Archiwum miesiąca czerwiec 2021

Katarzyna Furmanek siódma w Memoriale Ireny Szewińskiej

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek zajęłą siódme miejsce w silnie obsadzonym i stojącym na bardzo wysokim poziomie konkursie rzutu młotem podczas III Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Zawodniczka KKL Kielce trzy razy rzucała powyżej 70 metrów, uzyskując w najlepszej próbie 70,83 m.

Zwyciężyła rekordzistka świata i dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk ze swoim najlepszym rezultatem od 2018 roku 77,93 m. Druga była dotychczasowa liderka w tym sezonie w Polsce i Europie Malwina Kopron, która rzuciła 75,41 m. Na trzeciej pozycji uplasowała się reprezentantka Francji Alexandra Tavernier z wynikiem 73,87 m. Kielczankę wyprzedziły jeszcze Hanna Skydan z Azejberdżanu (73,25) m, Lauren Bruce z Nowej Zelandii (72,25 m) oraz kolejna Polka Joanna Fiodor...

Czytaj więcej

Stadion lekkoatletyczny powstał przy Politechnice Świętokrzyskiej

Mamy w Kielcach drugi stadion, na którym można będzie rozgrywać także poważne zawody lekkoatletyczne. Zbudowany został przy Politechnice Świętokrzyskiej. Posiada bieżnię o nawierzchni poliuretanowej – na prostej ośmiotorową, na pozostałym odcinku z sześcioma torami. Na głównej płycie są też skocznie, ale wszystkie rzutnie już poza nią, ponieważ boisko do piłki nożnej ma nawierzchnię ze sztucznej trawy.

Karolina Młodawska w pokazowym skoku na nowym stadionie (fot. tu.kielce.pl)

Na stadionie są też trybuny z ponad 500 miejscami siedzącymi i oświetlenie, które pozwala na korzystanie z niego po zmroku. Kosztował 18 mln zł, został dofinansowany z funduszy unijnych. W jego uroczystym otwarciu w poniedziałek 28 czerwca wziął udział m.in. Tomasz Majewski, dwu...

Czytaj więcej

Z tych mistrzostw przywieźli kilkanaście medali i rekord Polski

Halina Ślęzak (fot. B. Kozłowski)

Kilkoro znanych przed laty zawodników z naszego regionu startowało w 31. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Olsztynie. Najlepiej spisała się Halina Ślęzak z Bliżyna, która pod panieńskim nazwiskiem Fornal należała do krajowej czołówki w skoku wzwyż w pierwszej połowie lat 70. jako zawodniczka LZS Bliżyn i Granatu Skarżysko-Kamienna. I nadal utrzymuje dobrą formę, o czym świadczy najlepiej fakt, że na olsztyńskim stadionie skoczyła  pokonała wysokość 1,20 m. To rekord Polski w kategorii K65, lepszy o 5 cm od poprzedniego, który ustanowiła przed rokiem.

Pani Halina zdobyła również złote medale w skoku w dal i w rzucie oszczepem, srebrny w rzucie dyskiem oraz brązowe w pchnięciu kulą i rzucie młotem...

Czytaj więcej

Świętokrzyscy biegacze w czołówce półmaratonu w Radomiu

Tomasz Biskupski z grupy Zabiegani w Kielcach zajął trzecie miejsce w IX Półmaratonie Radomskiego Czerwca’76. Trasę 21 km 97,5 m pokonał w 1 godz. 11 min i 18 s. Czwarty na mecie z czasem 1:12.58 był Rafał Czarnecki z Bliżyna, startujący pod szyldem Czarnecki Run Team. Świętokrzyscy biegacze zajęli kolejne trzy lokaty: piątą Mateusz Kobyłecki ze Skarżyska-Kamiennej (1:17.18), szóstą Kamil Czarnecki z Czarnecki Run Team (1:17.43) i siódmą Sebastian Łukasiewicz z Klubu Biegacza Gepard z Miedzianej Góry (1:18.25).

Start do IX Półmaratonu Radomskiego Czerwca,76. Z nr 560 Tomasz Biskupski, 497 Kamil Czarnecki, 572 zwycięzca Kamil Walczyk (fot. Facebook/Tomasz Biskupski)

Zdecydowanym zwycięzcą półmaratonu został z wynikiem 1:07.42 Kamil Walczyk z Makowa koło Radom...

Czytaj więcej

Maja Peryt bardzo blisko rekordu Polski na 1500 m z przeszkodami

Dosłownie kilka kroków od rekordu Polski juniorek młodszych w biegu na 1500 m z przeszkodami była Maja Peryt na ogólnopolskim mityngu kwalifikacyjnym w Częstochowie. Zawodniczka Juventy-Kobex Starachowice dopiero drugi raz wystartowała w tej konkurencji, uzyskując znakomity czas 4.49,39, zaledwie 0,83 s gorszy od rekordowego wyniku Urszuli Nęckiej z Płomienia Sosnowiec sprzed 20 lat.

Maja Peryt podczas rekordowego biegu w Częstochowie (fot. Facebook/Juventa-Kobex Starachowice)

Podopieczna trenera Dawida Kubca poprawiła natomiast o 2,61 s rekord województwa świętokrzyskiego juniorek młodszych i juniorek, który od 2005 roku należał do Ewy Gielec, także ze starachowickiego klubu. Od swojej „życiówki” z 13 czerwca Maja pobiegła prawie 25 s szybciej.

