Kędzierzyn miała 52,62 s. Podczas rozegranych 12-13 sierpnia w Grudziądzu mistrzostw dwa siódme miejsca zawodnicy Budowlanych – Piotr Kotlarski na 400 m przez płotki (54,58 s w finale, 52,12 s w eliminacjach) i Wiktor Pietrzyk na 3000 m z przeszkodami (8.38,72).

Mistrzostwach Polski w Grudziądzu, bieg na 400 m wygrywa Genowefa Błaszak przed Elżbietą Kapustą

Kotlarski stawał dwukrotnie na mistrzowskim podium w kategorii juniorów. 30-31 stycznia w hali w Zabrzu wywalczył złoty medal w 8-boju wynikiem 5.489 pkt. Czwarty w tej konkurencji był Krzysztof Piotrowski (4.976 pkt), a piąta w pchnięciu kulą Ewa Kołomańska (obydwoje z Budowlanych). Na ósmej pozycji w 8-boju juniorów młodszych, którzy rywalizowali w Warszawie, uplasował się Robert Pawlak z Żaka Kielce.
Podczas XV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży juniorów 16-17 lipca w Pile Kotlarski zdobył brązowy medal na 400 m przez płotki z czasem 52,56 s. Piąta na takim samym dystansie wśród dziewcząt była Urszula Adamiec z Budowlanych (62,95 s), na szóstych pozycjach uplasowali się Ewa Kołomańska w kuli (12,27 m) i Krzysztof Piotrowski w 10-boju (5.753 pkt). Juniorzy młodsi finał XV OSM mieli także w Pile 23-25 lipca. Reprezentantom Kielecczyzny nie udało się wywalczyć miejsca na podium, najwyższe siódme lokaty zajęli Piotr Świetlak z Budowlanych w rzucie młotem (50,64 m) i Robert Pawlak w 10-boju (5.566 pkt).

Lekkoatleci Kielecczyzny na OSM w Pile, na zdjęciu m.in. Ewa Grad (pierwsza z lewej), Krzysztof Piotrowski i Urszula Adamiec

W młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 21 (27-28 sierpnia w Zielonej Górze) najbliżej podium był  Robert Orzechowski z Budowlanych, czwarty w rzucie młotem z wynikiem 54,04 m. W zawodach tych występowali również najlepsi juniorzy, na szóstym miejscu uplasował się Piotr Kotlarski na 400 m ppł (53,50 s), na siódmych Urszula Adamiec na 400 m ppł (64,42 s) i Krzysztof Piotrowski w 10-boju (5.899 pkt).

W młodzieżowej reprezentacji Polski do lat 23 dwukrotnie startował Wiktor Pietrzyk. W trójmeczu z Francją i Kanadą 20 sierpnia w Poznaniu był drugi na 3000 m z przeszkodami z czasem 8.39,73. W rozegranym w połowie września czwórmeczu z CSRS, Grecją i Jugosławią w Salonikach zajął w tej konkurencji czwarte miejsce (8.56,00).
Z reprezentantów Kielecczyzny w XV OSM w biegach przełajowych 17 kwietnia w Łącku koło Płocka najlepiej wypadł Artur Osman z Granatu Skarżysko, który na 10. pozycji ukończył bieg na 6 km juniorów. W rozegranych w tym samym dniu i miejscu XIII Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej złoty medal w biegu na 1,5 km młodziczek zdobyła Małgorzata Jamróz z MKS Olimp Końskie.
Ta utalentowana biegaczka wraz z koleżankami z koneckiej Szkoły Podstawowej nr 2 wywalczyła też srebrny medal w sztafecie olimpijskiej podczas letnich XIII OIMS na początku lipca we Wrocławiu. Złoty w wieloboju skocznościowym zdobyła Aneta Skarba, reprezentantka Ostrowii i SP 13 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trzeci w wieloboju szybkościowym był Rafał Pakosiński z Chmielnika, zawodnik kieleckiego Żaka.
W wojewódzkiej punktacji mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych, juniorów i juniorów młodszych oraz OIMS młodzików Kielce za 1988 rok zajęły odległe 27. miejsce. Jeszcze niżej, bo na 38. plasowały się w samych biegach przełajowych. W porównaniu do fatalnego 1987 roku awansowały jednak o osiem lokat.

Lekkoatleci Budowlanych z trenerami, stoją od lewej: Jarosław Sarnot, Wojciech Dereń, Mirosław Stępień, Urszula Adamiec Piotr Jóźwik, Ewa Zapała, Grzegorz Urbaniak, trener Andrzej Szołowski, Tomasz Goraj, trener Krzysztof Jóźwik z córką Martą; na dole od lewej: Mariusz Adamczyk, Robert Bąk, Robert Wojtan, Piotr Kotlarski, Jarosław Zawadzki z Filipem Szołowskim, Aleksander Pietras i Ewa Szołowska

Budowlani Kielce w zawodach pierwszego rzutu II ligi 12 czerwca w Krakowie zajęli szóstą pozycję wśród 10 drużyn w swojej grupie. W drugim rzucie 6 sierpnia w Zabrzu, decydującym o utrzymaniu w drugoligowych szeregach, wywalczyli trzecią lokatę. Po wielu latach przerwy w drużynowej rywalizacji seniorów wzieli udział lekkoatleci skarżyskiego Granatu. Zawody III ligi 12 czerwca w Rzeszowie ukończyli na 11. miejscu (na 13 zespołów).
W drużynowych mistrzostwach regionalnych juniorów 29 maja w Lublinie, z udziałem klubów z ośmiu województw, Budowlani uplasowali się na trzecim miejscu, na ósmym sklasyfikowano Ostrowię, a na 12. kielecki Żak. Drugi rzut 10 września w Kielcach, rozgrywany już bez najlepszego w regionie lubelskiego Startu, który zakwalifikował się do finału drużynowych mistrzostw Polski juniorów, wygrali Budowlani. Ostrowia sklasyfikowana została na dziewiątym, a Żak na dziesiątym miejscu.

Bieg na 100 m ppł juniorek młodszych 18 czerwca 1988 r. w Lublinie. Z lewej Grażyna Gajos z Budowlanych Kielce, z prawej Aneta Borys z Granatu Skarżysko

Indywidualne mistrzostwa okręgowe w 1988 roku rozgrywano tylko w Skarżysku i w Kielcach. W tym pierwszym mieście walczyli o mistrzowskie tytuły biegacze na przełaj (21 marca) oraz juniorzy i juniorzy młodsi w ramach Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży (21-22 maja). Kielce były gospodarzem mistrzostw seniorów (14-15 maja), młodzików (1 października) i wieloboistów (7-8 października).
Poziom tych pierwszych „Słowo Ludu” tak komentowało: „Cóż to jednak za mistrzostwa, skoro na starcie gromadzi się nieliczna grupa zawodników, brakuje najlepszych, z niektórych klubów wysyła się w tym czasie swych reprezentantów na inne imprezy poza województwo, a wyniki uzyskane w części konkurencji są na tak żenującym poziomie, iż nie sposób je tu wymieniać. Inna sprawa, że stan bieżni na kieleckim stadionie (jedynym właściwie w województwie) jest coraz gorszy i nadaje się ona już tylko do organizacji spartakiad zakładowych.”

Piotr Kotlarski w biegu na 400 m ppł na zawodach II ligi w Krakowie

We wrześniu rozegrano na nim jednak drużynowe zawody juniorów z udziałem lekkoatletów z ośmiu województw. Ogólnopolską obsadę miał także III Memoriał Mariana Śliwińskiego 24 września w Ostrowcu. Na starcie stanęli m.in. lekkoatleci Wawelu Kraków i Śląska Wrocław. W chodzie na 5000 m, czyli konkurencji, w której sukcesy odnosił patron imprezy, zwyciężył Andrzej Murdzia z MKS Stalowa Wola z czasem 23.39,91.
W majowej Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w Skarżysku poza konkursem startowali zawodnicy z ukraińskiej Winnicy będącej wówczas w granicach ZSRR. W październiku z rewizytą pojechała tam 21-osobowa reprezentacja Kielecczyzny, wygrywając 14 konkurencji w zorganizowanych przez gospodarzy zawodach.
W tabelach stu najlepszych na świecie w 1988 roku nie było reprezentanta Kielecczyzny. Elżbiecie Kapuście do znalezienia się w nich na 400 m zabrakło 0,7 s. Z rezultatem 53,18 s uplasowała się na drugim miejscu w Polsce, ponadto była ósma na 200 m, a z koleżankami z Budowlanych w czwartej dziesiątce w sztafecie 4×400 m. W czwartej dziesiątce znalazły się również Ewa Grad z Granatu na 100 m ppł, Urszula Adamiec na 400 m ppł, a w piątej sztafeta 4×100 m Budowlanych. Tak skromnej reprezentacji pań w ogólnopolskich tabelach nie było od początku lat 50.

Urszula Adamiec na starcie biegu na 400 m ppł podczas zawodów II ligi w Krakowie

Mężczyźni wypadli nieco lepiej. W pierwszej dziesiątce w dwóch konkurencjach uplasował się Wiktor Pietrzyk – ósmy na 3000 m z przeszkodami i dziewiąty na 800 m. 11. pozycję na 400 m ppł zajął Piotr Kotlarski. W trzeciej dziesiątce znaleźli się: Pietrzyk (1500 m), Kotlarski, Stanisław Kubik i Marek Kalwat z Budowlanych (10-bój), w czwartej Aleksander Niwiński z Budowlanych (3000 m prz), Robert Orzechowski (młot) i Piotr Jóźwik z Budowlanych (10-bój), w piątej Sławomir Rymarczyk z Budowlanych (1500 m), Grzegorz Bernatek z Granatu (3000 m prz), Krzysztof Piotrowski (10-bój) i sztafeta 4×100 m Budowlanych.

Wiktor Pietrzyk podczas biegu na 3000 m z przeszkodami w zawodach II ligi w Krakowie

Mężczyźni okazali się też lepsi pod względem rekordów okręgu. Wiktor Pietrzyk trzykrotnie poprawił najlepszy wynik na 3000 m z przeszkodami – 21 czerwca w Grudziądzu uzyskał 8.47,04, 30 lipca w Sopocie 8.45,95, a na mistrzostwach Polski 8.38,72. Ponadto 1 września w Mielcu ustamowił rekord na 800 m czasem 1.49,49. Rekordowy wynik w rzucie oszczepem nowego typu wynikiem 58,56 m ustanowił Krzysztof Piotrowski 30 kwietnia w Kielcach. Jedyny rekord wśród pań poprawiła Ewa Grad, przebiegając 100 m przez płotki w 14,74 s 25 czerwca w Lublinie. Tydzień wcześniej pobiegła tam jeszcze szybciej, bo 14,56 s, ale przy zbyt silnym wietrze 2,6 m s.
W klasyfikacji „Słowa Ludu” na najlepszych sportowców Kielecczyzny za 1988 rok Elżbieta Kapusta znalazła się na piątym miejscu. Na drugiej pozycji wśród juniorów uplasował się Piotr Kotlarski, natomiast w dziesiątce trenerów Andrzej Szołowski.
„SL” przyznało też nagrodę „Fair Play” Elżbiecie Kapuście, najlepszej lekkoatletce okręgu w latach 1981-84 i 1986-88, która pożegnała się po zakończeniu sezonu z bieżnią. Pechowo straciła zdobyty dwa lata wcześniej brązowy medal mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m. Skradziony został z wystawy poświęconej 40-leciu Budowlanych w witrynie apteki przy ul. Sienkiewicza.

