To był rok biegaczki Sabiny Jarząbek oraz młodych tyczkarzy KKL Kielce

Sabina Jarząbek (fot. E. Gembka)

25 razy stawali na podium mistrzostw Polski w ubiegłym roku świętokrzyscy lekkoatleci. Największe sukcesy odniosła Sabina Jarząbek z KKL Kielce, zdobywając cztery medale – złote w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz w przełajowym na 9 km, a także brązowy na 5000 m na stadionie. Trzy medale wywalczyła juniorka młodsza Oliwia Bełczew, także z KKL – złote na 1000 m w hali i 2 km na przełaj oraz srebrny na stadionie.

Po dwa medale mają w dorobku tyczkarze KKL: juniorka Natalia Biskupska, juniorka młodsza Zofia Jastrząb i junior Nikodem Pochopień. Także po dwa razy na mistrzowskim podium stawali: seniorka Karolina Młodawska z KKL w trójskoku, juniorka Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice oraz młodzieżowiec Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz w biegach długich i z przeszkodami.

Troje świętokrzyskich lekkoatletów reprezentowało Polskę w mistrzostwach Europy – Sabina Jarząbek w przełajowych, Oliwia Bełczew w kategorii juniorek i Adam Kołodziej w młodzieżowych. Katarzyna Furmanek po raz kolejny startowała w Pucharze Europy w rzutach, a Karolina Młodawska była blisko podium na Uniwersjadzie, zajmując czwarte miejsce w trójskoku. Ponadto biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych juniorów reprezentowali Natalia Biskupska i Nikodem Pochopień, a w meczu juniorek młodszych Oliwia Bełczew.

Absolutne rekordy województwa poprawiane były w sumie 40 razy. Większość z nich ustanowili podopieczni trenerki Agnieszki Wrony z KKL w skoku o tyczce. Nikodem Pochopień bił w sumie 16-krotnie rekord seniorów i juniorów, doprowadzając go do poziomu 5,11 m.  Zofia Jastrząb ustanowiła sześć razy rekord juniorek młodszych i cztery razy w kategorii juniorek. Sabina Jarząbek poprawiła rekordy w biegach na 5 i 10 km oraz w półmaratonie.

Najważniejsze osiągnięcia, miejsca zajęte w zawodach mistrzowskich, tabele najlepszych wyników i wykaz ustanowionych rekordów zawiera „Rocznik 2023 świętokrzyskiej lekkoatletyki”, jaki publikujemy w dziale „Roczniki„. Aktualne rekordy województwa oraz dziesiątki najlepszych zawodniczek i zawodników w historii w poszczególnych konkurencjach zamieściliśmy w dziale „Statystyka i rekordy„.