Archiwum miesiąca styczeń 2024

Oliwia Bełczew pobiegła po rekord, Natalia Biskupska wyrównała

Oliwia Bełczew (fot. Paweł Małecki)

Bardzo dobrze spisała się Oliwia Bełczew w biegu na 1000 m podczas ogólnopolskiego halowego mityngu w Spale. Niespełna 18-letnia zawodniczka KKL Kielce w rywalizacji z seniorkami uplasowała się na trzecim miejscu ze znakomitym czasem 2.44,45.

To tylko 0,34 s gorzej od halowego rekordu Polski juniorek, który od 1996 r. należy do Lidii Chojeckiej z WLKS Siedlce. Jest to natomiast absolutny rekord województwa w tej kategorii wiekowej. W historii świętokrzyskiej lekkoatletyki szybciej 1000 m przebiegła tylko Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko – 2.43,04 w 2003 r.

W skoku o tyczce Natalia Biskupska z KKL pokonała wysokość 3,90 m, wyrównując po raz drugi halowy rekord województwa juniorek...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska z najlepszym wynikiem sezonu w Polsce

Karolina Młodawska

Zdecydowanym zwycięstwem Karoliny Młodawskiej zakończył się konkurs trójskoku podczas ogólnopolskiego halowego mityngu w Rzeszowie. Zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego w pierwszym w tym roku starcie w tej konkurencji miała trzy udane próby, w trzeciej i czwartej kolejce skoczyła po 13,15 m, w piątej poprawiła się na 13,21 m.

To jej czwarty wynik w karierze w zawodach pod dachem. Najlepszy – 13,48 m – uzyskała 5 marca 2022 r. w Toruniu, zdobywając tytuł halowej mistrzyni Polski. W tym roku mistrzostwa także odbędą się w toruńskiej hali 17-18 lutego.

Z rezultatem 13,21 m podopieczna trenera Zdzisława Lipińskiego została liderką sezonu halowego w Polsce, wyprzedzając Sarę Kordek z AZS AWF Katowice, która przed dwoma tygodniami w Brzes...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień skoczył 5,10 m, Oliwia Bełczew z rekordem na 1000 m

Bardzo dobrze spisał się Nikodem Pochopień z KKL Kielce w konkursie skoku o tyczce podczas zawodów w Spale. W pierwszych próbach pokonał wysokości 4,40 i 4,60 m, w trzeciej wyrównał należący do niego halowy rekord województwa świętokrzyskiego 4,80 m, a następnie także w trzecich podejściach poprawił go na równe 5 m i 5,10 m. To tylko 1 cm niżej od jego rekordowego wyniku uzyskanego w ubiegłym roku na stadionie. Zajął drugie miejsce w konkursie tyczkarzy, w którym zwyciężył Filip Kempski z AZS AWF Katowice z rezultatem 5,40 m.

Na starcie do biegu na 1000 m. Pierwsza od prawej Oliwia Bełczew, trzecia Maja Peryt (fot. Faceboook/Juventa-Cerrad Starachowice)

Oliwia Bełczew z KKL wygrała pewnie bieg na 1000 m i czasem 2...

Czytaj więcej

Biegacze Żaczka Połaniec i Czwórki Ostrowiec bili „życiówki” w Rzeszowie

Karol Bąk

Juniorzy Karol Bąk i Igor Szydłowski z Żaczka Połaniec oraz Arkadiusz Zawicki z Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski uzyskali najlepsze wyniki z lekkoatletów naszego regionu podczas halowego mityngu w Rzeszowie.

Pierwsi dwa startowali na 1500 m, Bąk przebiegł ten dystans w 4.06,13, a Szydłowski w 4.06,68. Obydwaj zdecydowanie poprawili rekordy życiowe, zajmując czwarte i piąte miejsce w tej konkurencji. Zawicki był drugi w biegu na 600 m z czasem 1.25,50, który także jest jego „życiówką”.

