Kategoria chód

Świętokrzyskie ósme w Ogólnopolskim Halowym Finale Ldk!

Dobrze spisali się najmłodsi świętokrzyscy lekkoatleci podczas Ogólnopolskiego Halowego Finału Ldk! w Spale, w którym startowało blisko 800 zawodniczek i zawodników, także z Austrii, Słowacji i Finlandii. Na najwyższym stopniu podium stanął 13-letni Filip Iwaniec z KKL Kielce, który zwyciężył w konkursie skoku o tyczce chłopców z wynikiem 3,00 m, o 30 cm lepszym od rekordu życiowego.

Świętokrzyska reprezentacja w hali lekkoatletycznej Centralnego Ośrodka Sportu w Spale

W skoku w dal 11-latek Laura Wójcik, także z KKL, zajęła drugie miejsce z rezultatem 4,77 m. Szósta w konkursie jej rówieśniczka i koleżanka klubowa Emilia Lechowicz skoczyła 4,35 m. Trzeci w skoku wzwyż 11-latków był Błażej Juda z Żaczka Połaniec z rezultatem 1,35 m...

Czytaj więcej

Dalekie rzuty i szybkie biegi w mistrzostwach województwa młodzików

Dominik Kotulski z KKL Kielce i Filip Podolski z Athletics Busko-Zdrój byli najlepszymi zawodnikami mistrzostw województwa świętokrzyskiego młodzików, rozegranych na kieleckim stadionie MOSiR. Pierwszy z nich rzucił dyskiem 54,49 m, a ponadto ustanowił rekord życiowy w pchnięciu kulą wynikiem 13,01 m.

Dominik Kotulski rzucił dyskiem 54,49 m, 1,51 m bliżej niż w sobotę w Stalowej Woli

Drugi był zdecydowanie najszybszy na 100 m. W finale uzyskał czas 11,48 s, a wcześniej w eliminacjach ustanowił wartościową „życiówkę” 11,44 s. Ponadto nie miał sobie równych w biegu na 300 m, zwyciężając z dużą przewagą z rezultatem 37,48 s.

Najlepszy wynik wśród młodziczek uzyskała Adrianna Gierek z KKL, która wygrała bieg na 600 m z czasem 1.38,20...

Czytaj więcej

Sześć medali najmłodszych świętokrzyskich lekkoatletów w Nestle Cup

Adrianna Gierek (fot. Krzysztof Januchta)

Sześć razy na podium stawali świętokrzyscy lekkoatleci w Finale Nestle Cup Leszno 2023. Najbardziej wartościowy wynik uzyskała niespełna 15-letnia Adrianna Gierek z KKL Kielce, która przebiegła 600 m w 1.37,10, poprawiając o ponad 2,5 s rekord życiowy.

W historii lekkoatletyki w naszym regionie tylko osiem zawodniczek pokonało szybciej ten dystans. Na zawodach w Lesznie Adrianna wygrała serię B. Szkoda, że nie pobiegła w silniejszej serii A, w której dwie pierwsze biegaczki na mecie uzyskały lepsze od niej rezultaty i musiała zadowolić się trzecim miejscem.

Zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych odnieśli 13-letni Patryk Zarzycki z KKL i 11-letni Błażej Juda z Oleśnicy...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew w dobrej formie, Jakub Sobura-Durma w wakacyjnej

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew uzyskała najlepszy wynik rozegranych w Kielcach mistrzostw województwa programu „Lekkoatletyka dla każdego!” i dzieci. Juniorka młodsza z KKL zwyciężyła z dużą przewagą bieg na 600 m z czasem 1;34,35. Druga na mecie młodziczka Adrianna Gierek, także z KKL, ustanowiła rekord życiowy 1.39,72.

Na 300 m nie miał sobie równych ich klubowy kolega młodzieżowiec Jakub Sobura-Durma, który jesienią wyjechał na stypendium w Iowa Central Community College w USA, startował i uczył się za oceanem,  a teraz wrócił do Kielc na wakacje. Uzyskany przez niego czas 35,24 s pokazuje, że jest także w wakacyjnej formie.

Wyróżniający się wynik na 300 m – 38,26 s – uzyskał młodzik Filip Podolski z Athletics Busko-Zdrój, który był najszybszy także n...

Czytaj więcej

Agnieszka Wrona 10 cm od podium w mistrzostwach świata mastersów

Agnieszka Wrona

Agnieszka Wrona najwyraźniej pozazdrościła swoim podopiecznym, którzy w lutym zdobyli trzy tytuły mistrzów Polski w skoku o tyczce i postanowiła powalczyć o medal w rozgrywanych w Toruniu halowych mistrzostwach świata mastersów. Uplasowała się ostatecznie na piątym miejscu w kategorii W40, ale do podium było bardzo blisko. Skoczyła bowiem 2,90 m, zaledwie 10 cm niżej od brązowej i 20 cm od złotej medalistki.

