Dwa rzuty poza granicę 60 m i złoty medal Wiktorii Wijas!

Wiktoria Wijas zdobyła mistrzostwo Polski juniorek młodszych w rzucie młotem! Zawodniczka KKL Kielce była faworytką tej konkurencji, ale o zwycięstwo walczyła również  Weronika Kaniowska z AZS AWF Gorzów.

Wiktoria Wijas, mistrzyni Polski juniorek młodszych (fot. Łukasz Szeląg – pzla.pl)

W pierwszej próbie podopieczna trenera Grzegorza Furmanka rzuciła 57,96 m, a gorzowianka 57,72 m, poprawiając o blisko półtora metra swoją „życiówkę” z eliminacji. W czwartej kolejce Kaniowska miała jeszcze lepszą próbę – 59,30 m. Objęła prowadzenie, ale odpowiedź kielczanki była natychmiastowa. Po raz pierwszy w karierze przekroczyła granicę 60 m, posyłając młot na odległość 60,64 m, 1,24 m dalej od rekordu życiowego. 16-letniej Kaniowskiej już nie było stać na więcej, dwa ostatnie rzuty miała nieważne. Wijas jeszcze raz rzuciła ponad 60 m – 60,25 m w piątej próbie.

W rozgrywanych w Radomiu mistrzostwach bardzo dobrze wypadła również 16-letnia Anna Skowronek z KKL w finale 400 m przez płotki. Po pokonaniu ostatniego płotka była czwarta z szansami na walkę o brązowy medal. Na ostatnich metrach osłabła jednak i została wyprzedzona o centymetry przez dwie rywalki. Szóste miejsce z wartościowym rekordem życiowym 63,12 s to jednak także sukces kielczanki, która jeszcze w przyszłym roku będzie juniorką młodszą.

W eliminacjach trójskoku juniorów młodszych „życiówkę” 13,19 m ustanowił Jan Fortuński z KKL, co pozwoliło mu zakwalifikować się z 12. rezultatem do niedzielnego finału tej konkurencji. W finale rzutu dyskiem wystąpi Wiktoria Wijas, która w eliminacjach miała 11. wynik 34,14 m.