Archiwum miesiąca maj 2022

Sukcesy świętokrzyskich biegaczy w biegach ulicznych i górskim

Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik zwyciężył w 9. Ogólnopolskim Biegu Kleszczów na Piątkę. 5-kilometrową trasę z metą na bieżni miejscowego stadionu pokonał w 14 min 56 s. Drugie miejsce zajął Patryk Stypułkowski z MKS Tomaszów Mazowiecki ze stratą 9 s, a trzecie kielczanin Aleksander Dragan z czasem 15,13.

Sylwester Lepiarz pierwszy na mecie biegu w Kleszczowie (fot. maratonczyk.pl)

Wśród kobiet pierwszą lokatę wywalczyła Sabina Jarząbek z KKL Kielce, która przebiegła 5 km w 16.30. Czwarta była Małgorzata Czarnota, reprezentująca Nadir Jędrzejów i AZS UJK Kielce, która straciła do zwyciężczyni 1 min 54 s. Kolejna zawodniczka Nadiru Dominika Łukasiewicz była najlepsza wśród kobiet w biegu „Aliplast Chęć na Pięć – biegniemy dla Ukrainy”...

Czytaj więcej

Natalia Biskupska z minimum na mistrzostwa Europy, Oliwia Bełczew o krok

Natalia Biskupska

Znakomicie spisywali się młodzi lekkoatleci KKL Kielce na mityngu z okazji otwarcia stadionu RKS w Łodzi. Konkurs skoku o tyczce wygrała niespełna 17-letnia Natalia Biskupska, pokonując wysokość 3,80 m. Wynikiem tym poprawiła o 10 cm własny rekord województwa juniorek młodszych i wyrównała rekord juniorek swojej trenerki Agnieszki Wrony, która jako zawodniczka Budowlanych Kielce skoczyła tyle w 2000 r. Wynik 3,80 jest także równy minimum na mistrzostwa Europy juniorów młodszych, które na początku lipca odbędą się w Jerozolimie.

Przez chwilę rekordzistą województwa była rok młodsza od Natalii Zofia Jastrząb. W drugiej próbie pokonała bowiem wysokość 3,73 m, a jej starsza koleżanka klubowa uczyniła to w trzeciej...

Czytaj więcej

Mistrzostwa województwa świętokrzyskiego bez rekordów

Słabą obsadę miały mistrzostwa województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych rozegrane na stadionie Politechniki Świętokrzyskiej. W tej pierwszej kategorii wiekowej startowało tak mało zawodników, że w żadnej z konkurencji nie udało się obsadzić całego podium. Dobrych wyników też było jak na lekarstwo.

Najlepsze juniorki młodsze na 100 m z olimpijką Mirosławą Sarną. Na najwyższym stopniu podium Gabriela Lipińska, na drugim Julia Zacharz, na trzecim Anastazja Kaczmarek z Czwórki Ostrowiec

Na miano najlepszej zawodniczki zasłużyła niespełna 17-letnia Gabriela Lipińska z KKL Kielce, która zwyciężyła na 100 m z czasem 12,81 s i w skoku w dal  z wynikiem 5,55 m. Rekordy życiowe na 200 m ustanowiły jej klubowe koleżanki Idalia Mastalerz (...

Czytaj więcej

Wiktoria Wijas trzecia w swoim debiucie w reprezentacji Polski

Wiktoria Wijas

Dwie młociarki KKL Kielce zadebiutowały w reprezentacji Polski w trójmeczu z Czechami i Węgrami w rzutach w kategorii juniorów i juniorów młodszych. W zawodach tych, rozegranych w Karpaczu pod nazwą Turniej Nadziei Olimpijskich 2022, lepiej wypadła Wiktoria Wijas. W konkursie rzutu młotem juniorek z wynikiem 58,73 m zajęłą trzecie miejsce jako najlepszą z Polek. Zwyciężyła Czeszka Barbora Stejfova, która rzuciła 65,20 m.

Nie udał się debiut w biało-czerwonych barwach juniorce młodszej Zuzannie Pałydze. Rzucała znacznie poniżej swoich możliwości i z rezultatem 54,49 m uplasowała się na ostatnim szóstym miejscu.  W konkursie rzutu młotem o wadze 3 kg bezkonkurencyjna była Węgierka Villo Viszkeleti, która uzyskała 70,25 m...

Czytaj więcej

Karolina trzecia, Jakub czwarty w Poznań Athletics Grand Prix

Karolina Młodawska

Karolina Młodawska zajęła trzecie miejsce w trójskoku na mityngu Poznań Athletics Grand Prix, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze. Zawodniczka KKL Kielce wyrównała swój najlepszy tegoroczny rezultat 13,58 m.

Zwyciężyła w konkursie Włoszka Ottavia Cestanaro, która skoczyła 14,02 m. Na drugiej pozycji uplasowała się ubiegłoroczna mistrzyni Polski Adrianna Szóstak z AZS Poznań z wynikiem 13,80 m, uzyskanym jednak przy pomocy wiatru o prędkości 3 m/s.

