Archiwum miesiąca grudzień 2022

Odszedł Bogdan Winiarski, legendarny sportowiec, zasłużony trener i działacz

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas w ostatnim dniu 2022 roku. Około godz. 13 w swoim mieszkaniu w Skarżysku-Kamiennej w wieku 94 lat zmarł Bogdan Winiarski, jeden z najlepszych specjalistów rzutu dyskiem w Polsce w latach 50. i 60., zasłużony trener i działacz sportowy.

Bogdan Winiarski był brązowym medalistą mistrzostw Polski w rzucie dyskiem w 1957 r.

Karierę sportową rozpoczynał w 1946 r. w szkole handlowej w Skarżysku od siatkówki i lekkoatletyki.  Zimą grał w hokeja, uprawiał także koszykówkę, tenis stołowy i piłkę nożną. Najwięcej czasu i energii w swoim życiu poświęcił jednak Królowej Sportu. Reprezentował barwy skarżyskich klubów Granatu/Stali i Ruchu/Kolejarza, a w 1948 r. także Harcerski KS Lechia Kielce.

Jako lekkoatleta imponował wsz...

Czytaj więcej

Małżeństwo biegaczy z Ukrainy bezkonkurencyjne w Szydłowie

Bogdan Semenowycz zwyciężył w biegu głównym na 10 km podczas 41. Biegów Sylwestrowych w Szydłowie. Wśród kobiet pierwsza na mecie była jego żona Natalia. Pochodzące z miejscowości Kiwszowata w obwodzie kijowskim małżeństwo od lat startuje w ulicznych biegach w Polsce. Do miasteczka nazywanego „polskim Carcassonne” przyjechali po raz pierwszy i nie dali szans polskim biegaczom.

Bieg na 10 km ukończyło 74 biegaczy i 26 biegaczek (fot. Rafał Staszewski, „Tygodnik Nadwiślański”)

Bogdan Semenowycz 10-kilometrową trasę, wiodącą m.in. wzdłuż średniowiecznych murów obronnych i przez Bramę Krakowską, pokonał w 30 min 54 s. Drugi na mecie ze stratą 11 s był Mateusz Kaczor z RLTL Optima Radom, tegoroczny mistrz Polski w biegu ulicznym na 5 km i wicemistrz w półmarato...

Czytaj więcej

Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok!

Czytaj więcej

Nie żyje Jan Mochocki, były prezes Budowlanych, KKL i członek zarządu PZLA

Jan Mochocki (1941-2022)

W wieku 81 lat zmarł Jan Mochocki, pierwszy i jedyny w historii świętokrzyski działacz, który zasiadał w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W młodości był zawodnikiem LZS Sandomierzanka, m.in. rzucał blisko 40 m dyskiem.

Uprawiał też piłkę ręczną, siatkówkę i podnoszenie ciężarów oraz gimnastykę sportową. Był trenerem gimnastyków LZS w Chobrzanach (powiat sandomierski), gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w liceum ogólnokształcącym. Na początku lat 70. szkolił też lekkoatletów UKS Sandomierz, m.in. Andrzeja Rupalę, wicemistrza Polski młodzików i juniorów w trójskoku.

Potem przeniósł się do Kielc i pracował przez kilkanaście lat w urzędzie wojewódzkim, na stanowisku wicedyrektora oraz dyrektora wydz...

Czytaj więcej

Tyczkarze najlepsi w gwiazdkowym mityngu w Hali Legionów

Około 130 zawodniczek i zawodników rywalizowało w Halowym Mityngu Lekkoatletycznym – Gwiazdka 2022 w Kielcach. Większość z nich stanowili młodzicy i dzieci, ale najlepsze rezultaty uzyskali ich starsi koledzy. Jedyne rezultaty na poziomie I klasy oglądaliśmy w skoku o tyczce. Junior Nikodem Pochopień z KKL Kielce pokonał wysokość 4,60 m, a jego klubowe koleżanki, juniorki młodsze Zofia Jastrząb i Natalia Biskupska zaliczyły po 3,40 m.

Nikodem Pochopień w efektownym skoku w Hali Legionów (fot. Bartłomiej Kozłowski) 

Z zawodników spoza województwa świętokrzyskiego wyróżnił się 18-letni Mateusz Juszczak z Victorii Trzebinia, który skoczył wzwyż 1,96 m. W ostatnim swoim tegorocznym starcie 14-letnia Dominika Karwacka z Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski ustanowiła...

Czytaj więcej

Kielczanin rekordzistą Polski, ale dla Krakowa. 200 i 300 m ppł mężczyzn

Bieg na 200 m przez płotki mężczyzn był w programie III Letnich Igrzysk Olimpijskich w Saint Louis (USA) w 1904 roku, potem jednak został wycofany. Pół wieku później stał się dość popularny w naszym kraju, w latach 1953-1963 i w 1966 r. znajdował się nawet w programie mistrzostw Polski seniorów.

Franciszek Drewniany

Zdobysław Stradowski

Sukcesy w tej konkurencji odnosił Zdobysław Stradowski, który na początku lat 50. zaczynał karierę w Budowlanych Kielce. Później przeniósł się na studia do Krakowa i reprezentował tamtejsze kluby. Jako zawodnik Wisły podczas mistrzostw Polski 20 lipca 1958 r. w Bydgoszczy w eliminacjach ustanowił rekord naszego kraju wynikiem 23,8 s. W finale uzyskał o 0,6 s gorszy czas i zajął trzecie miejsce.

Z lekkoatletów reprezentujący...

Czytaj więcej

Sabina Jarząbek na 37. miejscu wśród najlepszych biegaczek Europy

Sabina Jarząbek (fot. Marek Biczyk,PZLA)

Debiutująca w reprezentacji Polski Sabina Jarząbek zajęła 37. pozycję w biegu na 8 km kobiet podczas przełajowych mistrzostw Europy we włoskim Piemoncie. Zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego pokonała trasę w parku La Mandria pod Turynem w 28 min 55 s. Do zwyciężczyni Karoline Bjerkeli Grøvdal z Norwegii straciła dwie i pół minuty.

W biegu na 8 km wystartowało 67 biegaczek. Mistrzyni Polski z Kielc, jedyna reprezentantka naszego kraju w tej stawce, zaraz po starcie była blisko czołówki, ale potem biegła w czwartej dziesiątce. Na mecie  okazała się zatem lepsza od 30 zawodniczek.

Najlepsze miejsce z reprezentantów Polski w rozegranych już po raz 28. przełajowych mistrzostwach Starego Kontynentu zajęła Katarz...

Czytaj więcej

1000 m specjalnością najmłodszych świętokrzyskich biegaczy

Gabriela Parada (fot. B. Kozłowski)

Dwa zwycięstwa odnieśli reprezentanci województwa świętokrzyskiego w Halowych Zawodach Lekkoatletycznych LDK! w Spale, obydwa w biegach na 1000 m. Wśród 11-latek nie miała sobie równych pokonała Gabriela Parada ze Słoneczka Busko-Zdrój, wygrywając w czasie 3.25,00. W biegu 12-latków pierwszy na mecie był Leon Bagnecki z KKL Kielce z wynikiem 3.03,09. Obydwoje ustanowili rekordy życiowe.

Blisko podium podczas tych ogólnopolskich zawodów dla uczestników programu „Lekkoatletyka dla każdego!” była 11-letnia Aleksandra Podraza z KKL, która w finale biegu na 60 m uplasowała się na czwartej pozycji z rezultatem 8,57 s. W eliminacjach pobiegła jeszcze szybciej – 8,56 s...

Czytaj więcej