Archiwum miesiąca kwiecień 2022

„Dzień Miotacza” tylko z nazwy, a mityng nie na miarę jubileuszu

W otwierającym sezon mityngu „Dzień Miotacza” najlepsi okazali się tyczkarze. Tylko w tej konkurencji padły wyniki na poziomie I klasy sportowej. Wśród dziewcząt uzyskała taki niespełna 16-letnia Zofia Jastrząb z KKL Kielce, pokonując wysokość 3,50 m i swoją rok starszą klubową koleżankę Natalię Biskupską, która zaliczyła 3,20 m.

Po pokonaniu wysokości 4,60 m Nikodem Pochopień atakował bez powodzenia 4,71 m

Najwięcej emocji nielicznym widzom dostarczył niespełna 18-letni Nikodem Pochopień, także z KKL. W trzeciej próbie skoczył 4,60 m, 30 cm wyżej od swojego najlepszego wyniku ze stadionu i  atakował 4,71 m.  To 1 cm wyżej od ustanowionego przez niego zimą w hali rekordu województwa świętokrzyskiego...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew i Łukasz Łakomiec zwyciężyli w szkolnych biegach

Około 350 dziewcząt i chłopców startowało w finale wojewódzkim biegów przełajowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Szkolny Związek Sportowy w Rytwianach. Rywalizację uczniów szkół średnich zdominowali zawodnicy trenujący w KKL Kielce. Na 800 m dziewcząt zwyciężyła Oliwia Bełczew, tegoroczna halowa mistrzyni Polski juniorek młodszych na 1000 m, a drugie miejsce zajęła Małgorzata Michalska. Obydwie uczą się w kieleckim VI LO im. Juliusza Słowackiego. Trzecia na mecie była Aleksandra Cieciorowska z II LO w Końskich.

Bieg na 1 km chłopców ze szkół ponadpodstawowych, z numerem 1 Łukasz Łakomiec (fot. ZSM Kielce/Facebook)

Bieg na 1 km m chłopców wygrał Łukasz Łakomiec, czołowy w województwie ośmiusetmetrowiec, uczeń Zespołu S...

Czytaj więcej

Otwarcie sezonu i pierwsze zawody na nowym stadionie w Kielcach

Mityng „Dzień Miotacza” zainauguruje w ostatnią sobotę kwietnia sezon lekkoatletyczny w Kielcach i regionie świętokrzyskim. To już tradycja, tym jednak różnić się będzie od lat poprzednich, że zawody po raz pierwszy odbędą się na oddanym do użytku w ubiegłym roku stadionie Politechniki Świętokrzyskiej, który posiada wszystkie urządzenia potrzebne do rozgrywania biegów, skoków i rzutów.

Stadion Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach (fot. Pawel Malecki)

Obiekt na Pakoszu, który od 1989 r. prawie bez przerwy służył lekkoatletom, czeka obecnie na gruntowny remont z wymianą nawierzchni bieżni i rozbiegów włącznie. Na pewno nie będzie na nim zawodów w tym sezonie, a prawdopodobnie także w przyszłym...

Czytaj więcej

Martyna Kantor obroniła mistrzowski tytuł na długim dystansie

Martyna Kantor (festiwalbiegowy.pl)

Reprezentująca LKB Rudnik Martyna Kantor z Krakowa została mistrzynią Polski w biegu górskim na długim dystansie. 43-kilometrową trasę ze Szczawnicy na Wielką Prehybę pokonała w 4 godz. 5 min 48 s, prowadząc przez cały dystans. Drugą na mecię Mirosławę Witowską z Zakopanego wyprzedziła o 3 min 42 s, powtarzając sukces sprzed roku, kiedy również zdobyła złoty medal.

W ten weekend świętokrzyscy biegacze startowali również w klasycznych maratonach. W 19. Cracovia Maraton najlepiej wypadła Anna Latkowska z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która zajęła 14. miejsce z czasem 3:26.58. W rozegranym także w Krakowie nocnym biegu ulicznym na 10 km czwarty był Tomasz Biskupski z AZS UJK Kielce z rezultatem 32.19.

Czytaj więcej

Adam Kołodziej młodzieżowym mistrzem Polski na 10 000 m!

Wspaniały sukces odniósł Adam Kołodziej w mistrzostwach Polski mężczyzn w biegu na 10 000 m w Międzyrzeczu. Zawodnik Wisły Junior Sandomierz, odnoszący w poprzednich latach sukcesy w biegach z przeszkodami, po raz pierwszy pobiegł na tak długim dystansie na stadionie. Spisał się znakomicie, zajmując czwarte miejsce w kategorii open z czasem 29.33,08.

Medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski na 10 000 m, w środku Adam Kołodziej, przed podium jego trener Andrzej Mirek

Wyprzedzili go tylko utytułowani i bardziej doświadczeni biegacze. Mistrzem naszego kraju został olimpijczyk, najlepszy od kilku lat polski długodystansowiec Krystian Zalewski z klubu Barnim Goleniów, który uzyskał wynik 28.45,47. Dwie kolejne lokaty zajęli reprezentanci RLTL Optima Radom Patryk Koz...

Czytaj więcej

Świetny bieg i rekord Sabiny Jarząbek w mistrzostwach Polski

Sabina Jarząbek

Sabina Jarząbek zajęła  ósme miejsce w mistrzostwach Polski kobiet w biegu na 10 000 m rozegranych w lubuskim Międzyrzeczu. Biegaczka KKL Kielce 25 okrążeń stadionu pokonała w 33 min 58 s, poprawiając aż o 1 min 34,61 s rekord województwa świętokrzyskiego, ustanowiony podczas ubiegłorocznych mistrzostw. Uplasowała się wtedy na 17. pozycji, 11. była w 2020 r., a 12. w 2018 r. Ósma lokata jest więc jej największym sukcesem w karierze na 10 000 m stadionie. W biegu ulicznym na 10 km zdobyła w ubiegłym roku brązowy medal.

W mistrzostwach w Międzyrzeczu startowały też biegaczki Nadiru Jędrzejów. Najlepiej z nich wypadła Małgorzata Czarnota, która ustanowiła rekord życiowy rezultatem 36.58,10 i została sklasyfikowana na 16. miejscu. Dominika ...

Czytaj więcej

Dobrych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!

Czytaj więcej

Sylwester Lepiarz mistrzem, Piotr Jaśtal wicemistrzem Polski

Podwójne zwycięstwo odnieśli reprezentanci LKB Rudnik w mistrzostwach Polski w biegu górskim w stylu anglosaskim w Bielsku-Białej. Złoty medal wywalczył Sylwester Lepiarz, powtarzając sukces w ubiegłego roku. Dystans 12,4 km pokonał w czasie 43 min 10,2 s. Drugi na mecie ze stratą 23,5 s był Piotr Jaśtal.

Sylwester Lepiarz zdobył drugie z rzędu mistrzostwo w biegu anglosaskim (fot. Facebook/LKB Rudnik)

Wśród kobiet, które pobiegły na tej samej trasie, tytuł wicemistrzyni naszego kraju zdobyła Martyna Kantor z LKB Rudnik. Uzyskała czas 51.00,3. Do zwyciężczyni, Aleksandry Hornik z Grunwaldu Poznań, straciła 27,2 s.

O mistrzowskie tytuły rywalizowali także młodsi zawodnicy z Rudnika. W biegu na 6,2 km juniorów młodszych piąte miejsce zajął Dariusz Sikora z r...

Czytaj więcej

To ekstremalne wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. Ultramaratony

Ultramaratony, czyli biegi dłuższe od klasycznego maratonu, zdobywają coraz więcej zwolenników. Także w naszym regionie nie brak śmiałków, którzy decydują się na tak ekstremalny wysiłek. Doszukaliśmy się dziesięciu odważnych panów, którzy wystartowali na 100 km i dobiegli do mety.

Zenon Stępień, najlepszy świętokrzyski biegacz na 100 km. Na zdjęciu na trasie I Kieleckiego Biegu Górskiego w 2014 r.  (fot. Jarosław Kubalski)

Najszybciej uczynił to kielczanin Zenon Stępień, pokonując ten dystans w 8 godzin 14 minut i 57 sekund. Normę na II klasę sportową ponadto wypełnili Jacek Latała z LKB Rudnik i Jacek Dariusz Łabudzki, którzy również przebiegli „setkę” poniżej 8,5 godziny.

Z pań na 100 km pobiegła jedynie Anna Ordyńska ze Skarżyska-Kamiennej...

Czytaj więcej

Świętokrzyscy biegacze poza podium w półmaratonie w Pabianicach

Biegacze z Bliżyna spisali się najlepiej z reprezentantów województwa świętokrzyskiego startujących w 10. Pabianickim Półmaratonie „Wszystko Gra”. Dziewiąty na mecie był Jacek Gębski z czasem 1:17.35, a 2 sekundy za nim na dziesiątej pozycji finiszował Damian Bernat. Obydwaj występują w Czarnecki Run Team, czyli grupie biegowej Rafała Czarneckiego.

Na 11. miejscu w Pabianicach z rezultatem 1:18.06 uplasował się Kamil Czarnecki, reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Skarżysku-Kamiennej, który równocześnie zwyciężył zdecydowanie w klasyfikacji policjantów. Lokaty w drugiej dziesiątce zajęli jeszcze dwaj biegacze z naszego regionu. 17. na mecie był Artur Rydz z Kielc z wynikiem 1:19.47, natomiast 19. Dariusz Zagdański z Zagnańska, który uzyskał 1:19.50...

Czytaj więcej