Archiwum miesiąca sierpień 2021

Karolina Młodawska najlepsza w trójskoku podczas Grand Prix Sopotu

Karolina Młodawska

Zdecydowanym zwycięstwem Karoliny Młodawskiej zakończył się konkurs trójskoku podczas 24. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. Zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego miała trzy próby powyżej 13 . W drugiej kolejce skoczyła 13,04 m, w trzeciej 20 cm dalej, a w najlepszej czwartej uzyskała 13,50 m i zrezygnowała z dwóch pozostałych skoków.

Wynik, który dał zwycięstwo kielczance, jest tylko 10 cm gorszy od jej rekordu życiowego i równocześnie województwa świętotokrzyskiego. Ustanowiła go pod koniec czerwca na mistrzostwach Polski w Poznaniu, na których zdobyła złoty medal.

Drugie miejsce w konkursie na zawodach w Sopocie zajęła reprezentantka Ukrainy Marija Sinej z wynikiem 12,66 m, a trzecie jej rodaczka Anna Kostenko, która skoczył...

Czytaj więcej

Zwycięski bieg na 1000 m juniorów KKL Kielce w Radomiu

Jakub Pączkiewicz (Facebook/KKL Kielce)

Cztery pierwsze miejsca zajęli zawodnicy KKL Kielce w biegu na 1000 m podczas zawodów w Radomiu. Zwyciężył junior Jakub Pączkiewicz z rekordem życiowym 2.33,10, wyprzedzając o 0,79 s klubowego kolegę i rówieśnika Łukasza Łakomca. Trzeci na mecie był junior młodszy Adam Wąchała z „życiówką” 2.34,49, a czwarty junior Jakub Pietrzykowski z wynikiem 2.37,94.

W samotnym biegu na 1500 m z przeszkodami Maja Peryt, mistrzyni Polski juniorek z Juventy-Kobex Starachowice, po raz trzeci w sezonie uzyskała czas poniżej 5 minut – 4.59,41.

Inne ciekawsze rezultaty świętokrzyskich lekkoatletów w Radomiu:

300 m ppł – młodziczka Zofia Dróżdż, Juventa-Kobex Starachowice 54,89

1000 m – Karol Strzeszkowski, Nadir Jędrzejów 2.49,59

1000...

Czytaj więcej

Tomasz Gawroński ósmy i dziewiąty w mistrzostwach świata w Lublinie

Dobrze spisał się Tomasz Gawroński w mistrzostwach świata niesłyszących, które w tym tygodniu rozgrywane były w Lublinie. Biegacz z Jędrzejowa startował najpierw we wtorek na 10 000 m, zajmując ósme miejsce z czasem 32.45,63, który jest jego rekordem życiowym na tym dystansie na bieżni.

Tomasz Gawroński (pierwszy z prawej) w biegu na 10 000 m w Lublinie (fot. Facebook/Jędrzejów Biega)

Następnego dnia pobiegł na 5000 m i uplasował się na dziewiątej pozycji z rezultatem 15.53,91. W obydwu tych biegach, które odbywały się przy padającym deszczu, najlepszy okazał się Kenijczyk Symon Kibai Cherono. Na 5000 m zwyciężył z wynikiem 14.29,19, na 10 000 m uzyskał 29.44,44.

Za niespełna miesiąc Tomasza Gawrońskiego czeka jeszcze jeden start w mistrzostwach świata nies...

Czytaj więcej

Polska sztafeta 4×400 m z kielczaninem szósta w mistrzostwach świata

Jakub Sobura-Durma pobiegł w polskiej sztafecie 4×400 m, która zajęła szóste miejsce w mistrzostwach świata juniorów w Nairobi. Zawodnik KKL Kielce wystąpił na drugiej zmianie, przejmując pałeczkę od Michała Wróbla z Czwórki Żory. Po zbiegnięciu z toru do wewnętrznej części bieżni zajmował szóstą lokatę, walczył o piąte miejsce, ale ostatecznie jako szósty przekazał pałeczkę Jakubowi Kozackiemu z AZS UWM Olsztyn. Polacy spadli na siódmą pozycję, którą poprawił na ostatniej zmianie Patryk Grzegorzewicz z Victorii Racibórz.

Polska sztafeta 4×400 m podczas prezentacji, od lewej: Michał Wróbel, Jakub Sobura-Durma, Jakub Kozacki i Patryk Grzegorzewicz

Zwyciężyła sztafeta juniorów z Botswany z wynikiem 3.05,22, przed Jamajką (3.05,76) i Kenią (3.05,94)...

Czytaj więcej

Kamil Walczyk i Sabina Jarząbek najlepsi w Memoriale Krzysztofa Wolińskiego

Krzysztof Woliński (1958-2008)

Zwycięstwem Kamila Walczyka z podradomskiego Makowa zakończył się XIII Memoriał Krzysztofa Wolińskiego, rozegrany na  ulicach osiedla Bór w Skarżysku-Kamiennej. 10-kilometrową trasę ten 34-letni biegacz, reprezentujący od niedawna STS Skarżysko, pokonał w 30 min 50 s. 32 s za nim minął metę pochodzący z Ukrainy Andrzej Starzyński, mieszkający w Końskowoli w powiecie puławskim, a trzecie miejsce z czasem 31.39 zajął Aleksander Dragan z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego.