Elżbieta Kapusta

Kapusta tłumaczyła zakończenie kariery coraz trudniejszą atmosferą, panującą w kadrze narodowej.
W opublikowanej w gazecie wyjątkowo szczerej i pełnej goryczy rowmowie z red. Mieczysławem Kaletą tak o tym opowiadała: „Trudno mówić o tych sprawach. Nie da się jednak zaprzeczyć, że bardzo duża część najlepszych czołowych zawodników zaczęła stosować anaboliki. Nie mówiąc już o zastrzykach… energetycznych, które dostawali od lekarzy prawie wszyscy. Ponoć nie było w nich dopingu, tylko środki regenerujące siły. Głównym powodem była pogoń za pieniędzmi, nie złotówkami rzecz jasna. Kto jechał na jakiś mityng zarabiał dolary. Przed każdym wyjazdem mówiło się tylko o tym, co zabrać, aby korzystnie sprzedać w jednym i drugim kierunku podróży. Do tego doszły jeszcze sprawy… Bywało, że trenerzy wybierali sobie dziewczyny. Zgodziła się, jeździła, zarabiała. Nie, to fora z kadry.”
Co ciekawe, swój pożegnalny start na bieżni Elżbieta Kapusta podczas wspomnianego wyżej wyjazdu do Winnicy. W Kielcach nie startowała od zawodów II ligi w 1983 r. W następnych latach nie organizowano już takich, w których miałaby godne siebie rywalki. Przyczyną był m.in. fatalny urządzeń na stadionie międzyszkolnym.
Na nowy, z bieżnią o sztucznej nawierzchni, Kapusta już nie czekała. A w 1988 roku zaczął się powoli wyłaniać z ziemi. W marcu zakończono usuwanie drzew i inne prace porządkowe na terenie przeznaczonym pod budowę, któa rozpoczęła się w kwietniu. Problemów nie brakowało, ale w grudniu w „SL” można było przeczytać, że „większość zaplanowanych prac wykonano zgodnie z harmonogramem, niektóre dużo wcześniej”. A inwestorzy i wykonawcy zapewniali: „Jest szansa na oddanie obiektu w maju przyszłego roku ekipom Polsportu, które zajmą się ułożeniem warstwy torpolowej na bieżni, rozbiegach skoczni i rzutniach. Całość łącznie z kosmetyką powinna być gotowa najpóźniej w pierwszych dniach lipca”. W drugiej połowie tego miesiąca stadion miał być główną areną XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Władysław Twarowski

Pod koniec listopada 1988 roku na czele kieleckiej lekkiej atletyki stanęli nowi ludzie, na prezesa OZLA wybrany został Leszek Nowak, wówczas młody trener Żaka, a wcześniej wieloboista Budowlanych.
Także w listopadzie w wieku 81 lat zmarł Józef Bobiński, czołowy przed wojną polski oszczepnik z ŁKS Łódź, żołnierz AK podczas niemieckiej okupacji w okolicach Sędziszowa, a po wojnie mieszkaniec Kielc. W latach 1946-47 i 1949 był prezesem Kieleckiego OZLA, szkolił też lekkoatletów HKS Lechia, jego wychowankami byli m.in. reprezentanci Polski skoczek wzwyż Stanisław Brzozowski i trójskoczek Stanisław Kowal.
We wrześniu 1988 roku odszedł inny zasłużony działacz i sędzia lekkoatletyczny Władysław Twarowski. W latach 1951-55, gdy zawieszona była działalność okręgowych związków sportowych, przewodniczył sekcji lekkiej atletyki Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej. Potem należał do najaktywniejszych sędziów w okręgu, jako jeden z nielicznych posiadał klasę międzynarodową. Zmarł w wieku 78 lat.

 

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1988 roku 
K o b i e t y 
100 m 
12,68  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  17.06 Lublin 
12,69  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  12.06 Kraków 
12,84  Grażyna GAJOS  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
12,88  Sylwia WRÓBEL  71  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
12,92  Agnieszka STĘPIEŃ  73  Ostrowia Ostrowiec  25.09 Lublin 
12,97  Edyta ZAWADA  71  Żak Kielce  17.09 Łódź 
13,00  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
13,03  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
13,10  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
13,15  Edyta SALAMON  73  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
 
200 m 
24,13  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  12.06 Kraków 
26,14  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
26,37  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
26,38  Grażyna GAJOS  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
26,94  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
27,11  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  15.05 Lublin 
27,29  Ewa KRĘCISZ  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
27,42  Aneta ZAPAŁA  71  Ostrowia Ostrowiec  17.06 Lublin 
27,52  Agnieszka PLUTA  70  Żak Kielce  18.06 Lublin 
27,69  Jolanta WUJEK  73  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
27,69  Anna KWAŚNIAK  72  Ostrowia Ostrowiec  17.06 Lublin 
pomiar ręczny 
25,9  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  8.10 Winnica 
26,8  Małgorzata JAMRÓZ  73  Olimp Końskie  8.10 Winnica 
 
300 m 
43,67  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  2.07 Białystok 
44,13  Jolanta WUJEK  73  Budowlani Kielce  2.07 Białystok 
44,29  Ewa KRĘCISZ  72  Budowlani Kielce  23.04 Kielce 
44,76  Edyta SALAMON  73  Budowlani Kielce  29.05 Lublin 
45,09  Beata KALWAT  73  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
45,25  Berta STARZ  72  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
45,37  Agnieszka STĘPIEŃ  73  Ostrowia Ostrowiec  1.10 Kielce 
45,86  Agnieszka LISOWSKA  73  Budowlani Kielce  12.10 Kielce 
 
