Był lekkoatletą i pilotem, został zamordowany w Katyniu

76 lat temu wraz tysiącami polskich żołnierzy został zamordowany w Katyniu Jan Rejecki, jeden z najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny okresu międzywojennego. Urodził się 20 sierpnia 1912 roku w Końskich, gdzie jako uczeń Państwowego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki rozpoczynał karierę sportową. W maju 1934 roku skoczył w dal 6,85 m, co dało mu piąte miejsce w tabeli polskich skoczków. Na tych samych zawodach w Końskich, w których reprezentował Gimnazjalny KS, uzyskał także 13,04 m w trójskoku (dziesiąty wynik w kraju) i rzucił 49,55 m oszczepem.

Jan Rejecki (klęczy pierwszy z lewej) wśród uczestników mistrzostw Polski w 10-boju 11-12 września 1937 roku w Łodzi. W okularach zwycięzca Witold Gerutto (Narodowe Archiwum Cyfrowe).

Jako gimnazjalista ukończył także kurs w Szkole Szybowcowej w Polichnie k. Chęcin, zdobywając dyplom pilota szybowcowego. Już po maturze w 1934 roku odbył szkolenie wojskowe w Łodzi, a później na ochotnika zgłosił się do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w stopniu kaprala podchorążego rezerwy pilota. 1 stycznia 1937 roku był już oficerem – został mianowany na podporucznika pilota.
W tym czasie studiował również wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Poznańskim i z powodzeniem startował w zawodach. W 1937 roku w barwach AZS Poznań zdobył mistrzostwo Polski w skoku w dal z miejsca i wicemistrzostwo z klubową sztafetą 6×50 m w hali. W mistrzostwach na stadionie zajmował czwarte miejsce w 10-boju i piąte w biegu na 110 m przez płotki.

Jan Rejecki w mundurze podchorążego lotnictwa (www.muzeumkatynskie.pl)

1 lipca 1939 roku, już po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę jako referent WF w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu-Ławicy. Pod koniec sierpnia został zmobilizowany do tego pułku. We wrześniu brał udział w bitwie nad Bzurą, latał w składzie 33 Eskadry Obserwacyjnej, pilotując samoloty RWD-14 „Czapla” należące do Armii „Poznań”. W czasie wycofywania się polskiego wojska w stronę granicy z Węgrami został aresztowany przez NKWD i osadzony w obozie w Kozielsku. Wywieziono go stamtąd 16 kwietnia 1940 roku. Trzy lata później zwłoki Jana Rejeckiego zidentyfikowano podczas ekshumacji zbiorowych mogił w Katyniu.
Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Końskich. W 2007 roku został pośmiertnie awansowany na porucznika Wojska Polskiego.
Cześć Jego pamięci!

Biogram porucznika Jana Rejeckiego opracowano m.in. na podstawie książki Marka Jończyka pt. „Zbrodnia Katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny. W 70. rocznicę ludobójstwa”, Kielce 2010

Tagi: