Mistrzyni na stadionie, rekordzistka w hali. 5000 i 10 000 m kobiet

Panie na tych dystansach na bieżni rozpoczęły biegać na imprezach mistrzowskich w latach 80. O medale mistrzostw Polski walczą od 1984 roku, do programu mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk olimpijskich te konkurencje weszły jeszcze później. Na 5000 m w historii świętokrzyskiej lekkej atletyki zdecydowaną liderką jest Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna.

Bieg na 5000 m podczas mistrzostw Polski w Szczecinie w 2002 r. Z numerem 215 Wioletta Frankiewicz

W 2002 roku zdobyła ona złoty medal mistrzostw Polski rozgrywanych w Szczecinie. Był to jej pierwszy tytuł mistrzowski w bogatej karierze w kategorii seniorek. W następnych latach zwyciężała na tym dystansie jeszcze pięciokrotnie, ale już jako zawodniczka AZS-AWF Kraków. Na kilka tygodni przed odejściem z STS-u, 31 stycznia 2004 roku, przebiegła w hali w Stuttgarcie 5000 m w czasie 15.56,42, ustanawiając halowy rekord naszego kraju. Nie został do dziś poprawiony, ponieważ pod dachem tak długi dystans rozgrywany jest bardzo rzadko.

Wynik 15.51,72, który dał Wioletcie Frankiewicz mistrzostwo Polski blisko 20 lat temu, nadal pozostaje rekordem województwa świętokrzyskiego. Jak do tej pory żadnej z naszych biegaczek nie udało się do niego zbliżyć. Najmniej, ale aż ponad 38 s zabrakło Sabinie Jarząbek z KKL Kielce w ubiegłym roku. Zajęła wówczas dziesiąte miejsce w mistrzostwach Polski.

Żadnego medalu świętokrzyskie zawodniczki na 5000 m już nie zdobyły. Najbliżej miejsca na podium była Mariola Ślusarczyk z WiR-u Łopuszno, która wywalczyła czwartą lokatę w młodzieżowych mistrzostwach naszego kraju w 2012 roku. W rywalizacji juniorek najwyższe, piąte miejsce zajęła Agata Wiatrowska z Trójki Sandomierz. Szóste pozycje zajmowały Liliana Wódkowska z WiR-u i Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik, a siódme Martyna Adamczyk z STS-u. Ponadto ósma w młodzieżowych mistrzostwach Polski była Agata Dróżdż z Juventy-Kobex Starachowice.

Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m w Łomży w 2018 r. Na drugim miejscu Sabina Jarząbek

Dotychczas 15 reprezentantek świętokrzyskich klubów odważyło się pobiec na 5000 m na bieżni. Na dystansie dwukrotnie dłuższym uczyniły to tylko dwie. Jako pierwsza Justyna Wnuk z Budowlanych Kielce, zajmując w 1994 roku czwartą pozycję w młodzieżowych mistrzostwach Polski. W mistrzostwach seniorek trzykrotnie startowała Sabina Jarząbek. Najwyższą 11. lokatę zajęła w ubiegłym roku, w tym natomiast uzyskała najlepszy wynik 35.32,61. Większe sukcesy odnosi w biegach ulicznych, w których to w listopadze zdobyła brązowe medale mistrzostw naszego kraju zarówno na 10 km, jak i na 5 km.

Zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek, a także osiągnięć w biegach na 5000 i 10 000 m na bieżni zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.