Niewiele do medalu zabrakło również Czesławie Stępniewskiej ze Skarżyska-Kamiennej, która była szósta w rzucie dyskiem w kategorii W65 z wynikiem 22,96 m. Także na szóstej pozycji uplasował się 84-letni skarżyszczanin Grzegorz Mirkowski, który oszczepem rzucił 22,36 m...

Czytaj więcej

Drugie miejsca najmłodszych lekkoatletów w toruńskiej hali

Trzy drugie lokaty zajęli reprezentanci województwa świętokrzyskiego w ogólnopolskich halowych zawodach programu „Lekkoatletyka dla każdego” w Toruniu. Wszystkie w kategorii wiekowej 13-14 lat. W biegu dziewcząt na 1000 m druga była Oliwia Bełczew z KKL Kielce z czasem 3.04,19. Na tej samej pozycji uplasował się jej młodszy kolega klubowy Wiktor Markowski na 600 m chłopców z wynikiem 1.33,94. Także drugą pozycję zajął Bartosz Kowalski z Czwórki Ostrowiec, który skoczył w dal 5,06 m.

Finał biegu na 60 m, pierwsza z lewej Maja Janiszewska (fot. www.lekkoatletykadlakazdego.pl)

Siódme miejsce  w finale biegu na 60 m dziewcząt zajęła Maja Janiszewska z KKL z czasem 8,53 s. Szybciej pobiegła w eliminacjach, ustanawiając rekord życiowy 8,45 s...

Czytaj więcej

Pierwszy taki świętokrzyski sukces w mistrzostwach Polski

Zakończone kilka dni temu 96. mistrzostwa Polski we Włocławku zapisały się złotymi zgłoskami w historii Królowej Sportu naszego regionu. Po raz pierwszy w rywalizacji o miano najlepszych w naszym kraju w kategorii seniorów na przedstawiciele, a właściwie przedstawicielki województwa świętokrzyskiego zdobyły dwa złote medale – Katarzyna Furmanek w rzucie młotem i Karolina Młodawska  w trójskoku.

Medalistki mistrzostw Polski w trójskoku, w środku Karolina Młodawska (fot. Grzegorz Furmanek)

Dwa razy taki sukces zdarzył się w czasach województwa kieleckiego. W 1969 roku w mistrzostwach Polski w Krakowie dwa razy na najwyższym podium stanęła Mirosława Sarna z Budowlanych Kielce, zwyciężając w biegu na 200 m i w skoku w dal...

Czytaj więcej

Dwie wygrane i dziesiąte miejsce województwa w finale LDK Cup

Alicja Borek

Dwa zwycięstwa odnieśli młodzi lekkoatleci KKL Kielce w finałowych zawodach programu „Lekkoatletyka dla każdego” we Włocławku. 15-letnia Alicja Borek okazała się najlepsza w wieloskoku – nowej konkurencji wprowadzonej w tym roku w kategorii młodzików. Zwycięstwo zapewnił jej rezultat 10,91 m, 31 cm lepszy od tego, jaki uzyskała 16 sierpnia w Kielcach.

Bieg na 600 m 13-latków wygrał Wiktor Markowski z czasem 1.33,46. Na tym samym dystansie młodziczek rekord życiowy 1.40,29 ustanowiła Oliwia Bełczew. 14-letnia zawodniczka KKL pobiegła jednak w słabszej drugiej serii i nie miała szans bezpośredniej walki o miejsce na podium. Wygrałą ją z dużą przewagą, ale w sumie została sklasyfikowana na siódmym miejscu.

Trzecią lokatę w chodzie młodzików na 3000...

Czytaj więcej

Paweł Gawroński znów startuje dla Połańca

Chodziarz Paweł Gawroński, który przez pięć ostatnich lat studiował w Krakowie i reprezentował tamtejszy AZS AWF, powrócił w rodzinne strony i znów startuje w barwach Żaczka Połaniec. Podczas halowych zawodów z Mielcu był zdecydowanie najlepszy w chodzie na 3 km z czasem 13.22,96.
Gawroński, który w kwietniu skończy 25 lat, jest rekordzistą województwa świętokrzyskiego w chodzie we wszystkich kategorach wiekowych na dystansach od 3 do 20 km, zarówno w hali, jak i na otwartych obiektach. Jego rekordy życiowe, ustanowione w okresie startów w krakowskim AZS AWF, gdzie trenował pod okiem jednego z najlepszych polskich chodziarzy, dwukrotnego olimpijczyka i wicemistrza Europy z 2010 roku Grzegorza Sudoła, wynoszą:
3 km – 12.25,87 (w hali 12.41,16)
5 km – 21...

Czytaj więcej