Archiwum miesiąca luty 2016

Kielecki biegacz najlepszy wśród 50-latków w Wiązownie

logo1802_300Zenon Stępień okazał się najlepszy w kategorii biegaczy powyżej 50 lat podczas 36. Półmaratonu Wiązowskiego. Urodzony w 1963 roku reprezentant KKL Kielce pokonał dystans 21 km 97,5 m w 1 godz. 18 min i 34 s. W klasyfikacji open zajął 32. miejsce. Zwyciężył Kenijczyk Silas Kiprono Too w czasie 1:03.26.

W podwarszawskiej Wiązownie bardzo dobrze spisała się także Agnieszka Matysek z Pawłowa (powiat starachowicki), reprezentująca Ludowy Klub Biegacza w Rudniku. Przebiegła półmaraton w czasie 1:33.02, zajmując bardzo dobre 12. miejsce w klasyfikacji pań.  Pierwszą lokatę zajęła  Izabela Trzaskalska z AZS UMCS Lublin z wynikiem 1:12.56.

Czytaj więcej

Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Polski

spalaKarolina Kołeczek pewnie zwyciężyła w biegu na 60 m przez płotki podczas 5. Halowego Sprawdzianu PZLA w Spale. Zawodniczka MUKS Wisły Junior Sandomierz przebiegła ten dystans w eliminacjach w czasie 8,16 s, a w finale 0,02 s wolniej.

Druga w finałowym biegu z wynikiem 8,32 s była Nina Nycz z AZS-AWF Warszawa, najgroźniejsza obecnie rywalka sandomierzanki wśród polskich płotkarek. Dwa tygodnie temu ustanowiła rekord życiowy czasem 8,24 s. Przypomnijmy, że Karolina Kołeczek 12 lutego na mityngu Copernicus Cup w Toruniu wyrównała swój ubiegłoroczny rekord 8,05 s. Za tydzień obydwie zawodniczki zmierzą się podczas 60. Halowych Mistrzostw Polski, które również odbędą się w grodzie Kopernika.

Co ciekawe, trenerką Niny Nycz jest Grażyna Rabsztyn, była rekordzistka ...

Czytaj więcej

Piłkarze Tęczy mistrzami okręgu kieleckiego. Tabele wyników z 1946 roku

W drugim powojennym roku wyraźnie zwiększyła się liczba imprez i zawodników uprawiających „Królową Sportu” na Kielecczyźnie. Jak informował w maju „Dziennik Powszechny”, na założycielskim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego profesor Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach Jan Lachnik „domagał się stanowczo, aby przy każdym klubie sportowym powstały sekcje lekkoatletyczne, będące racjonalną zaprawą do wszystkich gałęzi sportu”.

Adam Borchólski skoczył o bambusowej tyczce 2,60 m w 1946 roku (Archiwum rodzinne)

I powstawały. M.in. w Radomiaku, której trenerem został Józef Jaworski, znany już przed wojną z występów w Prochu Pionki i radomskiej Broni. Zaliczał się w latach 30...

Czytaj więcej

Karolina Kołeczek druga na mityngu w Niemczech

Podczas 18. Internationales Erdgas-Hallenmeeting w niemieckim Chemnitz Karolina Kołeczek zajęła drugie miejsce w finale biegu na 60 m przez płotki z czasem 8,11 s. Najlepszą polską płotkarkę wyprzedziła tylko reprezentantka Chorwacji Andrea Ivancevic, która uzyskała 8,03 s. Na trzecim miejscu minęła linię mety Franziska Hofmann z Niemiec z wynikiem 8,12 s.

Zawodniczka MUKS Wisły Junior Sandomierz ten sezon halowy traktuje ulgowo i nie wystąpi w  mistrzostwach świata, które odbędą się w drugiej połowie marca w amerykańskim Portland. Starty w hali zakończy prawdopodobnie za dwa tygodnie w Toruniu, broniąc zdobytego przed rokiem tytułu mistrzyni Polski. Jej najważniejszym celem w tym roku są bowiem Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski pobiegł po rekord Polski na 1500 m!

3.45,83 – tyle od dziś wynosi halowy rekord Polski juniorów w biegu na 1500 m. Ustanowił go Mateusz Borkowski podczas zorganizowanych przez PZLA zawodów w Spale. Niespełna 19-letni zawodnik LKB Rudnik rywalizował w nich z przygotowującymi się do mistrzostw Polski seniorami i zajął trzecie miejsce. Pierwszy na mecie był trenujący w Spale Duńczyk Andreas Bube z czasem 3.43,05, a drugi Szymon Krawczyk ze Śląska Wrocław – 3.43,64.

Mateusz zdecydowanie poprawił najstarszy halowy rekord naszego kraju juniorów, który ustanowiony został w 1974 roku przez Krzysztofa Wesołowskiego z Górnika Wałbrzych i wynosił 3.52,3. Pobił też nie tylko swój rekord województwa świętokrzyskiego juniorów (3.53,61 z 6 lutego ), ale i seniorów, jaki należał od pięciu lat do Dawida Kub...

Czytaj więcej

Złote medale Mateuszów, jeden z horrorem!

