Ta konkurencja wciąż należy do Agnieszki Wrony. Skok o tyczce kobiet

Agnieszka Wrona zdominowała całkowicie kobiecy skok o tyczce w naszym regionie. Jako zawodniczka przez kilkanaście lat należała do ścisłej krajowej czołówki, zdobywała medale mistrzostw Polski, a teraz odnosi sukcesy jako trenerka.

Agnieszka Wrona w efektownym skoku podczas halowych mistrzostw Polski w Spale w 2011 r.

Rekord województwa poprawiała 24. razy, doprowadzając go od poziomu 2,15 do 4,25 m. Do niej należą 24 najlepsze rezultaty w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki na stadionie oraz dziesięć najlepszych w hali. Będąc zawodniczką Budowlanych Kielce, zdobyła jeden złoty i trzy srebrne medale mistrzostw Polski juniorek, złoty, dwa srebrne i brązowy w kategorii juniorek młodszych, brązowy w młodzieżowej i brązowy w rywalizacji seniorek.

Startując w barwach KKL Kielce, była wicemistrzynią naszego kraju na stadionie i dwukrotnie trzecia w hali. Swój największy sukces w mistrzostwach Polski odniosła w 2003 r. w Bielsku-Białej, wygrywając konkurs tyczkarek. Reprezentowała wówczas, w okresie studiów, AZS-AWF Gdańsk.

Zofia Jastrząb (fot. Marek Biczyk/PZLA)

Natalia Biskupska (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Przez kilkanaście lat Agnieszka Wrona zajmowała na koniec roku lokaty w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich tyczkarek. Obecnie do krajowej czołówki awansowały trenowane przez nią zawodniczki Zofia Jastrząb i Natalia Biskupska z KKL. Pierwsza z nich wywalczyła mistrzostwo Polski juniorek młodszych na stadionie i w hali, druga była podwójną mistrzynią wśród juniorek. W tych kategoriach oraz jako młodziczki zdobyły też w sumie sześć srebrnych i brązowych medali.

Katarzyna Białogońska

Na podium halowych mistrzostw juniorek stawały jeszcze dwie nasze tyczkarki. Na drugim jego stopniu w 2019 r. Katarzyna Białogońska z KKL, podopieczna Agnieszki Wrony, a na trzecim 19 lat wcześniej Beata Werstak, jej koleżanka z grupy trenera Adama Jóźwika w Budowlanych.

Natalia Biskupska reprezentowała Polskę w mistrzostwach Europy U18, a także w reprezentacji naszego kraju juniorek młodszych i juniorek w meczach międzypaństwowych. Zaszczytu startu w biało-czerwonych barwach dostąpiła wcześniej również Agnieszka Wrona – w meczach polskich juniorek i reprezentacji młodzieżowej.

Tylko ona jak do tej pory pokonała w skoku o tyczce wysokość 4 m. 3 m i wyżej na stadionie oraz w hali skoczyło jeszcze 12 świętokrzyskich, a właściwie kieleckich tyczkarek, ponieważ konkurencja ta jeszcze nie wyszła poza stolicę województwa.

Zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek w historii tej stosunkowo młodej żeńskiej konkurencji, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, wykaz startów międzynarodowych i sukcesów w mistrzostwach Polski, miejsca zajmowane w tabelach krajowych oraz rozwój rekordu województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.