Jeden reprezentant Polski i jedyny medalista. 5000 m mężczyzn

Na tym dystansie świętokrzyscy biegacze nie odnieśli zbyt wielu sukcesów. Jako jedyny rezultaty poniżej 14 minut uzyskiwał Jerzy Saba. Jego czas 13.42,9 z 1978 roku dawałby pierwsze miejsce w Polsce w ostatnich ośmiu latach, wtedy poziom tej konkurencji był jednak znacznie wyższy i dał „tylko” szóste.
Zajął też piątą lokatę w mistrzostwach naszego kraju i reprezentował Polskę w trójmeczu z Włochami i Hiszpanią w Wenecji, gdzie uplasował się na trzeciej pozycji.

Jerzy Saba, reprezentant Polski na 5000 m

Artur Osman, młodzieżowy wicemistrz Polski 

W międzynarodowej rywalizacji Jerzy Saba odniósł ponadto zwycięstwo na mityngu w Helsinkach. I choć tylko przez jeden sezon startował w barwach Budowlanych Kielce, bez wątpienia zasługuje na palmę pierwszeństwa w biegu na 5000 m w historii w naszym regionie.

Drugie miejsce należy się Arturowi Osmanowi, zdobywcy jedynego medalu na tym dystansie w mistrzostwach Polski. Dokonał tego jako zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna w 1991 roku, zajmując drugie miejsce w kategorii młodzieżowej. Z uzyskanym wtedy czasem 14.02,99 plasuje się również na drugiej pozycji w naszej tabeli historycznej.

Trzecią zajmuje Bohdan Saba z Budowlanych, brat bliźniak Jerzego, a czwartą Rafał Wójcik z STS Skarżysko. Ten drugi w mistrzostwach Polski w 1995 roku, w dzień po zdobyciu złotego medalu na 3000 m z przeszkodami, w biegu na 5000 m był szósty. W czołowej ósemce uplasował się jeszcze startujący pod koniec kariery w KKL Kielce Marcin Fudalej – siódmy w 2010 roku.

W mistrzostwach młodzieżowców prócz medalu Artura Osmana mamy jeszcze w dorobku punktowane piąte miejsce Dawida Kubca. Zajął je w 2009 roku, reprezentując KKL. W pierwszej ósemce wśród juniorów uplasowało się sześciu biegaczy. Najbliżej medalu był Waldemar Możdżonek z Budowlanych – czwarty w 1981 roku. Szóste lokaty zajmowali Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój (2014) i Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz (2020). Siódme pozycje zajmowali: Krzysztof Krakowiak z Żaka Kielce (1992), Mariusz Jaworski z Budowlanych (1995) i jego klubowy kolega Piotr Człeczyński (1998).

Bieg na 5000 m podczas mistrzostw Polski juniorów w Kielcach w 1992 r. Siódme miejsce zajął w nim Krzysztof Krakowiak, na zdjęciu za zawodnikiem z nr 523 (fot. Jarosław Kubalski)

W tabelach dziesięciu najlepszych polskich biegaczy na 5000 m prócz Jerzego Saby znalazł się jeszcze Marcin Fudalej – na siódmym miejscu w 2010 roku. W drugiej dziesiątce byli: Artur Osman, Rafał Wójcik (dwukrotnie), Dawid Kubiec i Fudalej (dwukrotnie).

Do tej pory 20 zawodników reprezentujących kluby z terenu obecnego województwa świętokrzyskiego przebiegło na bieżni 5000 m poniżej 15 minut, a kolejnych 78 poniżej 16 minut. Zestawienie wszystkich, a także m.in. tabele najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych, miejsca w mistrzostwach Polski i rozwój rekordu województwa zamieszczamy w zakładce „Statystyka i rekordy„.