400 m 
53,18  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  5.06 Kraków 
60,61  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
61,26  Beata ŚWIDERSKA  72  Żak Kielce  17.09 Grudziądz 
62,02  Agnieszka PLUTA  70  Żak Kielce  17.09 Grudziądz 
62,29  Małgorzata JAMRÓZ  73  Olimp Końskie  3.09 Warszawa 
63,07  Jolanta WUJEK  73  Budowlani Kielce  16.07 Lublin 
63,20  Aneta ZAPAŁA  71  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
64,21  Ewa KRĘCISZ  72  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
66,08  Katarzyna DOMAŃSKA  73  Granat Skarżysko  28.09 Skarżysko 
67,53  Izabela MISZTELA  69  Star Starachowice  Kielce 
pomiar ręczny 
60,8  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  8.10 Winnica 
62,4  Iwona ROŻEJ  73  Olimp Końskie  8.10 Winnica 
 
600 m 
1.40,90  Małgorzata JAMRÓZ  73  Olimp Końskie  20.07 Białystok 
1.42,90  Elżbieta CON  74  Olimp Końskie  20.07 Białystok 
1.44,18  Katarzyna DOMAŃSKA  73  Granat Skarżysko  20.07 Białystok 
1.45,13  Iwona ROŻEJ  73  Olimp Końskie  1.10 Kielce 
1.47,40  Beata GOS  74  Żak Kielce  23.04 Kielce 
 
800 m 
2.19,65  Małgorzata JAMRÓZ  73  Olimp Końskie  10.09 Kielce 
2.22,52  Agnieszka BORUSIŃSKA  71  Żak Kielce  5.06 Lublin 
2.26,2  Iwona ROŻEJ  73  Olimp Końskie  9.10 Winnica 
2.27,69  Katarzyna DOMAŃSKA  73  Granat Skarżysko  4.09 Lublin 
2.27,90  Elżbieta CON  74  Olimp Końskie  13.07 Białystok 
2.28,24  Agnieszka PLUTA  70  Żak Kielce  10.09 Kielce 
2.29,54  Katarzyna SOBURA  70  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
2.33,38  Beata GOS  74  Żak Kielce  30.04 Kielce 
2.35,06  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
2.35,89  Dorota CISZEK  74  Żak Kielce  14.05 Częstochowa 
 
1000 m 
3.11,97  Katarzyna DOMAŃSKA  73  Granat Skarżysko  1.10 Kielce 
3.12,36  Agnieszka BORUSIŃSKA  71  Żak Kielce  6.05 Lublin 
3.14,88  Monika WĘGLIŃSKA  73  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
3.17,26  Dorota CISZEK  74  Żak Kielce  1.10 Kielce 
3.17,35  Anna PIÓRO  73  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
3.17,58  Beata GOS  74  Żak Kielce  14.05 Częstochowa 
3.18,08  Beata KALWAT  73  Budowlani Kielce  29.05 Lublin 
3.22,59  Izabela WOŹNIAK  73  Żak Kielce  1.10 Kielce 
3.24,55  Agnieszka STRACHOWSKA  74  Żak Kielce  1.10 Kielce 
3.30,59  Agnieszka LISOWSKA  73  Budowlani Kielce  17.09 Lublin 
 
1500 m 
5.35,3  Katarzyna SOBURA  70  Budowlani Kielce  21.05 Skarżysko 
 
20 km 
1:22.01  Renata SITEK  60  Bodzentyn  25.10 Legionowo 
 
maraton 
3:13.33  Renata SITEK  60  Bodzentyn  25.09 Warszawa 
3:15.49  Anna SITEK  62  Bodzentyn  15.09 Warszawa 
 
100 m ppł 
14,74  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  25.06 Lublin 
17,61  Aneta BORYS  73  Granat Skarżysko  12.06 Rzeszów 
wynik uzyskany z wiatrem 
14,56 (2,6)  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  17.06 Lublin 
pomiar ręczny 
14,7  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  8.10 Winnica 
76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
15,51  Grażyna GAJOS  72  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
16,04  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  17.06 Lublin 
16,67  Izabela PABIAN  72  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
16,74  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  20.05 Skarżysko 
16,88  Aneta BORYS  73  Granat Skarżysko  28.05 Lublin 
76,2 cm/8 m (młodziczki) 
16,12  Edyta GILOWSKA  73  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
16,70  Aneta BORYS  73  Granat Skarżysko  21.06 Kielce 
16,90  Magdalena PIOTROWSKA  74  Budowlani Kielce  7.10 Kielce 
 
300 m ppł (juniorka młodsza) 
47,30  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
 
400 m ppł 
62,95  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  16.07 Piła 
 
4×100 m 
49,73  BUDOWLANI Kielce  12.06 Kraków 
(G. GAJOS, 72 – S. WRÓBEL, 72 – J. JAKUBOWSKA, 71 – B. STARZ, 72) 
51,13  GRANAT Skarżysko-Kamienna  12.06 Rzeszów 
(A. CISZEWSKA, 72 – D. NEJMAN, 72 – A. BORYS, 73 – E. GRAD, 70) 
51,58  BUDOWLANI II Kielce (młodziczki)  2.07 Białystok 
52,10  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki młodsze)  29.05 Lublin 
52,32  MKS ŻAK Kielce (juniorki młodsze)  5.06 Lublin 
52,47  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (młodziczki)  27.05 Lublin 
54,84  STAR Starachowice (młodziczki)  Kielce 
55,23  BUDOWLANI III Kielce (juniorki młodsze)  20.05 Skarżysko 
szkoła 
54,89  SZKOŁA PODSTAWOWA 13 Ostrowiec Świętokrzyski  05 Kielce 
 