Rekord życiowy w bieg...

Czytaj więcej

Rekordowe biegi Julii Szydłowskiej i sztafety sprinterek KKL Kielce

Julia Szydłowska (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec wygrała z ogromną przewagą bieg na 3000 m podczas zawodów Warszawskiej Ligi Lekkoatletycznej. Choć nie miała wsparcia rywalek, uzyskała też znakomity czas 9.45,64. To zdecydowanie najlepszy w tym roku wynik w Polsce wśród juniorek młodszych i rekord województwa świętokrzyskiego w tej kategorii wieku. Poprzedni należał od 2014 roku do Agnieszki Filipowskiej z LKB Rudnik i wynosił 9.48,50.

Druga na mecie w tym biegu była 16-letnia Magda Oleksiak z Nadiru Jędrzejów z rezultatem 10.29,89, a piąta jej klubowa koleżanka Julia Sperczyńska, która uzyskała 11.19,35. Obydwie poprawiły swoje „życiówki”.

Po rekord województwa juniorek młodszych w sztafecie 4×100 m pobiegły sprinterki KKL K...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska centymetr od podium, Katarzyna Furmanek też czwarta

Karolina Młodawska

Nie udało się zawodniczkom KKL Kielce zdobyć medalu w ostatnim dniu mistrzostw Polski w Poznaniu. Bliżej podium była Karolina Młodawska w skoku w dal. W wyrównanym i emocjonującym konkursie dwa prowadziła po drugiej kolejce z najlepszym w tym sezonie wynikiem 6,23 m. Druga z takim samym rezultatem była Anna Matuszewicz z MKL Toruń, a trzecia Adrianna Szóstak z AZS Poznań, która skoczyła 6,21 m.

W trzeciej próbie Matuszewicz została liderką z rezultatem 6,33 m. Młodawska znów uzyskała 6,23 m. Dwa kolejne skoki przekroczyła i spadła na trzecie miejsce, a na drugie awansowała Szóstak, skacząc 6,29 m. W ostatniej kolejce zawodniczkę KKL wyprzedziła także o 1 cm Karolina Kucharczyk z Kadeta Rawicz...

Czytaj więcej

Jakub Sobura-Durma piąty wśród seniorów, Adam Masaczyński w finale

Jakub Sobura-Durma

19-letni Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce zajął piąte miejsce w biegu na 400 m przez płotki podczas mistrzostw Polski w Poznaniu. Był najmłodszym w finałowej stawce, jedynym juniorem wśród bardziej doświadczonych rywali. Uzyskał czas 51,81 s, drugi w swojej karierze. Do brązowego medalisty stracił 0,61 s.

W eliminacjach biegu na 800 m dobrze spisał się 20-letni Adam Masaczyński z KKL. Po pierwszym okrążeniu objął prowadzenie, ale potem wyprzedzili go Jakub Szkudlarek z RKS Łódź i Patryk Dobek z MKL Szczecin, halowy mistrz Europy. Najlepszy obecnie polski ośmiusetmetrowiec zwyciężył zdecydowanie z czasem 1,48,52. O drugie miejsce, także gwarantujące bezpośredni awans do finału, Masaczyński walczył ze Szkudlarkiem...

Czytaj więcej

Srebrny medal mistrzostw Polski i rekord Karoliny Młodawskiej

Karolina Młodawska zdobyła w Poznaniu tytuł wicemistrzyni Polski w trójskoku, poprawiając rekord województwa świętokrzyskiego wynikiem 13,60 m. Zawodniczka KKL Kielce rozpoczęła rywalizację o medal od wyniku 12,94 m, w drugiej kolejce skoczyła 13,18 m, a w trzeciej 13,37 m. Zajmowała drugą pozycję w konkursie, prowadziła Adrianna Szóstak z AZS Poznań z wynikiem 13,57 m.

Na podium we Włocławku, od lewej: srebrna medalistka Adrianna Szóstak, złota Karolina Młodawska i brązowa Agnieszka Bednarek. W Poznaniu dwie pierwsze zamieniły się miejscami (fot. G.Furmanek)

W czwartej kolejce na drugie miejsce awansowała Agnieszka Bednarek z AZS Łódź, skacząc 13,44 m...

Czytaj więcej

Kielczanki na siódmym i ósmym miejscu w Memoriale Kusocińskiego

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek nie zdołała przekroczyć granicy 70 metrów podczas 67. Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie. Zawodniczka KKL Kielce na Stadionie Śląskim cztery razy rzucała młotem ponad 69 m, dwukrotnie miała 69,65 m, ponadto 69,25 i 69,11 m.  W silnie obsadzonym konkursie zajęła siódme miejsce. Zwyciężyła najlepsza w tym sezonie w Polsce Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin) z rezultatem 74,93 m. Druga była daleka jeszcze od swojej najlepszej formy rekordzistka świata i dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk (AZS-AWF Katowice), która uzyskała 73,59 m.

Trzecią lokatę zajęła Węgierka Réka Gyurátz (70,73), czwartą Joanna Fiodorow z AZS Poznań (70,58), piątą Ukrainka Iryna Kłymeć (70,10), a szóstą Hanna Skydan z Azerbejdża...

Czytaj więcej