Archiwum miesiąca grudzień 2015

Biegacze zza wschodniej granicy najlepsi w Szydłowie

XXXVI Międzynarodowe Biegi Sylwestrowe w Szydłowie, fot. Jarosław Kubalski

Ponad 400 biegaczek i biegaczy startowało w XXXVI Międzynarodowych Biegach Sylwestrowych w Szydłowie. W biegu głównym na 10 km zwyciężył Witalij Szafar z Ukrainy w czasie 30.01. 4 s za nim metę minął Andrzej Starzyński z Chemika Noxy Puławy, a 15 s Anton Potocki z Ukrainy. Ze świętokrzyskich biegaczy najlepiej wypadł Damian Noga z Żaczka Połaniec, który zajął 11. miejsce z wynikiem 31.40.
Wśród kobiet po raz trzeci wygrała Swietłana Kudelicz z Białorusi, która 10 km pokonała w 33 min 50 s. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Daria Borysewicz – 34.21. Najlepszą ze świętokrzyskich biegaczek była Agnieszka Matysek z LKB Rudnik – 43.55.

Zwycięzcy biegów dzieci i młodzieży:
320 m –...

Pierwszy nasz mistrz i dwóch wicemistrzów. Tabele wyników z lat 30.

Józef Leśkiewicz, Michał Imiela i Mieczysław Mittelstaedt z KSZO Ostrowiec, Jan Rejecki z GKS Końskie, Jan Marynowski z WKS Kielce oraz Marian Śliwiński z ostrowieckiego Strzelca to najlepsi lekkoatleci z regionu świętokrzyskiego w latach 1930-39. Zaliczali się do krajowej czołówki i odnosili sukcesy na ogólnopolskiej arenie.

Marian Śliwiński wygrywa chód na 50 km o mistrzostwo Polski w 1938 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Michał Imiela, czołowy polski miotacz w latach 30. (zdjęcie Zenon Firkowski ze zbiorów Zbigniewa Kopańskiego)

Pochodzący z Tumlina Józef Leśkiewicz jako zawodnik Cracovii na początku lat 30. był mistrzem i rekordzistą Polski w rzucie młotem...

Dziewięć złotych, dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli świętokrzyscy lekkoatleci w imprezach mistrzowskich w 2015 roku. Bywało w poprzednich latach lepiej, jeśli chodzi o ilość, ale nie pod względem jakości. Jeszcze nigdy w historii zawodnicy z naszego regionu nie stawali trzykrotnie w jednym roku na podium mistrzostw Europy!
Wydarzyło się to właściwie w jednym miesiącu – lipcu. Najpierw Karolina Kołeczek wywalczyła srebrny medal w biegu na 100 m przez płotki podczas młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu w Tallinie. Potem Katarzyna Furmanek została trzecią juniorką Europy w rzucie młotem w szwedzkiej Eskilstunie, a na 800 m juniorów także brązowy medal zdobył Mateusz Borkowski.

Oto świętokrzyscy medaliści i ich sukcesy w 2015 roku:

Karolina Kołe...

hyeresNajlepsza świętokrzyska biegaczka Agnieszka Filipowska zajęła 56. miejsce w rywalizacji juniorek podczas rozegranych we francuskim Hyéres 22. Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych. Zawodniczka Ludowego Klubu Biegacza z Rudnika trasę o długości ok. 4,1 km pokonała w 14 min 38 s.
Pierwsza na mecie reprezentantka Niemiec Konstanze Klosterhalfen miała czas 13.12. Druga była Hariett Knowles-Jones z Wielkiej Brytanii (13.16), a trzecia kolejna niemiecka biegaczka Alina Reh (13.20).
Niemki zwyciężyły w punktacji drużynowej tego biegu, który ukończyło 80 juniorek. Polska nie została sklasyfikowana, ponieważ Agnieszka Filipowska była jedyną reprezentantką naszego kraju, a do drużyny liczyły się wyniki czterech zawodniczek.

Karolina Młodawska (fot. JK)

Karolina Młodawska była najlepszą zawodniczą Mityngu Mikołajkowego w Hali Legionów w Kielcach. Kończąca starty w kategorii juniorek zawodniczka KKL przebiegła 60 m w 7,82 s, o 0,04 s szybciej od halowego rekordu województwa w tej grupie wiekowej, który od 1981 r. należał do Mirosławy Jóźwik z Budowlanych Kielce. Mimo problemów z rozbiegiem uzyskała również dobry wynik w skoku w dal – 5,48 m.
W ostatnim swym występie w kategorii młodzików dobrze wypadli też sprinterzy Słoneczka Busko-Zdrój. Patrycja Banaś przebiegła 60 m w 8,07 s, a Mateusz Wróbel na tym dystansie miał czas 7,24 s. Obydwoje ustanowili rekordy życiowe.
Katarzyna Białogońska z KKL, która pod koniec grudnia skończy 14 lat i jeszcze w przyszłym roku będzie młodzic...

Zapowiadany  na 6 grudnia Mityng Mikołajkowy oraz wojewódzki sprawdzian kadry młodzików w Hali Legionów i na stadionie MOSiR w Kielcach odbędzie się tydzień później – w sobotę 12 grudnia. Organizatorzy – Kielecki Klub Lekkoatletyczny i Świętokrzyski OZLA – zmuszeni zostali do zmiany terminu z powodu meczu ekstraklasy siatkarzy pomiędzy Effectorem Kielce a AZS Indykpol Olsztyn. Rozpocznie się  6 grudnia o godz. 14.45, ale wcześniej trwać będą przygotowania do transmisji telewizyjnej.

Program mityngu i godzina jego rozpoczęcia nie ulega zmianie. Zarówno w hali, jak i na stadionie lekkoatleci rywalizować będą w sobotę 12 grudnia od godz. 11.