Archiwum miesiąca sierpień 2022

Biegiem marsz! Z Jędrzejowa do Kielc w 3 godziny 18 minut

Uczestnicy 57. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przybyli dziś do Kielc. Historyczną trasę z krakowskich Oleandrów pokonali w siedem dni, jak strzelcy Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 r. Marsze upamiętniające to wydarzenie zapoczątkowane zostały 10 lat później. Przed wojną miały bardziej sportowy charakter, a ostatni odcinek Jędrzejów – Kielce stanowił nie tylko marsz, ale bieg. Tak było 95 lat temu, w sierpniu 1927 r.

Najlepsi w biegu indywidualnym z Jędrzejowa do Kielc w 1927 r. Od lewej: strzelec Jan Urbański z Piotrkowa, kapral Sałek z Krakowa i strzelec Józef Stachurek (Stachura?) z Wieliczki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

„Już po kilkuset metrach od całego szeregu drużyn, idących w pełnym składzie, odrywają się poszczególni zawodnicy, pragnąc zwyciężyć w...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek i Karolina Młodawska jadą na mistrzostwa Europy!

To już oficjalna wiadomość – Katarzyna Furmanek i Karolina Młodawska z KKL Kielce zostały powołane do 81-osobowej reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy. Te najważniejsze po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata zawody odbędą się w przyszłym tygodniu, od 15 do 21 sierpnia na Stadionie Olimpijskim w Monachium.

Karolina Młodawska

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek wystartuje w rzucie młotem. Eliminacje w tej konkurencji planowane są we wtorek 16 sierpnia, finał następnego dnia, kiedy również rozegrane zostaną eliminacje trójskoku z udziałem Karoliny Młodawskiej. Finałowy konkurs trójskoczkiń odbędzie się w piątek 19 sierpnia.

Będą to jubileuszowe 25. lekkoatletyczne mistrzostwa Europy...

Czytaj więcej

Piotr Jaśtal z drugim brązowym medalem w biegu górskim

Piotr Jaśtal (fot. LKB Rudnik)

Piotr Jaśtal z LKB Rudnik zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Polski w biegu górskim na krótkim dystansie. Trasę 5,6 km, ze startem w Ochotnicy Dolnej i metą na Lubaniu (1211 m n.p.m.), z przewyższeniem 750 m, pokonał w 33 min 49,90 s. Tytuł mistrzowski zdobył Krzysztof Bodurka z AZS AWF Kraków (33.36,50), a drugi na mecie był Dawid Malina z ROW-u Rybnik (33.19,55).

Malina i Jaśtal zajęli te same lokaty, co tydzień temu w mistrzostwach Polski w biegu górskim w stylu alpejskim na dystansie 9,7 km z Międzygórza na Śnieżnik. Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, który zdobył wtedy złoty medal, tym razem musiał zadowolić się czwartym miejscem (36.03,60).

W barwach LKB Rudnik w biegu na Lubań startowali także biegacze z Krakowa. Urszula P...

Czytaj więcej

Adam Kołodziej drugi, Jakub Sobura-Durma trzeci na Węgrzech

Dwaj świętokrzyscy lekkoatleci startowali w trójmeczu młodzieżowych reprezentacji Polski, Czech i Węgier, który rozegrany został w węgierskim mieście Győr. Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz pobiegł na 300o m z przeszkodami, zajmując drugie miejsce z czasem 9.02,18.  Młodzieżowego mistrza Polski w tej konkurencji wyprzedził Czech Martin Kováčech, który uzyskał 8.59,21. Drugi reprezentant naszego kraju Mikołaj Czeronek ze Śląska Wrocław był trzeci z wynikiem 9.10,78.

Jakub Sobura-Durma

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk)

W bardzo wyrównanym biegu na 400 m przez płotki trzech pierwszych zawodników na mecie dzieliło zaledwie 0,02 s. Jakub Sobura-Durma uplasował się na trzeciej pozycji z rezultatem 52,42 s...

Czytaj więcej

Dwie kieleckie lekkoatletki wystartują w mistrzostwach Europy?

Katarzyna Furmanek i Karolina Młodawska mają szansę znaleźć się w reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy, które odbędą się 15-21 sierpnia w Monachium. Zawodniczki KKL nie wypełniły wprawdzie wskaźników wynikowych wyznaczonych przez PZLA, ale w rankingu europejskim znalazły się na pozycjach uprawniających do startu – Furmanek na 17. w rzucie młotem, Młodawska na 26. w trójskoku.

Ta druga zawodniczka wzięła udział w sprawdzianie w Spale. Jak nam powiedziała, wypadł pozytywnie i została już na obozie kadry narodowej. Furmanek także jest na tym obozie. Zarząd PZLA osatateczną decyzji o tym, kto pojedzie do Monachium, podejmie po sobotnim Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie.

Już w piątek, 5 sierpnia dwaj świętokrzyscy lekkoatleci – Adam Kołodziej z...

Czytaj więcej

Świętokrzyscy biegacze na podium w Biegu Powstania Warszawskiego

Sabina Jarząbek zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet w 31. Biegu Powstania Warszawskiego. 5-kilometrową trasę ulicami stolicy biegaczka KKL Kielce pokonała w 17 min 24. Drugą na mecie Kamilę Jedziniak z Warszawy wyprzedziła aż o 1 min 24 s.

Sabina Jarząbek zdecydowanie  zwyciężyła bieg na 5 km (fot. biegpowstaniawarszawskiego.pl)

Wśród mężczyzn na drugim miejscu finiszował Łukasz Woźniak ze Strawczyna w czasie 15.29. Do zwycięzcy Krzysztofa Wasiewicza z Piaseczna stracił 18 s. Siódmy na mecie z wynikiem 16.24 był Michał Żuchowski z Ostrowca Świętokrzyskiego, reprezentujący AZS Uniwersytet Medyczny Lublin.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie – 10 km – drugą lokatę wywalczył Tomasz Biskupski z podkieleckiego Sukowa, reprezentujący grupę Zabiegani w Kielcac...

Czytaj więcej

Sylwester Lepiarz mistrzem, Piotr Jaśtal trzeci w biegu alpejskim

Duży sukcest odnieści reprezentanci LKB Rudnik w mistrzostwach Polski w biegu górskim w stylu alpejskim. Złoty medal zdobył Sylwester Lepiarz, który trasę z Międzygórza na Śnieżnik, o długości 9,7 km z przewyższeniami z  +955.-55 m, pokonał w 47 min 39 s. Trzeci na mecie był Piotr Jaśtal ze stratą 50 s. Biegaczy LKB rozdzielił Dawid Malina (ROW Rybnik), drugi z czasem 48.07.

Medaliści mistrzostw Polski na Śnieżniku, od lewej Dawid Malina, Sylwester Lepiarz i Piotr Jaśtal (fot. Facebook/Biegi Śnieżnickie)

Juniorzy młodsi rywalizowali na dystansie 6 km (+635.-55 m). Z reprezentantów Rudnika najlepiej wypadł Dariusz Sikora, zajmując szóstą lokatę z czasem 44.09. Na siódmej pozycji został sklasyfikowany Fabian Wieczorkiewicz (44.43)...

Czytaj więcej