15 medali i rekordy Katarzyny Furmanek. Rzut młotem kobiet

W tej wprowadzonej 30 lat temu do programu zawodów kobiet konkurencji kieleckie lekkoatletki zdobyły już 27 medali mistrzostw Polski. Autorką 13 z nich jest Katarzyna Furmanek z KKL Kielce. Czterokrotnie stawała na mistrzowskim podium jako seniorka – w 2020 r. na najwyższym stopniu, w 2024 r. na drugim, a w 2019 i w 2023 r. na trzecim.

Katarzyna Furmanek po zdobyciu złotego medalu na mistrzostwach Polski w 2020 r. we Włocławku

Wcześniej dwa razy była mistrzynią i raz wicemistrzynią w kategorii młodzieżowej, po dwa razy zdobywała złote medale jako juniorka i juniorka młodsza, a zaczynała karierę od srebra i złota na mistrzostwach młodziczek. 

Do tego dorobku należy jeszcze dodać brązowe medale wywalczone w rywalizacji międzynarodowej – na mistrzostwach Europy juniorek w 1995 r. i na Letniej Uniwersjadzie cztery lata później. Ponadto była szósta w mistrzostwach świata juniorek młodszych i w młodzieżowych mistrzostwach Starego Kontynentu, siódma w mistrzostwach świata juniorek i 11. w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy seniorek.

Cztery razy reprezentowała Polskę w zawodach Pucharu Europy w rzutach, zajmując najwyższą siódmą lokatę w 2022 r. Ponadto dwa razy wygrywała konkurs rzutu młotem w meczach młodzieżowej reprezentacji naszego kraju.

Od 12 lat Katarzyna Furmanek jest rekordzistką Polski juniorek młodszych w rzucie młotem 3-kilogramowym z wynikiem 69,56 m. Młotem o wadze 4 kg rzuciła najdalej w 2020 r. – 73,61 m. Z rezultatem tym uplasowała się wówczas na czwartym miejscu wśród najlepszych młociarek na świecie, a w historycznej tabeli specjalistek tej konkurencji w Polsce zajmuje piątą lokatę.

Młociarka KKL znajdowała się w 2020 r. w życiowej formie. Szkoda, że z powodu epidemii koronawirusa mające się wtedy odbyć Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożono na następny rok. W 2021 r rzucała już nieco bliżej i z rezultatem 72,07 m plasowała się na czwartej pozycji w naszym kraju, a tylko trzy Polki mogły wystartować w stolicy Japonii. Niewiele kielczance zabrakło również do zakwalifikowania się na igrzyska w Paryżu w 2024 r. Za trzy lata walka o medale olimpijskie odbędzie się w Los Angeles. Oby sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka” i kielczance udało się wywalczyć kwalifikację na najważniejsze dla sportowców zawody.

Marika Kaczmarek podczas mityngu w rzutach 1 maja 2021 r. na stadionie w Kielcach

W czołówce polskich specjalistek rzutu młotem jest również Marika Kaczmarek, która od 2019 r. reprezentuje KKL. Wcześniej jako zawodniczka Kadeta Rawicz zdobywała medale mistrzostw Polski młodziczek, juniorek młodszych, juniorek i młodzieżowych. W barwach KKL była dwa razy piąta, trzy razy szósta i raz siódma w rywalizacji seniorek. 

Katarzyna Kopeć zdobywała medale w barwach Budowlanych i KKL Kielce (fot. Jarosław Kubalski)

Na mistrzowskim podium stawały natomiast jeszcze cztery młociarki z Kielc. Pierwszą naszą medalistką była Katarzyna Kopeć, która w latach 2003-2007 jako zawodniczka Budowlanych i KKL zdobyła w pięć medali – złoty medal w kategorii młodziczek, złoty i brązowy juniorek młodszych oraz srebrny i brązowy wśród juniorek.

Wiktoria Wijas na młodzieżowych mistrzostwach Polski w 2023 r. we Włocławku zdobyła brązowy medal

Sześć medali ma w dorobku Wiktoria Wijas z KKL. Wywalczyła je w latach 2018-2023 – złoty jako młodziczka, złoty i brązowy jako juniorka młodsza, dwa srebrne jako juniorka oraz brązowy w kategorii młodzieżowej. Mistrzynią Polski młodziczek w 2020 r. oraz brązową medalistką juniorek młodszych dwa lata później była Zuzanna Pałyga, także z KKL. Kolejna młociarka tego klubu Aleksandra Wryk zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach młodziczek w 2017 r.

Aleksandra Wryk

Zuzanna Pałyga

Wiktoria Wijas drukrotnie startowała w meczach reprezentacji Polski juniorek. Zuzanna Pałyga raz jako juniorka młodsza, a ponadto wystąpiła w mistrzostwach Europy w tej kategorii, kończąc rywalizację w eliminacjach. 

Młotem w naszym regionie rzucają właściwie tylko zawodniczki z kieleckich klubów. Spośród 28, które uzyskały przynajmniej 30 m, 17 jest KKL, a 11 z Budowlanych. Zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek w historii, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, wykaz najważniejszych osiągnięć, miejsc w tabelach najlepszych na świecie i w Polsce oraz rozwój rekordu województwa znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.