Juniorka młodsza Czwórki Dominika Karwacka uplasowała się na czwartej pozycji w pchnięciu kulą z wynikiem 10,74 m. Jej klubowy kolega Michał Potrzeszcz przebiegł 60 m w 7,49 s, natomiast Kuba Tałaj z Żaczka 400 m w 52,96 s. Obydwaj są juniorami młodszymi...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień wyrównał halowy rekord województwa

Nikodem Pochopień (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

4,80 m skoczył o tyczce Nikodem Pochopień z KKL Kielce podczas niedzielnego konkursu tyczkarzy w hali w Spale. W pierwszym tegorocznym starcie wyrównał więc halowy rekord województwa świętokrzyskiego, jaki ustanowił w lutym ubiegłego roku, zdobywając mistrzostwo Polski juniorów. Teraz czeka go walka o medal w kategorii młodzieżowców, którzy rywalizować będą razem z seniorami.

Do mistrzostw naszego kraju juniorek przygotowują się jego klubowe koleżanki Zofia Jastrząb i Natalia Biskupska. Pierwsza z nich na zawodach w Spale pokonała wysokość 3,80 m, a druga skoczyła 10 cm niżej. Ponadto junior młodszy Karol Białogoński uzyskał rezultat 3,80 m.

Najlepszy w konkursie tyczkarzy w spalskiej hali okazał się Robe...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska druga w Łodzi, Maja Peryt pierwsza w Rzeszowie

Karolina Młodawska

Od wyników 7,82 i 7,70 s na 60 m rozpoczęła sezon halowy Karolina Młodawska z KKL Kielce. Wicemistrzyni Polski w trójskoku uzyskała je podczas zawodów w Łodzi, pierwszy w eliminacjach, drugi w finale. W obydwu biegach zajęła drugie miejsce, ulegając Natalii Szczęsnej z RLTL Optima Radom, która uzyskała czasy 7,61 i 7,62 s. 

W konkursie skoku w dal zwyciężyła z rezultatem 5,01 m Oliwia Masternak z KKL, ale nie miała w tej konkurencji zbyt silnych rywalek. Ponadto przebiegła 60 m w 8,60 s.

Na halowym mityngu w Rzeszowie Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice była najlepsza w biegu na 600 m, a czasem 1.36,01 ustanowiła rekord życiowy. „Życiówki” poprawili także biegacze Żaczka Połaniec – Karol Bąk i Igor Szydłowski na 1000 m rezultatami 2,39,...

Czytaj więcej

To był rok biegaczki Sabiny Jarząbek oraz młodych tyczkarzy KKL Kielce

Sabina Jarząbek (fot. E. Gembka)

25 razy stawali na podium mistrzostw Polski w ubiegłym roku świętokrzyscy lekkoatleci. Największe sukcesy odniosła Sabina Jarząbek z KKL Kielce, zdobywając cztery medale – złote w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz w przełajowym na 9 km, a także brązowy na 5000 m na stadionie. Trzy medale wywalczyła juniorka młodsza Oliwia Bełczew, także z KKL – złote na 1000 m w hali i 2 km na przełaj oraz srebrny na stadionie.

Po dwa medale mają w dorobku tyczkarze KKL: juniorka Natalia Biskupska, juniorka młodsza Zofia Jastrząb i junior Nikodem Pochopień. Także po dwa razy na mistrzowskim podium stawali: seniorka Karolina Młodawska z KKL w trójskoku, juniorka Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice oraz młodzieżowiec Adam Kołodziej z Wisły J...

Czytaj więcej

Adam Kołodziej znalazł się wśród rekordzistów Polski w 2023 roku

Adam Kołodziej (fot. M. Biczyk)

Rezultat 5.32,33  Adama Kołodzieja został ratyfikowany jako najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 2000 m z przeszkodami w kategorii młodzieżowej (U23). Przypomnijmy, że zawodnik Wisły Junior Sandomierz uzyskał go 28 maja 2023 r. na zawodach w Warszawie. Można powiedzieć, że to nieoficjalny rekord Polski, ponieważ oficjalnych na tym dystansie z przeszkodami dla zawodników w wieku 20-22 lata nie notuje się.

To jeden z 79 rekordów naszego kraju i najlepszych wyników w historii, poprawionych w 2023 roku we wszystkich kategoriach wiekowych, jakie zatwierdził zespół ds. ratyfikacji rekordów Polski, któremu przewodniczy Janusz Rozum, szef Komisji Statystycznej PZLA i sędzia międzynarodowy. W jego skład wchodzi także T...

Czytaj więcej