4×400 m 
4.00,70  BUDOWLANI Kielce  12.06 Kraków 
(U. ADAMIEC, 69 – I. PABIASZ, 72 – M. OZIMEK, 72 – E. KAPUSTA, 60) 
 
sztafeta olimpijska (100 – 200 – 400 – 800 m) 
4.17,11*  SZKOŁA PODSTAWOWA 2 Końskie  05 Kielce 
* – prawdopodobnie podczas XIII Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lipcu we Wrocławiu zawodniczki z Końskich, które zdobyły tam srebrny medal, uzyskały lepszy rezultat, w dostępnych publikacjach nie został jednak podany 
 
wzwyż 
1,62  Aneta SKARBA  73  Ostrowia Ostrowiec  30.06 Wrocław 
1,55  Agnieszka BROS  73  Ostrowia Ostrowiec  Lublin 
1,52  Izabela PABIAN  72  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
1,52  Katarzyna SZYMAŃSKA  74  Granat Skarżysko  20.07 Białystok 
1,50  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  14.05 Kielce 
1,48  Anna GÓRA  74  Ostrowia Ostrowiec  Lublin 
1,46  Anna OLEŚ  74  Żak Kielce  1.10 Kielce 
1,45  Katarzyna NIEWADZISZ  72  Granat Skarżysko  13.05 Skarżysko 
1,45  Iwona SADOWSKA  71  Żak Kielce  14.05 Kielce 
1,45  Izabela SOŁTYS  74  Żak Kielce  6.06 Kielce 
 
w dal 
5,40  Jolanta JAKUBOWSKA  71  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
5,35*  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  10.09 Kielce 
5,23  Iwona SADOWSKA  71  Żak Kielce  10.09 Kielce 
5,13  Katarzyna SZYMAŃSKA  74  Granat Skarżysko  1.10 Kielce 
5,10  Grażyna GAJOS  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
4,89  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
4,87  Edyta MAJ  73  Ostrowia Ostrowiec  19.09 Lublin 
4,86  Justyna ŚLIWA  74  Żak Kielce  21.09 Kielce 
4,85  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  23.04 Kielce 
4,83  Anna SŁOMKA  73  Żak Kielce  12.10 Kielce 
* – według „Historii pięciu sezonów sekcji” MKS Żak Iwona Michalska uzyskała w 1988 r. rezultat 5,48 m, brak informacji o dacie i miejscu jego uzyskania, w tabelach Kieleckiego OZLA nie figuruje 
 
kula 
12,27  Ewa KOŁOMAŃSKA  70  Budowlani Kielce  17.07 Piła 
10,52  Hanna ANIOŁ  72  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
10,50  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  12.06 Kraków 
9,86  Marta STRÓJWĄS  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
9,70  Justyna POCZĘTA  73  Zefir Jędrzejów  23.04 Kielce 
9,62  Beata ORLIŃSKA  72  Żak Kielce  9.06 Ostrowiec 
9,08  Monika SUŁEK  72  Granat Skarżysko  13.05 Skarżysko 
8,80  Beata PIERONEK  71  Gryf Miechów  23.04 Kielce 
8,80  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  3.07 Białystok 
8,59  Agnieszka MARECKA  73  Gryf Miechów  7.06 Miechów 
3 kg (młodziczki) 
10,68  Justyna POCZĘTA  73  Zefir Jędrzejów  1.10 Kielce 
10,50  Barbara PIWOWARCZYK  73  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
10,49  Iwona KOTONOWICZ  73  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
10,26  Agnieszka MARECKA  73  Gryf Miechów  1.10 Kielce 
 
dysk 
36,80  Hanna ANIOŁ  72  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
36,36  Marta STRÓJWĄS  72  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
32,58  Ewa KOŁOMAŃSKA  70  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
32,02  Monika SUŁEK  72  Granat Skarżysko  12.06 Rzeszów 
30,22  Izabela KOSIŃSKA  72  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
29,94  Justyna POCZĘTA  73  Zefir Jędrzejów  1.10 Kielce 
26,62  Agnieszka NOWAK  73  Budowlani Kielce  17.09 Lublin 
26,20  Iwona KOTONOWICZ  73  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
25,32  Elżbieta PIOTROWSKA  73  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
24,14  Jadwiga LANCKOROŃSKA  73  Budowlani Kielce  1.10 Kielce 
 
oszczep 
36,80  Alicja PAKUŁA  72  Żak Kielce  25.10 Kielce 
36,06  Izabela PABIAN  72  Budowlani Kielce  8.10 Winnica 
35,64  Aneta MALICKA  71  Budowlani Kielce  29.05 Lublin 
30,92  Iwona MICHALSKA  71  Żak Kielce  18.09 Kielce 
30,68  Małgorzata KOZERA  69  Budowlani Kielce  11.05 Kielce 
29,48  Renata WINIARSKA  71  Granat Skarżysko  21.05 Skarżysko 
29,06  Grażyna SZCZUKIEWICZ  73  Żak Kielce  14.05 Częstochowa 
28,80  Hanna ANIOŁ  72  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
28,64  Renata SOBASIK  71  Ostrowia Ostrowiec  29.05 Lublin 
28,44  Anna SŁOMKA  73  Żak Kielce  1.10 Kielce 
 
7-bój 
płotki 76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
3.742  Małgorzata OZIMEK  72  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
3.683  Izabela PABIAN  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
3.537  Grażyna GAJOS  72  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
płotki 76,2 cm/8 m, kula 3 kg (młodziczki) 
2.924  Beata KALWAT  73  Budowlani Kielce  8.10 Kielce 
2.809  Magdalena PIOTROWSKA  74  Budowlani Kielce  8.10 Kielce 
2.802  Eliza MYTYCH  74  Żak Kielce  19.05 Kielce 
 
Najlepsze wyniki uzyskane w hali 
60 m ppł 
9,32  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  23.01 Lublin 
10,40  Aneta BORYS  73  Granat Skarżysko  16.01 Lublin 
 
w dal 
4,54  Katarzyna SZYMAŃSKA  74  Granat Skarżysko  16.01 Lublin 
Zestawienia wyników uzyskanych w hali z powodu braku informacji z zawodów nie są pełne, brak m.in. rezultatu Ewy Kołomańskiej z Budowlanych, która w halowych mistrzostwach Polski juniorów zajęła piąte miejsce w pchnięciu kulą 
 
