W Nowinach pchnął kulą dalej niż na mistrzostwach Europy w Berlinie

Jakub Szyszkowski

Jakub Szyszkowski wygrał konkurs pchnięcia kulą w podkieleckich Nowinach. Miotacz Śląska Wrocław uzyskał bardzo dobry wynik 20,03 m, lepszy o 36 cm od rezultatu, jaki dał mu 13. miejsce w eliminacjach sierpniowych mistrzostw Europy w Berlinie.

Konkurs zorganizowano z okazji otwarcia zmodernizowanego stadionu, na którym znajdują się także urządzenia lekkoatletyczne: 400-metrowa tartanowa bieżnia o czterech torach (sześć na prostej), skocznia w dal i wzwyż, rzutnia do oszczepu, a także rzutnia kulą. Do Nowin przyjechali czołowi polscy kulomioci, z których trzech ma rekordy życiowe powyżej 20 m. Faworytem był Jakub Szyszkowski, młodzieżowy mistrz Europy sprzed pięciu lat, legitymujący się wynikiem 20,92 m. Nie dał rywalom żadnych szans. W czwartej próbie uzyskał rezultat 19,99 m, w piątej mobilizowany przez spikera i kibiców do przekroczenia granicy 20 m posłał kulę 3 cm dalej.

Najlepsi w konkursie pchnięcia kulą w Nowinach, od lewej Jan Parol, Jakub Szyszkowski, Andrzej Gudro

O drugie miejsce walczyli miotacze z WLKS Iganie Nowe Jan Parol i Andrzej Gudro. Lepszy okazał się ten pierwszy, który pchnął 18,32 m, wyprzedzając klubowego kolegę o 16 cm. Czwartą lokatę zajął Rafał Kownatke z LKS Ziemia Pucka (17,57 m), piątą Szymon Mazur z AZS UMCS Lublin (16,51 m), a szóstą Sebastian Łukszo z Gwardii Szczytno (16,06 m).

Uczestnicy i organizatorzy konkursu pchnięcia kulą w Nowinach

W Nowinach rywalizowali także biegacze o Memoriał Jana Bieńkowskiego oraz w VI Biegu o Nowińskie Kominy na 5 km. W tym ostatnim zwyciężył Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, wyprzedzając Dawida Kubca z Juventy Starachowice. Wśród pań najlepsza była Klaudia Lasocka z Kielc.