Archiwum miesiąca maj 2022

Rekordy życiowe świętokrzyskich biegaczy na 600 i 1000 m

Adam Wąchała (fot. KKL Kielce)

Biegi na 600 m były najciekawsze podczas rozegranych w Kielcach mistrzostw województwa świętokrzyskiego programu „Lekkoatletyka dla każdego” i dzieci do lat 13.  Zaciętą walkę na tym dystansie stoczyli biegacze KKL junior Adam Wąchała i młodzieżowiec Łukasz Łakomiec. Zwyciężył ten pierwszy z czasem 1.22,06, drugi miał 1.22,61. Obydwaj ustanowili rekordy życiowe. „Życiówkę” na tym dystansie poprawił też młodzik Kuba Tałaj z Żaczka Połaniec – 1.29,08.

Wśród dziewcząt nie miała sobie równych na 600 m 16-letnia Oliwia Bełczew z KKL, która uzyskała swój najlepszy wynik na stadionie 1.34,64. 3-kilogramowym młotem jej rok starsza klubowa koleżanka Zuzanna Pałyga rzuciła 58,47 m.

Z 13-latek wyróżniła się Amelia Wojtan ...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska akademicką wicemistrzynią Polski w trójskoku

Karolina Młodawska

Reprezentująca Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Karolina Młodawska zdobyła w Poznaniu srebrny medal akademickich mistrzostw Polski w trójskoku. Rozegrany w niedzielę finałowy konkurs miał bardzo wyrównany i kuriozalny przebieg, ponieważ rozstrzygnięcie nastąpiło w… siódmej kolejce.

Po pierwszej kolejce z wynikiem 13,29 m prowadziła Adrianna Szóstak, ubiegłoroczna mistrzyni naszego kraju z AZS Poznań. W drugiej kielczanka skoczyła 13,37 m i została liderką, poźniej poprawiła się jeszcze na 13,42 m i po sześciu kolejkach zajmowała pierwszą lokatę. Wtedy jednak sędziowie przyznali jej dodatkową próbę, ponieważ jednej z wcześniejszych nie zmierzyli z powodu szwankującej aparatury. Taką możliwość dali przy okazji także Agnies...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień znów skoczył po rekord województwa

Nikodem Pochopień

4,72 m wynosi już rekord województwa świętokrzyskiego w skoku o tyczce. Taką wysokość pokonał Nikodem Pochopień podczas mistrzostw województwa łódzkiego. Junior z KKL Kielce zwyciężył zdecydowanie w konkursie, poprawiając o 1 cm swój poprzedni rekordowy wynik, uzyskany 7 maja na Memoriale Zdzisława Furmanka w Kielcach.

W Łodzi startowali też pozostali tyczkarze z grupy trenerki Agnieszki Wrony. Juniorka młodsza Natalia Biskupska skoczyła 3,62 m, co jest jej najlepszym rezultatem w sezonie. Druga w konkursie była niespełna 16-letnia Zofia Jastrząb z wynikiem 3,42 m.

W rywalizacji młodzików drugą pozycję zajął 14-letni  Borys Lach, pokonując 3,02 m. Na trzecim miejscu uplasował się 11-latek Filip Iwaniec, który ustanowił rekord życiowy ...

Czytaj więcej

Zwycięski bieg Adama Kołodzieja w Memoriale Wiesława Kiryka

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk, pzla.pl)

Trzeci rekord życiowy w trzecim starcie w tym sezonie ustanowił Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz. Po biegach 10 000 m i 5000 m przyszła kolej na 3000 m z przeszkodami. Sandomierzanin wygrał zdecydowanie tę konkurencję podczas III Memoriału płk. Wiesława Kiryka w Oleśnicy w czasie 8.51,67, lepszym 0 6,3 s od swojego najlepszego dotychczas wyniku.

Drugi na mecie ze strata kilkudziesięciu metrów do zwycięzcy był Mikołaj Czeronek ze Śląska Wrocław, ubiegłoroczny młodzieżowy mistrz Polski i reprezentant naszego kraju na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Uzyskał rezultat 9.02,74.

Adam Kołodziej w ubiegłym roku był młodzieżowym wicemistrzem Polski na 3000 m z przeszkodami...

Czytaj więcej

To był olimpijski dystans, dziś tylko dla młodziczek. 80 m przez płotki kobiet

Panie biegały przez płotki na dystansie 80 m do 1968 r. Konkurencja ta od 1932 r. znajdowała się w programie igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy, a jeszcze wcześniej, bo od 1923 r. była rozgrywana na mistrzostwach Polski. W naszym regionie panie przez płotki zaczęły biegać znacznie później – dopiero na początku lat 50. Na mistrzostwach okręgu po raz pierwszy ta konkurencja znalazła się w 1952 r.

Anna Skowronek, wicemistrzyni Polski młodziczek

Teresa Pietrzyk, rekordzistka okręgu na 80 m pł

Nie mieliśmy płotkarek zaliczających się do czołówki krajowej. W latach 50. wyniki na poziomie trzeciej i czwartej dziesiątki w Polsce uzyskiwała radomianka Krystyna Aleksanderek, odnosząca największe sukcesy w 5-boju, skoku w dal i biegach sprinterskich...