M ę ż c z y ź n i 
60 m (młodzik) 
7,45  Rafał PAKOSIŃSKI  73  Żak Kielce   
 
100 m 
10,92  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
11,06  Leszek BOGACKI  67  Zefir Jędrzejów  9.10 Kielce 
11,16  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
11,30  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  17.06 Lublin 
11,31  Wojciech GÓRA  68  Ostrowia Ostrowiec  14.05 Kielce 
11,50  Tomasz DĄBROWSKI  72  Ostrowia Ostrowiec  14.05 Kielce 
11,60  Paweł SOJA  71  Ostrowia Ostrowiec  14.05 Kielce 
11,62  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
11,63  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
11,68  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
pomiar ręczny 
10,8  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  1.10 Kraków 
11,1  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  1.10 Kraków 
11,5  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  8.10 Winnica 
11,6  Rafał PAKOSIŃSKI  73  Żak Kielce  8.10 Winnica 
 
200 m 
22,45  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
22,68  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
22,69  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
23,30  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
23,42  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
23,53  Ireneusz CIEŚLIK  71  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
23,64  Mariusz MATACHOWSKI  72  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
23,65  Wojciech GÓRA  68  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
23,84  Tomasz DĄBROWSKI  72  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
23,99  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce   
pomiar ręczny 
23,3  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  9.10 Winnica 
23,3  Rafał PAKOSIŃSKI  73  Żak Kielce  9.10 Winnica 
 
300 m 
36,56  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  6.05 Lublin 
 
400 m 
48,97  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
49,25  Robert BĄK  69  Ostrowia Ostrowiec  29.05 Lublin 
51,22  Aleksander PIETRAS  69  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
51,49  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
51,64  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  26.06 Lublin 
51,85  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
52,25  Jarosław SARNOT  72  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
52,74  Ireneusz CIEŚLIK  71  Ostrowia Ostrowiec  17.06 Lublin 
52,76  Paweł ZYCHOWICZ  72  Gryf Miechów  13.07 Białystok 
53,03  Wojciech JAS  72  Żak Kielce  13.07 Białystok 
pomiar ręczny 
50,8  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  8.10 Winnica 
51,1  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  1.10 Kraków 
53,2  Paweł ZYCHOWICZ  72  Gryf Miechów  8.10 Winnica 
 
600 m 
1.23,48  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  20.07 Białystok 
 
800 m 
1.49,49  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  1.09 Mielec 
1.52,86  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  15.05 Lublin 
1.58,46  Wiesław KOŁODZIEJCZYK  70  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
1.58,63  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  10.09 Kielce 
1.58,90  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  18.06 Lublin 
1.59,41  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
1.59,50  Paweł ZYCHOWICZ  72  Gryf Miechów  17.06 Lublin 
2.00,44  Paweł BUDZOWSKI  72  Budowlani Kielce  2.07 Białystok 
2.02,6  Mariusz JAGIEŁO  72  Granat Skarżysko  8.10 Winnica 
2.03,07  Andrzej MAZUR  70  Żak Kielce  10.09 Kielce 
 
1000 m 
2.27,88  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  20.07 Białystok 
2.30,02  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  23.04 Kielce 
2.31,69  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  20.07 Białystok 
2.32,53  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  23.04 Kielce 
2.36,53  Mariusz JAGIEŁO  72  Granat Skarżysko  8.05 Rzeszów 
2.37,29  Wiesław KOŁODZIEJCZYK  70  Budowlani Kielce  2.07 Białystok 
2.38,12  Paweł BUDZOWSKI  72  Budowlani Kielce  2.07 Białystok 
2.38,8  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  1.05 Stalowa Wola 
2.39,95  Zdzisław GRABDA  70  Star Starachowice  2.07 Białystok 
2.40,53  Paweł ZYCHOWICZ  72  Gryf Miechów  20.07 Białystok 
 
1500 m 
3.47,48  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  29.05 Kraków 
3.48,4  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  27.05 Zabrze 
3.50,42  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  20.08 Warszawa 
3.57,00    Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  20.08 Warszawa 
4.15,4  Mariusz JAGIEŁO 72  Granat Skarżysko  Ostrowiec 
4.16,57  Paweł BUDZOWSKI  72  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
4.24,49  Mariusz KOWALSKI  72  Budowlani Kielce  4.06 Lublin 
4.24,77  Sławomir JANKOWSKI  72  Granat Skarżysko  10.09 Kielce 
4.24,8  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
4.25,5  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
 
2000 m 
6.06,24  Mariusz JAGIEŁO  72  Granat Skarżysko  18.09 Lublin 
 
3000 m 
8.19,68  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  2.07 Sopot 
8.28,32  Sławomir RYMARCZYK  64  Budowlani Kielce  5.06 Kraków 
8.35,57  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  19.06 Warszawa 
8.39,54  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  5.06 Lublin 
9.07,67  Robert OSMAN  70  Granat Skarżysko  8.05 Rzeszów 
9.28,04  Sławomir JANKOWSKI  72  Granat Skarżysko  4.09 Lublin 
9.39,90  Mariusz KOWALSKI  72  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
10.19,0  Dariusz DORNIAK  72  Zefir Jędrzejów  10.09 Kielce 
 
maraton 
2:50.27  Zenon STĘPIEŃ  63  Zryw Łopuszno  31.07 Toruń 
 
110 m ppł 
15,27  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  10.09 Kielce 
15,69  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
16,03  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  8.10 Kielce 
16,25  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  14.05 Kielce 
17,13  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
17,23  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
pomiar ręczny 
15,2  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
16,9  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
100 cm (junior młodszy) 
15,91  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  13.07 Białystok 
100 cm (junior) 
pomiar ręczny 
14,9  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  8.10 Winnica 
91,4 cm (młodzik) 
16,92  Sebastian KABAŁA  73  Żak Kielce  1.10 Kielce 
 
200 m ppł (młodzik) 
28,43  Grzegorz LIPIŃSKI  73  Budowlani Kielce  12.06 Kielce 
 