Dwa złote medale świętokrzyskich biegaczy w ostatnim dniu halowych mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w Spale! Przed południem Mateusz Wróbel ze Słoneczka Busko-Zdrój wybrał bieg na 300 m, po południu Mateusz Borkowski z LKB Rudnik zwyciężył na 800 m.

Mateusz Wróbel

Mateusz Wróbel

Mateusz Borkowski

Mateusz Borkowski

Obydwaj byli faworytami tych konkurencji, ale zwycięstwa nie przyszły łatwo. Najpierw Mateusz Wróbel zafundował swoim kibicom prawdziwy horror. Tuż po wyjściu z bloków praktycznie zatrzymał się, ponieważ był przekonany, że nastąpił falstart. Pogłos w spalskiej hali jest bowiem taki, że rzeczywiście słychać jakby dwa strzały startera. Gdy zorientował się, że bieg nie został przerwany, a rywale mu uciekają, ruszył ostro do przodu...

Czytaj więcej

Sprinter buskiego Słoneczka o krok od rekordu Polski

mp-spala2016-end-max_201512221024-200x200-tZnakomity występ Mateusza Wróbla w eliminacyjnym biegu na 300 m juniorów młodszych podczas halowych mistrzostw Polski w Spale. Niespełna 16-letni sprinter Słoneczka Busko-Zdrój uzyskał czas 34,79s, zaledwie 0,10 s gorszy od rekordu naszego kraju w tej kategorii wieku. Wynikiem tym ustanowił natomiast rekord województwa świętokrzyskiego. Jeszcze nikt w żadnej kategorii wieku w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki nie pobiegł tak szybko na 300 m w hali! Mateusz uzyskał zdecydowanie najlepszy rezultat eliminacji. W niedzielę walczył będzie o złoty medal.

Bez problemu awansował do niedzielnego finału biegu na 800 m juniorów faworyt tej konkurencji Mateusz Borkowski z LKB Rudnik...

Czytaj więcej

W Copernicus Cup Karolina Kołeczek wyrównała swój rekord

torun2016Świetną formę zademonstrowała Karolina Kołeczek podczas II Halowego Mityngu Copernicus Cup w Toruniu. Już w eliminacjach biegu na 60 m przez płotki zawodniczka MUKS Wisły Junior Sandomierz uzyskała swój najlepszy tegoroczny rezultat 8,09 s. Szybsza od niej była tylko Chorwatka Andrea Ivancevic – o 0,06 s.

W finale obydwie płotkarki stoczyły zaciętą walkę o zwycięstwo. Minimalnie lepszy start miała sandomierzanka, ale na mecie pierwsza o centymetry była reprezentantka Chorwacji. Obie uzyskały ten sam wynik – 8,05 s. Za nimi finiszowały dwie Amerykanki – trzecie miejsce zajęła Ginnie Crawford (8,09), a czwarte Tiffani McReynolds (8,12).

Zarówno Ivancevic, jak i reprezentantki USA biegały już 60 m przez płotki poniżej 8 s...

Czytaj więcej

Pierwszy medal Kamila Bielawskiego i Olimpu Strawczyn

Kamil Bielawski zdobył w Spale brązowy medal halowych mistrzostw Polski juniorów w biegu 3000 m juniorów. Reprezentant Olimpu Strawczyn przebiegł ten dystans w 8.43,24, poprawiając o blisko 15 s rekord życiowy ze stadionu.

To pierwszy medal mistrzostw Polski 18-letniego podopiecznego trenera Aleksandra Niwińskiego, a także w historii działającego od 2012 roku strawczyńskiego klubu. Serdecznie gratulujemy!

Ogromne szanse na medal w biegu na 3000 m juniorek miała także Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik, ubiegłoroczna mistrzyni Polski na tym dystansie na stadionie. Została zgłoszona do mistrzostw, ale nie zdążyła wyleczyć kontuzji, której doznała podczas styczniowego obozu kadry narodowej w Hiszpanii i nie stanęła na starcie.

Czytaj więcej

Rekordowe 1500 m Mateusza Borkowskiego w Spale

Mateusz Borkowski (fot. LKB Rudnik)

Mateusz Borkowski (fot. LKB Rudnik)

Mateusz Borkowski wygrał bieg na 1500 m podczas halowego sprawdzianu PZLA w Spale. Zawodnik LKB Rudnik uzyskał czas 3.53,61, poprawiając o ponad 10 sekund należący do niego rekord województwa juniorów.

W spalskiej hali startowały też zawodniczki KKL Kielce i zawodnicy Olimpu Strawczyn. W biegu na 60 m Karolina Młodawska uzyskała czas 7,90 s, a Karolina Kozłowska 8,04 s. Młodawska ponadto skoczyła w dal 5,37 m. Ze strawczyńskich lekkoatletów najlepiej wypadł Kamil Bielawski, który ustanowił „życiówkę” na 1000 m wynikiem 2.35,52. Niespełna 16-letni Bartłomiej Siadul miał na tym samym dystansie czas 2.44,29. Na wyróżnienie zasłużył też Dawid Piwko, który wygrał jedną z serii biegu na 600 m z rekordem życiowym 1.24,09...

Czytaj więcej