Archiwum miesiąca styczeń 2023

Mistrzyni wśród seniorek, dziesięć medali juniorek. 400 m ppł kobiet

Barbara Kwietniewska i Edyta Pura to zdecydowane liderki biegu na 400 m przez płotki w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Jako jedyne biegały ten dystans poniżej minuty, odniosły też największe sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Edyta Pura (fot. Paweł Małecki)

Barbara Kwietniewska

Kwietniewska, specjalizująca się w biegu płaskim na 400 m, przez płotki biegała sporadycznie, ale to właśnie w tej konkurencji zdobyła swój jedyny indywidualnie tytuł mistrzyni Polski w kategorii seniorek. Dokonała tego jako zawodniczka Łysogór Kielce 31 sierpnia 1980 r. w Łodzi, pokonując po doskonałym finiszu faworytkę do zwycięstwa Elżbietę Katolik z Wisły Kraków.

Rok wcześniej, gdy reprezentowała kielecką Lechię, wywalczyła brązowy medal...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew pobiegła po rekord województwa na 1000 m

Oliwia Bełczew (fot. T. Wieczorek)

Bardzo dobrą formę zademonstrowała Oliwia Bełczew podczas ogólnopolskiego mityngu w Spale. Niespełna 17-letnia zawodniczka KKL Kielce zajęła trzecie miejsce w biegu na 1000 m z czasem 2.49,50. To halowy rekord województwa juniorek młodszych i juniorek.

W tej pierwszej kategorii poprawiła aż o 5,34 s wynik Wioletty Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna z 1994 r. Rekordowy rezultat wśród juniorek należał od dwóch tygodni do Mai Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice i wynosił 2.50,18. W historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki 1000 m w hali szybciej pobiegła tylko Frankiewicz – 2.43,04 przed 20 laty.

Dobrą dyspozycję podczas spalskich zawodów potwierdziły tyczkarki KKL. Pierwszą lokatę w konkursie zajęła juniorka Natalia Biskupsk...

Czytaj więcej

Dwa biegi i dwie „życiówki” na 60 m Poli Toporowskiej w Rzeszowie

Pola Toporowska (fot.B.Kozłowski)

Dwukrotnie poprawiała rekord życiowy na 60 Pola Toporowska podczas ogólnopolskich zawodów w Rzeszowie. Utalentowana zawodniczka Gryfa Rytwiany, która w grudniu skończyła dopiero 15 lat, w eliminacjach pobiegła 8,07 s, poprawiając o 0,05 s swój najlepszy rezultat uzyskany dwa tygodnie temu także w rzeszowskiej hali.

W finałowym biegu spisała się jeszcze lepiej. Pokonała 60 m w równe 8 s, zajmując drugie miejsce. Wyprzedziła ją tylko seniorka Wiktoria Wrońska z Resovii, która zapewniła sobie zwycięstwo wynikiem 7,59 s.

Z rezultatem 8,00 s sprinterka z Rytwian awansowała na 11. miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich lekkoatletek w historii  w biegu na 60 m w hali...

Czytaj więcej

Kuba Tałaj pobiegł w stolicy po rekord na nietypowym dystansie

Kuba Tałaj (fot. B. Kozłowski)

Kuba Tałaj wypadł najlepiej ze świętokrzyskich lekkoatletów startujących w niedzielnych zawodach w hali AWF w Warszawie. Niespełna 16-letni zawodnik Żaczka Połaniec wygrał bieg na 500 m w czasie 1.12,55. To nieoficjalny rekord województwa na tym nietypowym i rzadko bieganym dystansie. Poprzedni najlepszy wynik, jaki udało nam się znaleźć, należał do Janusza Stanka z Łysogór Kielce, który 1 maja 1980 r. na 300-metrowej bieżni wokół boiska Liceum Ekonomicznego nr 2 przy ul. Langiewicza uzyskał 1.15,0.

W biegu na 1000 m drugą lokatę w stolicy zajęła juniorka Żaczka Julia Szydłowska z rezultatem 3.03,27. Na dwa razy dłuższym dystansie trzeci był junior młodszy z Połańca Karol Bąk, który uzyskał wynik 5.59,56...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska czwarta w trójskoku na mityngu Luksemburgu

Karolina Młodawska (fot.Tomasz Kasjaniuk)

Karolina Młodawska zajęła czwarte miejsce w trójskoku na mityngu w Luksemburgu zaliczanym do cyklu World Athletics Indoor Tour Bronze. Zawodniczka KKL Kielce w pierwszym w tym roku starcie w tej konkurencji miała dwie mierzone próby, w pierwszej uzyskała 13,29 m, w ostatniej szóstej poprawiła się na 13,33 m. To jej trzeci rezultat w karierze pod dachem, najdalej – 13.48 m – skoczyła w ubiegłym roku, zdobywając halowe mistrzostwo Polski.

Rywalizacja trójskoczkiń w Luksemburgu była bardzo wyrównana. Zwyciężyła Ilionis Guillaume z Francji z wynikiem 13,41 m, wyprzedzając zaledwie o 3 cm Japonkę Mariko Morimoto. Od kielczanki minimalnie lepsza była jeszcze Paola Borović z Chorwacji, która uzyskała 13,35 m...

