Najlepsze wyniki i większość sukcesów w hali. Pchnięcie kulą kobiet

Cztery złote, siedem srebrnych i sześć brązowych medali zdobyły świętokrzyskie lekkoatletki w mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą. Najwięcej razy na podium stawała Maria Gaweł z Budowlanych Kielce – po dwa razy na drugim i trzecim stopniu w kategorii juniorek i juniorek młodszych.

Anna Wiecheć

Maria Gaweł

Trzy medale, dwa złote i srebrny, wywalczyła w mistrzostwach juniorek młodszych Anna Wiecheć z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Także po trzy mają w dorobku Dorota Waszczuk z Budowlanych i Katarzyna Furmanek z KKL Kielce. Pierwsza zdobyła srebrny jako juniorka i dwa brązowe jako juniorka młodsza. Druga była wicemistrzynią młodziczek oraz wicemistrzynią i brązową medalistką wśród juniorek młodszych.

Dwa razy na najwyższym podium stawały młodziczki Anna Zapała i Nina Szymkiewicz z Budowlanych. Ponadto trzecie miejsca w mistrzostwach juniorek młodszych zajmowały Zuzanna Woś i Ewa Kołomańska z Budowlanych. 

Dorota Waszczuk

Większość, bo dziesięć medalowych pozycji świętokrzyskie kulomiotki zdobyły w zawodach halowych. W hali uzyskały też najlepsze rezultaty w historii – Maria Gaweł 4-kilogramową kulą pchnęła 13,66 m, a Katarzyna Furmanek 3-kilogramową 14,06 m.

Gaweł cztery razy wystąpiła w biało-czerwonych barwach, po dwa w reprezentacji młodzieżowej i juniorek. Jako jedyna reprezentantka naszego regionu zajęła miejsce w ścisłym finale mistrzostwach naszego kraju seniorek – siódme.

Dorota Waszczuk reprezentowała Polskę w meczu juniorek. Po odejściu z kieleckich Budowlanych do AZS Wrocław znacznie poprawiła wyniki, zdobywając w latach 1984-1986 złoty i dwa srebrne medale mistrzostw Polski w hali i na stadionie. Zakończyła karierę z rekordem życiowym 16,21 m. Anna Wiecheć jako zawodniczka AZS Kraków pchnęła 14,05 m. W barwach KSZO nie zdołała przekroczyć 13 m.

Zofia Sadkowska

Tę granice pokonały tylko cztery kulomiotki reprezentujące Budowlanych Kielce. Jako pierwsza uczyniła to w 1971 r. Teresa Koruba, drugą była Maria Gaweł, trzecią Dorota Waszczuk, a czwartą 18-letnia Zuzanna Woś, do której należy rekord naszego województwa juniorek – 13,24 m.

Ponad 13-metrowe wyniki dały Gaweł, Waszczuk i Woś miejsca w drugiej dziesiątce najlepszych polskich kulomiotek w latach 80. Koruba na początku lat 70. plasowała się w trzeciej. Także w trzeciej w latach 1958-1960 klasyfikowana była Zofia Sadkowska z KSZO. Do tej zawodniczki, która bardziej wartościowe rezultaty uzyskiwała w rzucie dyskiem, przez 12 lat należał rekord okręgu kieleckiego w kuli.

10 m pierwsza w naszym regionie pchnęła w 1955 r. Barbara Goraj ze Stali Ostrowiec, 11 m Sadkowska trzy lata później. Granice 12 i 13 m „złamała” Teresa Koruba, która była rekordzistką od 1970 do 1982 r. Maria Gaweł jest nią już  ponad 42 lata i nie zanosi się, by szybko należący do niej rekord został poprawiony. 

W historycznych tabelach i innych posiadanych materiałach znaleźliśmy nazwiska 105 zawodniczek z klubów naszego regionu, które pchnęły kulą 10 m i dalej. Ich zestawienie, wykaz najlepszych wyników, startów w reprezentacji Polski, miejsc zajmowanych w finale mistrzostw naszego kraju na stadionie i w hali, lokaty w tabelach polskich kulomiotek oraz historię rekordu okręgu/województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka  i rekordy„.