Kielczanki wśród najlepszych polskich lekkoatletek 100-lecia PZLA

Mirosława Sarna w skoku w dal i Katarzyna Furmanek w rzucie młotem znalazły się w dziesiątkach najlepszych polskich lekkoatletek w historii. Plebiscyt przeprowadzono z okazji 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kolejność w poszczególnych konkurencjach ustaliła kilkudziesięcioosobowa kapituła, w której znaleźli się dziennikarze, działacze, trenerzy, sędziowie, byli zawodnicy i członkowie Komisji Statystycznej PZLA.

Irena Kirszenstein-Szewińska i Mirosława Sałacińska-Sarna (z prawej) w sztafecie 4×100 m podczas meczu Polska – ZSRR w lipcu 1967 r. w Chorzowie

Mirosława Sarna, mistrzyni Europy z 1969 roku, piąta na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, dwukrotna brązowa medalistka halowych mistrzostw Starego Kontynentu, sklasyfikowana została na czwartym miejscu wśród skoczkiń w dal. Pierwsze przyznano Elżbiecie Duńskiej-Krzesińskiej, mistrzyni olimpijskiej z Melbourne i wicemistrzyni z Rzymu oraz rekordzistce świata (6,35 m w 1956 r.). Drugą pozycję zajęła Irena Kirszenstein-Szewińska, zdobywczyni srebrnego medalu na igrzyskach w Tokio i mistrzyni Europy z 1966 r. Kielczankę, która największe swoje sukcesy odniosła w barwach Budowlanych, wyprzedziła jeszcze trzykrotna finalistka olimpijska Agata Jaroszek-Karczmarek, której wynik 6,97 m z 1988 r. do dziś pozostaje rekordem Polski. Wszystkie te wspaniałe zawodniczki już nie żyją.

Rzut młotem pań jest młodą konkurencją, rozgrywaną na mistrzowskich imprezach dopiero od drugiej połowy lat 90. Polki mają w niej jednak ogromne sukcesy. Pierwsze miejsce zajmuje Anita Włodarczyk, dwukrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata i Europy, a także rekordzistka naszego globu. Na drugiej pozycji sklasyfikowano nieżyjącą już Kamilę Skolimowską, pierwszą mistrzynię olimpijską w tej konkurencji z 2000 r.  Kolejne dwie lokaty zajmują Joanna Fiodorow i Malwina Kopron, medalistki mistrzostw świata oraz Europy. Na piątej uplasowała się Agnieszka Pogroszewska, dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Polski i brązowa medalistka Uniwersjady, która karierę zakończyła w 2006 roku.

Szóste miejsce kapituła plebiscytu przyznała Katarzynie Furmanek dzięki jej tegorocznym sukcesom. Przypomnijmy, że zawodniczka KKL Kielce zdobyła w lipcu brązowy medal na Uniwersjadzie w Neapolu, a w sierpniu swój pierwszy w kategorii seniorek na mistrzostwach Polski, także brązowy.

W dziesiątkach najlepszych znaleźli się też lekkoatleci, którzy rozpoczynali karierę w regionie świętokrzyskim, a potem reprezentowali inne kluby. Trzecią pozycję w biegu na 1500 m i dziewiątą na 3000/5000 m zajmuje wychowanek Zrywu i KSZO Ostrowiec Witold Baran, który największe sukcesy odnosił jako zawodnik Legii Warszawa i Zawiszy Bydgoszcz. Dziewiąta na 800 m została sklasyfikowana Krystyna Snop-Nowakowska, mistrzyni Polski na tym dystansie z 1958 r. w barwach KSZO, a później zawodniczka Legii, która zmarła w listopadzie br.

Czwartą pozycję w wieloboju (5-bój/7-bój) zajmuje Kamila Chudzik. Jako młodziczka i juniorka reprezentowała Budowlanych Kielce i KKL, jako zawodniczka AZS-AWFiS Gdańsk zdobyła brązowy medal mistrzostw świata i startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Siódmy w biegu na 3000 m z przeszkodami jest Rafał Wójcik, który długą karierę rozpoczynał w Granacie i STS Skarżysko, później reprezentował Oleśniczankę Oleśnica i Sporting Międzyzdroje, natomiast ostatnie sukcesy odnosił jako maratończyk w KKL Kielce.

W dziesiątkach są też lekkoatleci, którzy na koniec kariery reprezentowali kieleckie kluby, ale nie w ich barwach odnotowali największe osiągnięcia. Drugi na 200 m jest Marcin Urbaś, zawodnik KKL w latach 2006-2007, a wcześniej AZS-AWF Kraków. Siódme miejsce na 1500 m i dziesiąte na 3000 m z przeszkodami zajmuje Mirosław Żerkowski, zawodnik AZS i ŁKS Łódź, AZS Poznań, ROW Rybnik i na koniec Budowlanych Kielce. Na dziewiątej pozycji w rzucie młotem plasuje się Maciej Pałyszko, który reprezentował stołeczne kluby Legia, Warszawianka i Skra, a w latach 2008-2009 KKL.