Czytaj więcej

Tomasz Gawroński srebrnym medalistą igrzysk w maratonie

Wielki sukces odniósł Tomasz Gawroński w XXIV Letnich Igrzyskach Głuchych, które zakończyły się w niedzielę w Caxias do Sul w Brazylii. Biegacz z Jędrzejowa w ostatnim dniu zawodów zdobył srebrny medal w maratonie. Na trudnej trasie z licznymi podbiegami i zbiegami uzyskał  czas 2 godz. 34 min. Wyprzedził go tylko reprezentant Czech Michal Stanovsky. Trzeci na mecie był Juan Manuel Gonzalez Valiente z Hiszpanii.

Medaliści igrzysk w Caxias do Sul w maratonie (fot. Jędrzejów Biega/Facebook)

To kolejny sukces Tomasza Gawrońskiego w międzynarodowej rywalizacji sportowców niesłyszących. We wrześniu ubiegłego roku w Warszawie wywalczył tytuł wicemistrza świata w maratonie, lepszy od niego był również Stanovsky. Natomiast w październiku 2019 r...

Czytaj więcej

Pobił rekord życiowy o blisko 40 s, ale nie zdobył medalu na 5000 m

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk)

Nie udało się Adamowi Kołodziejowi wywalczyć miejsca na podium w młodzieżowych mistrzostwach Polski na 5000 m w Piasecznie. Biegacz Wisły Junior Sandomierz, który w kwietniu wywalczył  tytuł mistrzowski na 10 000 m, przez pierwszą część dystansu biegł na siódmej pozycji. Na 2000 m przed metą wysunął się na trzecią, ale nie zdołał jej utrzymać. Ostatecznie był szósty z czasem 14.28,13, lepszym aż o 37 s od rekordu życiowego z 2020 r.  Na 27. miejscu ukończył bieg Dominik Rugała z Gryfa Rytwiany z „źyciówką” 16.19,88.

Mistrzostwa rozegrano w ramach 5. Memoriału Sławomira Rosłona. W zawodach tych startowali także biegacze KKL Kielce. Najlepiej z nich spisała się 16-letnia Oliwia Bełczew, która przebiegła 800 m w 2...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek druga, za brązową medalistką olimpijską

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek zajęłą drugie miejsce w konkursie rzutu młotem podczas międzynarodowych zawodów Podlaskie Athletics Team w Suwałkach. W swojej najlepszej próbie zawodniczka KKL Kielce uzyskała odległość 69,98 m. Zwyciężyła z rezultatem 72,57 m Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin, brązowa medalistka ubiegłorocznych igrzysk w Tokio.

Kielczanka wyprzedziła Ewę Różańską z AZS AWF Warszawa, która ustanowiła rekord życiowy 67,80 m. Czwartą lokatę w konkursie zajęła reprezentantka Ukrainy Iryna Kłymeć z wynikiem 66,21 m.

Klubowe koleżanki i koledzy Katarzyny Furmanek w sobotę startowali w Memoriale Andrzeja Kłeczka w Lublinie. Konkurs młociarek wygrała Marika Kaczmarek z rezultatem 62,27, a drugie miejsce zajęła juniorka Wiktoria Wijas, rz...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska liderką sezonu w trójskoku w Polsce

Karolina Młodawska

Karolina Młodawska zwyciężyła w konkursie trójskoku na mityngu z okazji 100-lecia Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki w Chorzowie. Zawodniczka KKL Kielce w ostatnie szóstej próbie uzyskała rezultat 13,58 m i została liderką tej konkurencji w Polsce w tym sezonie.

Dobrze w tych zawodach wypadli również jej klubowi koledzy. W skoku o tyczce pierwsze miejsce zajał junior Nikodem Pochopień z wynikiem 4,70 m, zaledwie 1 cm gorszym od ustanowionego przez niego przed tygodniem rekordu województwa. W konkursie tyczkarek  juniorki młodsze Natalia Biskupska i Zofia Jastrząb pokonały wysokość 3,60 m, zajmując odpowiednio trzecią i piątą pozycję.

Na 400 m młodzieżowiec Jakub Sobura-Durma miał siódmy czas zawodów 48,03 s. Juniorka młodsza Gabriela L...

Czytaj więcej

Sześć złotych medali i 18 rekordów Karoliny Kołeczek. 60 m pł kobiet

Bieg na 60 m przez płotki w hali to konkurencja całkowicie zdominowana przez Karolinę Kołeczek. W barwach Wisły Junior, Trójki i Wisły Sandomierz zawodniczka ta w latach 2009-16 trzykrotnie zdobywała mistrzostwo Polski seniorek, raz juniorek oraz dwa razy juniorek młodszych. Ponadto w ostatnim roku startów przed odejściem z naszego regionu została wicemistrzynią.

Karolina Kołeczek (z lewej) w biegu po złoty medal halowych mistrzostw Polski w Toruniu w 2016 r.

Startowała też dwukrotnie w halowych mistrzostwach Europy, kwalifikując się do półfinału w 2015 r. w Pradze. Aż 18 razy poprawiała halowy rekord województwa, doprowadzając go do europejskiego poziomu 8,05 s.

W historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki jeszcze tylko Ewa Grad z Granatu Skarżysko-Kamienna prze...

Czytaj więcej