300 m ppł 
pomiar ręczny 
39,9  Jarosław SARNOT  72  Budowlani Kielce  9.10 Winnica 
 
400 m ppł 
52,12  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  12.08 Grudziądz 
55,48  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
58,19  Piotr KUREK  70  Ostrowia Ostrowiec  18.06 Lublin 
58,58  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
66,22  Jacek KARPETA  70  Budowlani Kielce   
84 cm (juniorzy młodsi) 
56,25  Grzegorz ŚWIT  71  Budowlani Kielce  23.07 Piła 
56,27  Jarosław SARNOT  72  Budowlani Kielce  23.07 Piła 
60,20  Robert WOJTAN  71  Budowlani Kielce  10.10 Kielce 
 
2000 m prz 
5.51,22  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  20.06 Zabrze 
6.29,30  Mariusz JAGIEŁO  72  Granat Skarżysko  18.06 Lublin 
6.33,03  Mariusz KOWALSKI  72  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
 
3000 m prz 
8.38,72  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  12.08 Grudziądz 
9.08,99  Aleksander NIWIŃSKI  62  Budowlani Kielce  25.06 Lublin 
9.21,68  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  25.06 Lublin 
 
4×100 m 
43,25  BUDOWLANI Kielce  12.06 Kraków 
(P. KOTLARSKI, 69 – G. BOJARSKI, 68 – M. MATACHOWSKI, 72 – P. JÓŹWIK, 68) 
44,48  BUDOWLANI Kielce (juniorzy)  10.09 Kielce 
45,15  BUDOWLANI Kielce (juniorzy młodsi)  29.05 Lublin 
45,78  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy)  29.05 Lublin 
46,94  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy młodsi)  21.05 Skarżysko 
47,87  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (młodzicy)  27.05 Lublin 
47,93  STAR Starachowice (młodzicy)  Kielce 
49,03  BUDOWLANI Kielce (młodzicy)  1.10 Kielce 
 
4×400 m 
3.31,11  BUDOWLANI Kielce (seniorzy)  12.06 Kraków 
3.31,28  BUDOWLANI Kielce (juniorzy)  6.08 Zabrze 
3.34,21  MKS OSTROWIA Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy)  10.09 Kielce 
3.37,92  GRANAT Skarżysko-Kamienna  22.05 Skarżysko 
     
sztafeta olimpijska (100 – 200 – 400 – 800 m) 
3.52,32  SZKOŁA PODSTAWOWA Łopuszno  05 Kielce 
 
wzwyż 
1,95  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
1,90  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  8.07 Białystok 
1,90  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  24.09 Ostrowiec 
1,90  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  9.10 Winnica 
1,87  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  7.10 Kielce 
1,83  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
1,80  Paweł KONIARSKI  70  Ostrowia Ostrowiec  9.06 Ostrowiec 
1,77  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
1,76  Tomasz RÓŻYC  71  Budowlani Kielce  18.05 Kielce 
1,75  Sylwester KMIECICKI  69  Ostrowia Ostrowiec  14.05 Kielce 
1,75  Zbigniew STĘPIEŃ  71  Żak Kielce  13.07 Białystok 
1,75  Grzegorz KARGUL  72  Ostrowia Ostrowiec  24.09 Ostrowiec 
 
tyczka 
4,10  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  28.08 Zielona Góra 
4,00  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
4,00  Krzysztof STODULSKI  60  Budowlani Kielce  20.08 Warszawa 
4,00  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
3,50  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
3,40  Tomasz MACIEJEC  72  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
3,40  Kamil ŚWIERK  71  Budowlani Kielce  10.05 Kielce 
3,30  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  24.07 Piła 
3,20  Robert WOJTAN  71  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
3,10  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
 
w dal 
6,90  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  14.05 Kielce 
6,85  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  14.05 Kielce 
6,78  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  17.06 Lublin 
6,63  Stnisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  17.06 Lublin 
6,52  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  1.10 Kraków 
6,49  Tomasz SOBIERAŃSKI  72  Żak Kielce  5.06 Lublin 
6,40  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  14.05 Kielce 
6,30  Piotr KUREK  70  Ostrowia Ostrowiec  29.09 Ostrowiec 
6,28  Sylwester KWIECIŃSKI  69  Ostrowia Ostrowiec  29.05 Lublin 
6,26  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  12.06 Rzeszów 
 
trójskok 
13,63  Paweł KONIARSKI  70  Ostrowia Ostrowiec  29.05 Lublin 
12,97  Robert KOREK  71  Znicz Podzamcze  11.06 Kielce 
12,88  Krzysztof KUNICKI  69  Zefir Jędrzejów  11.06 Kielce 
12,33  Krzysztof HAJDUKIEWICZ  70  Ostrowia Ostrowiec  15.05 Kielce 
 
kula 
13,84  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  20.05 Wrocław 
13,40  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  30.06 Kielce 
12,36  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  24.04 Kielce 
12,08  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  20.05 Wrocław 
11,78  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  20.05 Wrocław 
11,70  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  1.10 Kraków 
11,07  Maciej SZCZUKIEWICZ  72  Star Starachowice  24.09 Ostrowiec 
10,97  Paweł ISKRA  72  Ostrowia Ostrowiec  24.09 Ostrowiec 
10,88  Zbigniew GRUDZIEŃ  71  Znicz Podzamcze  25.10 Kielce 
10,16  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce   
6 kg (juniorzy młodsi) 
13,15  Maciej SZCZUKIEWICZ  72  Star Starachowice  Kielce 
11,93  Paweł ISKRA  72  Ostrowia Ostrowiec  29.09 Ostrowiec 
 
dysk 
43,52  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
40,08  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
38,86  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
38,10  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  23.04 Kielce 
37,26  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
32,80  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
32,10  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
30,58  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
29,00  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
28,80  Paweł ISKRA  72  Ostrowia Ostrowiec  24.09 Ostrowiec 
1,5 kg (junior młodszy) 
38,02  Paweł ISKRA  72  Ostrowia Ostrowiec  9.09 Kielce 
1 kg (młodzik) 
41,18  Marcin WIECH  73  Budowlani Kielce  21.06 Kielce 
 