Czytaj więcej

Pierwsze starty Jakuba Sobury-Durmy w zawodach za oceanem

Jakub Sobura-Durma (Facebook)

Jakub Sobura-Durma przebywa od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych, gdzie zamierza podjąć studia. Na razie przygotowuje się do ich rozpoczęcia w Iowa Central Community College i w reprezentacji tej szkoły startował w halowych zawodach lekkoatletycznych w mieście Brookings w stanie Dakota Południowa.

Na 300-metrowej bieżni wystartował w biegu na 200 m, zajmując trzecie miejsce w jednej z serii z czasem 21,82, gorszym 0 0,21 s od jego rekordu życiowego w hali z 2021 r.. Był to w sumie piąty rezultat w tej konkurencji.

Jakub pobiegł też w sztafecie Iowa Central CC 4×400 m, która z wynikiem 3.28,99 zajęła 13. lokatę...

Czytaj więcej

Rekord województwa Nikodema, Natalia i Zofia też z rekordami

Nikodem Pochopień

Bardzo dobrą formę zaprezentowali w sobotnich startach młodzi tyczkarze KKL Kielce. Nikodem Pochopień na zawodach kadry narodowej w hali COS w Spale pokonał wysokość 4,73 m. Tym samym  o 1 cm poprawił absolutny rekord województwa świętokrzyskiego juniorów i seniorów, który ustanowił w ubiegłym roku na stadionie. Halowy rekord w obu tych kategoriach, również należący do niego, wynosił do dziś 4,70 m.

Na zawodach w hali Rudzkiego KS w Łodzi rekordy biły klubowe koleżanki Nikodema – Natalia Biskupska i Zofia Jastrząb. Obydwie w pierwszej próbie pokonały wysokość 3,82 m. Najpierw uczyniła to Natalia, poprawiając o 2 cm rekord województwa juniorek, który w 2000 r. ustanowiła Agnieszka Wrona, ówczesna zawodniczka Budowlanych Kielce, a obecn...

Czytaj więcej

Zofia Jastrząb i Maja Peryt pierwszymi rekordzistkami w 2023 roku

Zofia Jastrząb (fot. B.Kozłowski)

Dwa rekordy województwa ustanowiły świętokrzyskie lekkoatletki podczas ogólnopolskiego mityngu w hali COS w Spale. Najpierw uczyniła to Zofia Jastrząb z KKL Kielce w skoku o tyczce, pokonując w drugiej próbie wysokość 3,80 m. To 10 cm wyżej od dotychczasowego halowego rekordu juniorek młodszych, który od roku należał do jej klubowej koleżanki Natalii Biskupskiej. Równocześnie jest to wynik równy absolutnemu rekordowi juniorek młodszych i juniorek.

Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice poprawiła halowy rekord województwa juniorek w biegu na 1000 m czasem 2.50,18. Poprzedni również należał do niej i wynosił 2.53,00. Bardzo bliska pobicia rekordu w kategorii open na 600 m była juniorka młodsza Oliwia Bełczew z KKL...

Czytaj więcej

„Życiówki” świętokrzyskich juniorów młodszych w Rzeszowie

Hala w Rzeszowie (fot.Tomasz Kasjaniuk)

Kilka rekordów życiowych ustanowili młodzi świętokrzyscy lekkoatleci startujący w otwartych halowych mistrzostwach województwa podkarpackiego w Rzeszowie. Najbardziej wartościowy rezultat uzyskała Pola Toporowska z Gryfa Rytwiany, która przebiegła 60 m w 8,12 s. Tym samym poprawiła o 0,05 s swoją „życiówkę” ustanowioną przed tygodniem w Mielcu.

Karol Bąk z Żaczka Połaniec ustanowił rekord życiowy na 1000 m czasem 2.40,05. Jego klubowy kolega Kuba Tałaj przebiegł 600 m w 1.29,52, co jest jego najlepszym rezultatem w hali. Debiutujący w halowych zawodach 16-letni Michał Potrzeszcz z Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski start na 60 m zakończył wynikiem 7,46 s i wygrał jedną z serii biegu na 200 m w czasie 23,92, lepszym od ubiegłoro...

Czytaj więcej

Rekordy życiowe w pierwszych halowych startach w 2023 roku

Pola Toporowska (fot.B.Kozłowski)

Kilka rekordów życiowych ustanowili świętokrzyscy lekkoatleci w pierwszych w tym roku startach w zawodach halowych. W Memoriale Piotra Surowca w Mielcu znakomicie spisała się Pola Toporowska z Gryfa Rytwiany. Zawodniczka, która przed miesiącem skończyła 15 lat, przebiegła w eliminacjach 60 m w 8,20 s. W finale A zajęła drugie miejsce, poprawiając „życiówkę” czasem 8,17 s.

Na mityngu w Łodzi startowali lekkoatleci KKL Kielce. W biegu na 60 m  nie miała sobie równych Karolina Młodawska, wygrywając z wynikiem 7,71 s. Czwarta w finale była występująca po raz pierwszy jako juniorka Gabriela Lipińska, która uzyskała 8,20 s. Ponadto skoczyła w dal 5,50 m, plasując się na drugim miejscu.

Dobrą formę zademonstrował junior Nikodem...

Czytaj więcej