Archiwum miesiąca marzec 2023

Pięć złotych medali Wójcika, dwa Osmana. 3000 m z przeszkodami mężczyzn

Trzy złote medale mistrzostw Polski seniorów, cztery w kategorii młodzieżowców i jeden wśród juniorów – to dorobek świętokrzyskich biegaczy na 3000 m z przeszkodami. Najwięcej laurów przysporzył nam Rafał Wójcik, ale pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Artur Osman. Jako zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna wygrał bieg juniorów na tym dystansie podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży 30 lipca 1989 r. na oddanym do użytku kilka dni wcześniej nowym stadionie w Kielcach.

Wójcik i Artur Osman (fot. Jarosław Kubalski)

Mistrzostwa Polski w 1993 roku w Kielcach.   Rafał 

Dwa lata później, także w Kielcach, został mistrzem przeszkodowców w kategorii seniorów. W następnym roku, już jako zawodnik AZS-AWF Gdańsk, był brązowym medalistą...

Czytaj więcej

Trzecie miejsce i „życiówka” Tomasza Biskupskiego w biegu na 5 km

Tomasz Biskupski 

Bardzo dobrze spisał się Tomasz Biskupski w New Balance Biegu na Piątkę w Warszawie. Startujący pod szyldem „Zabiegani w Kielcach” 29-latek pokonał 5-kilometrową trasę na ulicach stolicy w 14 min 40 s, co jest jego rekordem życiowym. Rezultat ten dał mu trzecie miejsce wśród około 3 tys. biegaczy, który rywalizowali na tym dystansie.

New Balance Bieg na Piątkę towarzyszył rozegranemu także w niedzielę, 26 marca, 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonowi Warszawskiemu. Na jego starcie stanęło ponad 10 tys. osób, a rywalizację zdominowali biegacze z Afryki.

Jeśli chodzi o reprezentantów województwa świętokrzyskiego, to najlepiej spisał się Rafał Teliga z Huty Nowej, reprezentujący Dream Team Wokół Łysej Góry...

Czytaj więcej

Dwa zwycięstwa młodzików KKL w przełajowych mistrzostwach w skansenie

Adrianna Gierek z KKL Kielce zwyciężyła na 1,5 km młodziczek, a jej klubowy kolega Tomasz Szwajkowski na 2 km młodzików podczas międzywojewódzkich mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych na terenie skansenu w Tokarni.

Adrianna Gierek w zwycięskim biegu na 1,5 km młodziczek (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Świętokrzyscy młodzicy w rywalizacji z rówieśnikami z województwa łódzkiego wywalczyli jeszcze dwa miejsca na podium – Jakub Słomiński z LKB Rudnik był drugi na 3 km, natomiast Nikola Wyrozumska z Nadiru Jędrzejów trzecia na 2,5 km. Na czwartych miejscach swoje biegi ukończyli: Zofia Ptak z Nadiru (1,5 km) i Franek Wacławik z Juventy-Cerrad Starachowice (3 km). Na siódmych pozycjach uplasowali się: Michalina Nowak z KKL (1,5 km), Dagmara Cedro z STS Skarżysk...

Czytaj więcej

Czterech mistrzów, jeden potrójny. 2000 i 1500 m z przeszkodami mężczyzn

Biegi z przeszkodami są świętokrzyską specjalnością nie tylko w żeńskim, ale i męskim wydaniu. Także na dystansach 2000 i 1500 , na których medale zdobywali juniorzy młodsi i juniorzy. Na tym pierwszym najbardziej utytułowanym naszym zawodnikiem jest Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski.

Adam Kołodziej w biegu po złoty medal mistrzostw Polski juniorów w 2019 r. w Raciborzu (fot. Paweł Wiśniewski/pzla.pl)

Po raz pierwszy jako junior młodszy w 2019 r. Zakwalifikował się też do finału mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, zajmując w nim 11. miejsce...

Czytaj więcej

Sylwester Lepiarz najlepszy w biegu „Dla małych serc” w Krakowie

Sylwester Lepiarz

Zdecydowanym zwycięstwem Sylwestra Lepiarza zakończył się 8. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla małych serc” na 10 km. Zawodnik LKB Rudnik pokonał atestowaną trasę w 30 min 20 s, wyprzedzając o ponad pół minuty Adama Czerwińskiego z Wieliczki. 19. na mecie był Tomasz Iwan z Woli Jachowej (Czarnecki Run Team), który uzyskał czas 34.47.

Bieg na 10 km towarzyszył 19. Krakowskiemu Półmaratonowi Marzanny. Drugie miejsce w nim zajął z wynikiem 1:08.22 Kamil Walczyk z podradomskiego Makowa, który w poprzednich dwóch latach startował na licencji STS Skarżysko-Kamienna.

Najlepsza wśród kobiet okazała się z czasem 1:18.18 Beata Popadiak z Krakowa, która z kolei w poprzednich latach posiadała licencję Nadiru Jędrzejów, a w półmaratonie reprezentowała ASICS F...