młot 
55,22  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  18.09 Lublin 
48,66  Dariusz BŁASZCZYK  67  Budowlani Kielce  23.04 Kielce 
40,20  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
39,90  Piotr ŚWIETLAK  71  Budowlani Kielce  6.08 Zabrze 
6,25 kg (junior młodszy) 
50,64  Piotr ŚWIETLAK  71  Budowlani Kielce  24.07 Piła 
6 kg (junior młodszy) 
50,22  Piotr ŚWIETLAK  71  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
 
oszczep 
58,56  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  30.04 Kielce 
50,58  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
48,10  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
45,58  Piotr ŚWIETLIK  71  Granat Skarżysko  21.05 Skarżysko 
45,48  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
42,76  Jacek STANISZEWSKI  72  Żak Kielce  6.05 Lublin 
42,74  Robert WOJTAN  71  Budowlani Kielce  30.07 Białystok 
42,46  Robert BEDNARSKI  71  Budowlani Kielce  15.05 Kielce 
41,60  Jarosław ŚNIOCH  73  Żak Kielce  18.07 Białystok 
41,04  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
600 g (młodzik) 
51,22*  Jarosław ŚNIOCH  73  Żak Kiece   
45,60  Grzegorz STĘPLEWSKI  73  Żak Kielce  12.06 Lublin 
* – taki wynik figuruje w „Bilansie sezonu lekkoatletycznego 1988” w oprac. Michała Wróblewskiego, zamieszczonego w miesięczniku „Lekkoatletyka” (nr 1-2/1989), nie został uwzględniony w rekordach lekkoatletów MKS Żak podanych w opracowaniu „Historia pięciu sezonów sekcji”, w tabelach Kieleckiego OZLA zawodnik ten ma rezultat 44,80 m 
 
10-bój 
6.374  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
(10,8 – 6,52 – 9,41 – 1,83 – 51,1 – 15,2 – 30,58 – 3,50 – 41,04 – 4.24,8) 
6.372  Stanisław KUBIK  62  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
6.342  Marek KALWAT  63  Budowlani Kielce  18.06 Lublin 
(11,63 – 6,80 – 11,55 – 1,86 – 53,18 – 16,19 – 29,92 – 3,80 – 45,48 – 4.34,68) 
6.086  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
(11,1 – 6,71 – 11,70 – 1,77 – 54,0 – 16,9 – 32,80 – 3,10 – 48,10 – 4.43,1) 
5.899  Krzysztof PIOTROWSKI  68  Budowlani Kielce  28.08 Zielona Góra 
(12,09 – 6,00 – 11,61 – 1,80 – 55,33 – 17,79 – 33,20 – 4,10 – 55.64 – 5.11,71) 
5.311  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  21.05 Wrocław 
5.223  Tomasz GORAJ  69  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
płotki 100 cm, kula 6 kg, dysk 1,5 kg (juniorzy młodsi) 
5.677  Robert PAWLAK  72  Żak Kielce  18.06 Lublin 
(11,78 – 6,38 – 9,99 – 1,77 – 54,19 – 16,59 – 26,98 – 3,10 – 40,86 – 4.54,85) 
5.239  Robert WOJTAN  71  Budowlani Kielce  2.10 Kraków 
(12,1 – 5,59 – 10,44 – 1,68 – 54,9 – 18,7 – 29,94 – 3,10 – 41,58 – 4.26,2) 
6-bój 
płotki 91,4 cm, kula 5 kg, oszczep 600 g (młodzik) 
2.836  Marcin KRAWCZYK  73  Budowlani Kielce  8.10 Kielce 
(12,74 – 8,65 – 5,24 – 17,26 – 1,75 – 34,02) 
         
Wyniki uzyskane w hali 
60 m 
7,27  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  30.01 Zabrze 
 
400 m 
52,86  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  30.01 Zabrze 
 
600 m 
1.24,91*  Grzegorz GADECKI  70  Granat Skarżysko  30.01 Zabrze 
* – wynik uzyskany na bieżni o obwodzie 250 m, na bieżni o obwodzie 200 m 16.01 w Warszawie przebiegł 600 m w 1.24,97 
 
1000 m 
2.33,77  Artur OSMAN  70  Granat Skarżysko  16.01 Warszawa 
2.49,17  Mariusz JAGIEŁO  72  Granat Skarżysko  16.01 Warszawa 
2.50,39  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
 
60 m ppł 
8,78  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
9,29  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  16.01 Lublin 
 
wzwyż 
1,98  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  30.01 Zabrze 
 
tyczka 
3,40  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
 
w dal 
6,58  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
6,01  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  23.01 Lublin 
 
kula 
10,21  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  30.01 Zabrze 
 
8-bój 
5.489  Piotr KOTLARSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
(7,27 – 10,21 – 1,98 – 52,86 – 6,58 – 8,78 – 3,40 – 2.50,39) 
4.976  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  31.01 Zabrze 
Zestawienia wyników uzyskanych w hali z powodu braku informacji z zawodów nie są pełne, brak m.in. rezultatów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach 8-boju przez Krzysztofa Piotrowskiego podczas halowych mistrzostw Polski juniorów 
         
Opracowano na podstawie: 

1. Tabele najlepszych wyników lekkoatletów województwa kieleckiego w 1988 roku, maszynopis z archiwum OZLA; 

2. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna, rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego; 

3. Historia pięciu sezonów sekcji [1986-1990], MKS Żak Kielce, maszynopis; 

4. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, nr 1-12/1988, 1-2/1989; 

5. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń 1988 – styczeń 1989; 

6. tygodnik „Walczymy o stal”, Ostrowiec Świętokrzyski, styczeń – grudzień 1988.