W Poznaniu startował również młodzieżowiec KKL Jakub Sobura-Durma. Pobiegł pierwszy raz w tym roku na 400 m przez płotki, zajmując czwartą lokatę z czasem 51,89 s. Zdecydowane zwycięstwo w tym biegu odniósł reprezentant Holandii Ramsey Angela, który ustanowił rekord m...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska trzecia w Niemczech, wygrała mistrzyni olimpijska

Karolina Młodawska

Karolina Młodawska zajęła trzecie miejsce w skoku w dal na mityngu w Dessau w niemieckiej Saksonii, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze. Zawodniczka KKL Kielce w czwartej kolejce uzyskała rezultat 6,26 m, najlepszy w karierze na stadionie. Dalej skakała w hali, w 2020 r. zdobyła mistrzostwo Polski wynikiem 6,45 m, w marcu brązowy medal skacząc 6,32 m.

W konkursie zwyciężyła reprezentantka Niemiec Malaika Mihambo, aktualna mistrzyni olimpijska, świata i Europy. Mająca rekord życiowy 7.30 m zawodniczka skoczyła w Dessau 6,49 m. Drugie miejsce zajęła Niemka Merle Homeier z wynikiem 6,29 m.

Czwarta była Maria Horielova z Ukrainy z rezultatem 6,24. Kielczanka wyprzedziła też m.in. Szwajcarkę Danielę Schlatter (6,23) i tegoroczną...

Czytaj więcej

Rekordy życiowe świętokrzyskich biegaczy na 600 i 1000 m

Adam Wąchała (fot. KKL Kielce)

Biegi na 600 m były najciekawsze podczas rozegranych w Kielcach mistrzostw województwa świętokrzyskiego programu „Lekkoatletyka dla każdego” i dzieci do lat 13.  Zaciętą walkę na tym dystansie stoczyli biegacze KKL junior Adam Wąchała i młodzieżowiec Łukasz Łakomiec. Zwyciężył ten pierwszy z czasem 1.22,06, drugi miał 1.22,61. Obydwaj ustanowili rekordy życiowe. „Życiówkę” na tym dystansie poprawił też młodzik Kuba Tałaj z Żaczka Połaniec – 1.29,08.

Wśród dziewcząt nie miała sobie równych na 600 m 16-letnia Oliwia Bełczew z KKL, która uzyskała swój najlepszy wynik na stadionie 1.34,64. 3-kilogramowym młotem jej rok starsza klubowa koleżanka Zuzanna Pałyga rzuciła 58,47 m.

Z 13-latek wyróżniła się Amelia Wojtan ...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska akademicką wicemistrzynią Polski w trójskoku

Karolina Młodawska

Reprezentująca Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Karolina Młodawska zdobyła w Poznaniu srebrny medal akademickich mistrzostw Polski w trójskoku. Rozegrany w niedzielę finałowy konkurs miał bardzo wyrównany i kuriozalny przebieg, ponieważ rozstrzygnięcie nastąpiło w… siódmej kolejce.

Po pierwszej kolejce z wynikiem 13,29 m prowadziła Adrianna Szóstak, ubiegłoroczna mistrzyni naszego kraju z AZS Poznań. W drugiej kielczanka skoczyła 13,37 m i została liderką, poźniej poprawiła się jeszcze na 13,42 m i po sześciu kolejkach zajmowała pierwszą lokatę. Wtedy jednak sędziowie przyznali jej dodatkową próbę, ponieważ jednej z wcześniejszych nie zmierzyli z powodu szwankującej aparatury. Taką możliwość dali przy okazji także Agnies...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień znów skoczył po rekord województwa

Nikodem Pochopień

4,72 m wynosi już rekord województwa świętokrzyskiego w skoku o tyczce. Taką wysokość pokonał Nikodem Pochopień podczas mistrzostw województwa łódzkiego. Junior z KKL Kielce zwyciężył zdecydowanie w konkursie, poprawiając o 1 cm swój poprzedni rekordowy wynik, uzyskany 7 maja na Memoriale Zdzisława Furmanka w Kielcach.

W Łodzi startowali też pozostali tyczkarze z grupy trenerki Agnieszki Wrony. Juniorka młodsza Natalia Biskupska skoczyła 3,62 m, co jest jej najlepszym rezultatem w sezonie. Druga w konkursie była niespełna 16-letnia Zofia Jastrząb z wynikiem 3,42 m.

W rywalizacji młodzików drugą pozycję zajął 14-letni  Borys Lach, pokonując 3,02 m. Na trzecim miejscu uplasował się 11-latek Filip Iwaniec, który ustanowił rekord życiowy ...

Czytaj więcej

Zwycięski bieg Adama Kołodzieja w Memoriale Wiesława Kiryka

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk, pzla.pl)

Trzeci rekord życiowy w trzecim starcie w tym sezonie ustanowił Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz. Po biegach 10 000 m i 5000 m przyszła kolej na 3000 m z przeszkodami. Sandomierzanin wygrał zdecydowanie tę konkurencję podczas III Memoriału płk. Wiesława Kiryka w Oleśnicy w czasie 8.51,67, lepszym 0 6,3 s od swojego najlepszego dotychczas wyniku.

Drugi na mecie ze strata kilkudziesięciu metrów do zwycięzcy był Mikołaj Czeronek ze Śląska Wrocław, ubiegłoroczny młodzieżowy mistrz Polski i reprezentant naszego kraju na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Uzyskał rezultat 9.02,74.

Adam Kołodziej w ubiegłym roku był młodzieżowym wicemistrzem Polski na 3000 m z przeszkodami...

Czytaj więcej