Czytaj więcej

W podziękowaniu za „piękny czas młodości kierowany Twoją ręką”

Wspomnienia, wzruszenia i pamięć – to w największym skrócie kanwa spotkania poświęconego pamięci Honorowego Obywatela Skarżyska Bogdana Winiarskiego, które odbyło się 15 marca w  Muzeum im. Orła Białego. Jego inicjatorami byli podopieczni i współpracownicy nieodżałowanego sportowca, trenera, działacza i społecznika.

Apolonia Winiarska i Mirosława Sarna, obydwie były w latach 60. mistrzyniami Polski w 5-boju

Wśród gości znalazła się, m.in. Apolonia Winiarska – małżonka i podopieczna  bohatera wieczoru, która przed 60 laty sięgnęła po tytuł mistrzyni kraju w lekkoatletycznym pięcioboju. Na jej ręce trafiły upominki ufundowane przez zastępcę prezydenta miasta Krzysztofa Myszkę. W imieniu Zarządu Powiatu obdarowały mistrzynię Katarzyna Bilska i B...

Czytaj więcej

Drugie miejsca świętokrzyskich biegaczy w Biegu Kazików w Radomiu

Sylwester Lepiarz

Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik zajął drugą lokatę w XV Biegu Kazików na 10 km na ulicach Radomia. Uzyskał czas 29.12, tracąc do zwycięzcy Mateusza Kaczora z RLTL Optima Radom 45 s. Na piątej pozycji minął metę Damian Noga, reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, który uzyskał 30.17.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Oksana Okseniuk z Ukrainy z wynikiem 34.24. Dwa kolejne miejsca zajęły biegaczki Nadiru Jędrzejów – Dominika Łukasiewicz (35.21) i Małgorzata Czarnota (35.28). Na czwartej pozycji wśród pań finiszowała Lidia Czarnecka z Bliżyna w czasie 35,36, na szóstej reprezentująca także Czarnecki Run Team Anna Pawlikowska (36.12), na siódmej Klaudia Szmigiel z Nadiru i Woźniak Running Team (38...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek dwunasta w Pucharze Europy w Portugalii

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek zajęła czwartą lokatę w finale B rzutu młotem kobiet podczas zawodów Pucharu Europy w rzutach w portugalskiej miejscowości Leiria. Zawodniczka KKL Kielce w swojej najlepszej próbie uzyskała rezultat 66,45 m.

Był to w sumie 12. wynik w tej konkurencji, ponieważ w finale A osiem młociarek rzuciło dalej od kielczanki. Zwyciężyła reprezentantka Włoch Sara Fantini, która uzyskała najlepszy w tym roku rezultat na świecie 73,26 m. Ponad 70 m rzuciły jeszcze trzy zawodniczki.

Szóstą pozycję w finale A i ogółem zajęła druga reprezentantka Polski Ewa Różańska z AZS AWF Warszawa. Wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku posłała młot na odległość 69,18 m. Najlepsza w finale B była Charlotte Payne z Wielkiej Brytanii, która uzysk...

Czytaj więcej

Spotkanie poświęcone pamięci Bogdana Winiarskiego w Skarżysku

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza w środę, 15 marca, na spotkanie poświęcone Bogdanowi Winiarskiemu. Wezmą w nim udział m.in. bliscy, przyjaciele i znajomi zmarłego 31 grudnia legendarnego sportowca.

Grał w hokeja na lodzie, siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, a po przejściu na emeryturę w tenisa ziemnego. Najwięcej czasu poświęcił jednak lekkiej atletyce i w niej odnosił największe sukcesy. Jako zawodnik należał w latach 50. i 60. do czołówki polskich dyskoboli, zdobył ponad 20 tytułów mistrza województwa kieleckiego, nie tylko w rzucie dyskiem, ale również oszczepem, młotem, w pchnięciu kulą, a nawet w skoku wzwyż.

Jako trener doprowadził do mistrzostwa Polski w 5-boju swoją żonę Apolonię, a do srebrnego i brązowego me...

Czytaj więcej

Zostań sędzią lekkiej atletyki, weź udział w kursie dla kandydatów

Wojewódzkie Kolegium Sędziów przy Świętokrzyskim Związku Lekkiej Atletyki oraz Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zapraszają na „Podstawowy kurs dla kandydatów na sędziów LA”.

Mogą wziąć w nim udział osoby z urodzone w roku 2007 i starsze zainteresowane lekkoatletyką. „Bardzo mile widziani w szczególności byli i obecni zawodnicy, jak również studenci i starsi, uprawiający amatorsko sport” – piszą organizatorzy.

15-godzinny kurs odbywał się będzie się 18-19 marca i 25-26 marca w godzinach 10-14.15 na terenie Politechniki Świętokrzyskiej (sala konferencyjna i stadion) przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 11 A. Wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzą doświadczeni sędziowie z centralnymi licencjami specjalistycznymi...

Czytaj więcej