Mamy cztery mistrzynie i pięć złotych medali. 2000 m kobiet

Lekkoatletki do niedawna rzadko biegały na 2000 m, ale to się zmienia i o tym dystansie nie można już powiedzieć, że jest nietypowy. Od kilkunastu lat znajduje się bowiem w programie halowych mistrzostw Polski juniorek młodszych, a od 2018 roku także w mistrzostwach młodziczek rozgrywanych na stadionie.

Julia Szydłowska biegnie po złoty medal w toruńskiej hali. Maja Peryt jeszcze czwarta, ale na mecie będzie druga (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Największy sukces na 2000 m świętokrzyskie biegaczki odniosły w lutym tego roku, zajmując dwa pierwsze miejsca w kategorii juniorek młodszych w mistrzostwach rozegranych w hali w Toruniu. Mistrzynią naszego kraju została Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, a tytuł wicemistrzowski zapewniła sobie skutecznym finiszem Maja Peryt z Juventy-Kobex Starachowice.

Kornelia Kostka, mistrzyni Polski z 2009 r.

Wcześniej halowymi mistrzyniami Polski były Kornelia Kostka z KKL Kielce i Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik. Ta druga biegaczka tytuł ten zdobywała dwukrotnie w latach 2013-14. Niewiele do podium zabrakło Martynie Adamczyk z STS Skarżysko-Kamienna, czwartej w 2009 roku. W czołowiej ósemce znalazły się jeszcze Liliana Wódkowska z WiR-u Łopuszno i Karolina Fiutek z Nadiru Jędrzejów. Obydwie zajmowały ósme miejsca.

Z juniorek, które o tytuły mistrzowskie na 2000 m w hali walczyły w latach 90. największy sukces odniosła Wioletta Frankiewicz z STS, zdobywając złoty medal w 1996 roku. Brązowy rok wcześniej przypadł Ewie Młynarczyk z Budowlanych Kielce. Ponadto Justyna Wnuk z tego samego klubu była czwarta, a Elżbieta Con z Żaka Kielce siódma.

Dotychczas w ogólnopolskiej rywalizacji nie liczyły się młodziczki, którym w mistrzostwach na stadionie nie udało się zająć nawet miejsca w pierwszej dziesiątce.

Częściej nasze lekkoatletki biegały na 2000 m w hali niż na stadionie, ale na to na nim uzyskany został najlepszy rezultat w historii. Od 2002 roku należy do Wioletty Frankiewicz i wynosi 6.04,94. W halowej tabeli liderkami są tegoroczne medalistki mistrzostw Polski juniorek młodszych. W dziesiątkach najlepszych w Polsce na tym dystansie plasowały się: Wioletta Frankiewicz, Ewa Młynarczyk, Agnieszka Adamska i Agnieszka Morawska z STS, Kornelia Kostka, Mariola Ślusarczyk z WiR-u, Agnieszka  Filipowska i Julia Szydłowska.

Agnieszka Filipowska na najwyższym podium halowych mistrzostw Polski w 2013 r. Na dole w środku jej trener Sylwester Dudek, z prawej prezes ŚZLA Wiesław Rożej (fot. LKB Rudnik)

Zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek oraz najważniejszych osiągnięć świętokrzyskich lekkoatletek w biegu na 2000 m znajduje się w zakładce „Statystyka i rekordy„.