Archiwum miesiąca grudzień 2020

Nasi lekkotleci w tabelach światowych. Katarzyna Furmanek czwarta

Wynik 73,61 m uzyskany 16 sierpnia w Kielcach dał Katarzynie Furmanek czwarte miejsce w tabeli najlepszych w rzucie młotem na świecie w 2020 roku. To najwyższa pozycja w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki. Do tej pory naszą liderką w tabelach światowych była Mirosława Sarna, która jako zawodniczka Budowlanych Kielce w 1969 roku skoczyła w dal 6,49 m i uplasowała się na piątej pozycji.

Katarzyna Furmanek po uzyskaniu swojego najlepszego w tym roku wyniku (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Ciesząc się z czwartej lokaty Katarzyny Furmanek, musimy wziąć jednak pod uwagę, że mijający rok ze względu na epidemię koronawirusa znacznie różnił się od poprzednich...

Czytaj więcej

Biegali 40 razy w Szydłowie. Po śniegu, po lodzie i wodzie…

Gdyby nie epidemia koronawirusa, informowalibyśmy dziś pewnie o wynikach Ulicznych Biegów Sylwestrowych w Szydłowie, najstarszych tego typu w Polsce. Ich 41. edycja, podobnie jak zdecydowana większość innych imprez biegowych w tym trudnym czasie, nie została jednak zorganizowana. Mając nadzieję, że przerwa potrwa najwyżej do przyszłego roku, przypominamy historię szydłowskich biegów.

Na trasie biegu na 10 km w 2017 roku (fot. gmina Szydłów)

Wymyślił je 43 lata temu Jan Klamczyński, ówczesny działacz LZS, entuzjasta sportu i niespokojny duch tego miasteczka. Uznał bowiem, że skoro w brazylijskim Sao Paulo i w innych dużych miastach mogą się odbywać biegi sylwestrowe, to dlaczego ma ich nie być  w Szydłowie...

Czytaj więcej

Zdrowych, radosnych i dobrych świąt Bożego Narodzenia życzy CK Lekkoatletyka

Czytaj więcej

Cztery mistrzynie, dwóch mistrzów, 13 medali w 2020 roku

W sumie 13 razy świętokrzyscy lekkoatleci stawali na podium mistrzostw Polski w 2020 roku. Trzykrotnie tej sztuki dokonała Karolina Młodawska z KKL Kielce, zdobywając złoty medal w skoku w dal w hali oraz złoto w trójskoku i brąz w dal na stadionie. W tej samej kategorii seniorek, a właściwie open, mistrzostwo wywalczyła jej klubowa koleżanka Katarzyna Furmanek w rzucie młotem.

Karolina Młodawska trzykrotnie „wskoczyła” w 2020 r. na podium mistrzostw Polski, dwukrotnie na najwyższy stopień

Wśród juniorów mamy dwóch mistrzów Polski – Adama Masaczyńskiego z KKL w biegu na 1500 m w hali i Adama Kołodzieja z Wisły Junior Sandomierz na 2000 m z przeszkodami. Złote medale wywalczyły ponadto juniorka młodsza Wiktoria Wijas i młodziczka Zuzanna Pałyga z KKL w rzucie ...

Czytaj więcej

Lekkoatleci rzadko i skromnie nagradzani. Oby Mikołaj był hojniejszy!

Po raz pierwszy w historii Kielce w 2020 roku mają dwie mistrzynie Polski w lekkiej atletyce. Gdyby ktoś był ciekawy, jak nagrodziły za złote medale Katarzynę Furmanek i Karolinę Młodawską, informujemy, że do tej pory miasto nie zdobyło się na taki gest.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta wręcza list gratulacyjny Karolinie Młodawskiej (fot. UM Kielce)

Prezydent Bogdan Wenta wprawdzie przyjął kilka dni po historycznym sukcesie zawodniczki KKL wraz z ich trenerami Grzegorzem Furmankiem i Zdzisławem Lipińskim, ale ograniczył się do wręczenia listów gratulacyjnych i upominków książkowych...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek piątą polską lekkoatletką w rankingu „Złote Kolce”!

Kolejny wielki sukces Katarzyny Furmanek w 2020 roku. Po raz pierwszy w karierze znalazła się w dziesiątce najlepszych polskich lekkoatletek w rankingu prestiżowej nagrody „Złote Kolce”, w dodatku na wysokim piątym miejscu!

Katarzyna Furmanek na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski, z lewej wicemistrzyni Malwina Kopron, a prawej brązowa medalistka Joanna Fiodorow (fot. z archiwum Grzegorza Furmanka)

Zawodniczka KKL Kielce zasłużyła sobie na to zdobyciem tytułu mistrzyni Polski w rzucie młotem, czwartą pozycją na świecie w tym roku w tej konkurencji z wynikiem 73,61 m, a także innymi udanymi startami, w których regularnie uzyskiwała rezultaty powyżej 70 m.

Nagroda „Złote Kolce” wręczana jest najlepszym polskim lekkoatletom od 1970 roku...

Czytaj więcej

Drugie miejsca najmłodszych lekkoatletów w toruńskiej hali

Trzy drugie lokaty zajęli reprezentanci województwa świętokrzyskiego w ogólnopolskich halowych zawodach programu „Lekkoatletyka dla każdego” w Toruniu. Wszystkie w kategorii wiekowej 13-14 lat. W biegu dziewcząt na 1000 m druga była Oliwia Bełczew z KKL Kielce z czasem 3.04,19. Na tej samej pozycji uplasował się jej młodszy kolega klubowy Wiktor Markowski na 600 m chłopców z wynikiem 1.33,94. Także drugą pozycję zajął Bartosz Kowalski z Czwórki Ostrowiec, który skoczył w dal 5,06 m.

Finał biegu na 60 m, pierwsza z lewej Maja Janiszewska (fot. www.lekkoatletykadlakazdego.pl)

Siódme miejsce  w finale biegu na 60 m dziewcząt zajęła Maja Janiszewska z KKL z czasem 8,53 s. Szybciej pobiegła w eliminacjach, ustanawiając rekord życiowy 8,45 s...

Czytaj więcej