Mateusz Borkowski jedzie do Paryża, Katarzyna Furmanek była blisko

Mateusz Borkowski (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Pochodzący z Krynek w gminie Brody Mateusz Borkowski znalazł się w reprezentacji Polski na 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie, które 26 lipca rozpoczną się w Paryżu.

Przypomnijmy, że pierwsze sukcesy odnosił w barwach Ludowego Klubu Biegacza Rudnik, w którym jego talent odkrył trener Sylwester Dudek. Jako junior ustanowił aktualne do dziś rekordy naszego województwa w biegach na 800 i 1500 m. Po zakończenie startów w tej kategorii wiekowej przeszedł do RKS Łódź, a od 2023 r. jest zawodnikiem AZS-AWF Warszawa.

Mateusz wystąpił już na poprzednich igrzyskach w Tokio, gdzie dotarł do półfinału biegu na 800 m. W stolicy Francji także wystartuje na tym dystansie, a kwalifikację zapewnił sobie na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, uzyskując rezultat 1.44,30, lepszy o 0,4 s od minimum wyznaczonego przez World Athletics.

Blisko zakwalifikowania się na paryskie igrzyska była Katarzyna Furmanek, choć nie rzuciła młotem wymaganych 74 m. Zawodniczka KKL Kielce miała bowiem szansę zapewnić sobie olimpijski start ze światowego rankingu, do którego zalicza się najlepsze wyniki i miejsca z pięciu międzynarodowych zawodów. Zajęła w nim 48. miejsce z dorobkiem 1131 pkt. Gdyby zdobyła kilkanaście więcej, wystąpiłaby w konkursie na Stade de France. Wiele nie brakowało, wystarczyłoby, żeby rzuciła w granicach 69,5 m w finale mistrzostw Europy w Rzymie i podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie…

Wśród 32 młociarek, które wystartują w igrzyskach, znalazły się dwie Polki: obrończyni tytułu mistrzyni olimpijskiej Anita Włodarczyk i brązowa medalistka igrzysk sprzed trzech lat w Tokio Malwina Kopron, od której Katarzyna Furmanek ma lepszy wynik w tym sezonie i pokonała ją m.in. na mistrzostwach Polski.

W zmaganiach olimpijskich w Paryżu wystąpi w sumie ponad 60 polskich lekkoatletów. Wśród towarzyszących im trenerów będzie dwóch wywodzących się z województwa świętokrzyskiego – Marek Rożej i Jacek Wosiek. Pierwszy z nich, który jako zawodnik startował w barwach Żaka Kielce i Olimpu Końskie, jest szkoleniowcem najlepszej obecnie polskiej lekkoatletki Natalii Kaczmarek, która w czerwcu została mistrzynią Europy na 400 m i pobiła rekord Polski Ireny Szewińskiej na tym dystansie czasem 48,98 s. Drugi był w latach 90. biegaczem Granatu i STS Skarżysko-Kamienna, trenuje m.in. Aleksandrę Lisowską, mistrzynię naszego kontynentu w maratonie. Obydwaj pracują we Wrocławiu.

Na swoje dziewiąte już igrzyska pojedzie do Paryża biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Będzie odprawiał msze i służył wsparciem duchowym polskim sportowcom.