W rywalizacji kobiet zdecydowanie najlepsza była Sabina Jarząbek z KKL Kielce, która przebiegła 10 km w 35 min 13 s. Na drugiej pozycji ze stratą 2 min 32 s uplasowała się Lidia Czarnecka z Bliżyna, reprezentująca STS i grupę Czarnecki Run Team...
Czytaj więcej

Piotr Jaśtal czwarty w mistrzowskim biegu alpejskim na Śnieżnik

Piotr Jaśtal (fot. LKB Rudnik)

Ponad pół minuty stracił Piotr Jaśtal do brązowego medalisty w mistrzostwach Polski w biegu górskim alpejskim seniorów. Liczącą 9,7 km trasę z Międzygórza na szczyt Śnieżnika, z sumą przewyższeń +935 m/- 55 m, reprezentant Ludowego Klubu Biegacza Rudnik pokonał w 50 min 17 s, zajmując czwarte miejsce.

Tytuł mistrzowski zdobył Piotr Łobodziński z Warszawy z czasem 48.35, wyprzedzając Dominika Tabora z Kraków Athletics Team (49.19) i Krzysztofa Bodurkę z podkrakowskich Nielepic (49.44). Do mety dobiegło ponad 150 zawodniczek i zawodników.

Znacznie mniej liczna była obsada w młodszych kategoriach wiekowych, w których również startowali reprezentanci LKB Rudnik...

Czytaj więcej

Kielczanin nie pobiegnie w finale mistrzostw świata juniorów

Jakub Sobura-Durma przed startem do półfinałowego biegu

Nie udało się Jakubowi Soburze-Durmie zakwalifikować do finału biegu na 400 m przez płotki w mistrzostwach świata juniorów w Nairobi. 19-latek z KKL Kielce w drugiej serii półfinałowej przez ponad połowę dystansu biegł na drugiej-trzeciej pozycji, po wyjściu na ostatnią prostą był jeszcze czwarty, ale ostatecznie minął metę na piątym miejscu z czasem 51,99 s.

Bezpośredni awans do finału z tej serii wywalczyli zwycięzca Rosjanin Denis Nowosielcew z rezultatem 50,31 s i Słoweniec Matic Ian Guček, który uzyskał 50,56 s. Czasem 50,90 s kwalifikację do ósemki najlepszych zapewnił sobie również trzeci na mecie Kenijczyk Peter Kithome.

Najlepszy rezultat z 24 półfinalistów – 49,73 s – uzyskał Turek Be...

Czytaj więcej

Jakub Sobura-Durma w półfinale mistrzostw świata w Kenii

Jakub Sobura-Durma (fot. KKL Kielce)

Nie miał problemu Jakub Sobura-Durma z zakwalifikowaniem się do półfinału biegu na 400 m przez płotki podczas mistrzostw świata juniorów w Nairobi. Zawodnik KKL Kielce pobiegł w czwartej serii eliminacyjnej i zajął w niej trzecie miejsce z czasem 52,58 s. Zapewnił sobie bezpośredni awans do półfinału, do którego bezpośrednio kwalifikowało się pierwszych czterech na mecie.

Był to 11. wynik eliminacji, w których najlepsze czasy uzyskali Rosjanin Denis Nowosielcew (50,88 s) i Rohawn Clarke z Jamajki (50,93 s). Na starcie pięciu biegów eliminacyjnych stanęło w sumie 29 zawodników, a ukończyło je 26. Do półfinału zakwalifikowało się 24 z nich.

O awans do finałowej ósemki walczyć będą w trzech biegach w sobotę, 21 sierpnia od...

Czytaj więcej

Triumf Julii Szydłowskiej, rekord Mai Peryt w czwórmeczu w Brnie

Julia Szydłowska wygrała bieg na 3000 m podczas rozegranego w czeskim Brnie czwórmeczu juniorów Czechy – Polska – Węgry – Słowacja. Zawodniczka Żaczka Połaniec uzyskała czas 10.18,87, wyprzedzając zdecydowanie drugą reprezentantkę naszego kraju Patrycję Rębisz z Victorii Racibórz, która uplasowała się na drugiej pozycji z rezultatem 10.22,08. Zrewanżowała się zatem koleżance z reprezentacji za porażkę w niedawnych mistrzostwach Polski.

Świętokrzyskie reprezentantki Polski juniorek młodszych w czwórmeczu z Czechami, Słowacją i Węgrami w Brnie, od lewej Maja Peryt, Julia Szydłowska i Natalia Biskupska (fot. Paweł Tietierin)

Bardzo dobrze na 2000 m z przeszkodami pobiegła Maja Peryt z Juventy-Kobex Starachowice...

Czytaj więcej

Reprezentant STS Skarżysko jedenasty w mistrzostwach Polski na 10 km

Kamil Walczyk zajął 11. miejsce w rozegranych w Gdańsku mistrzostwach Polski w biegu ulicznym na 10 km. 34-letni biegacz z Makowa w gminie Skaryszew (powiat radomski) znany był do tej pory z występów w grupie Zabiegany Skaryszew, w jej barwach kilka tygodni temu wygrał IX Półmaraton Radomskiego Czerwca’76. W mistrzostwach wystartował już jako zawodnik STS Skarżysko-Kamienna. 10-kilometrową trasę wiodącą ulicami gdańskiej starówki pokonał w 31 min 27 s.

Mistrzem Polski został Szymon Kulka z Grunwaldu Poznań, który uzyskał czas 29.29. Nie był jednak pierwszy na mecie, ponieważ wyprzedzili go nieklasyfikowani w mistrzostwach biegacze z Ukrainy – zwyciężył Mykola Jakimczuk z wynikiem 29.14, wyprzedzając o 9 s Witalija Szafara.

Na starcie tego biegu, rozegranego w r...

Czytaj więcej