Archiwum miesiąca maj 2023

3,90 m Zofii Jastrząb w zawodach Monika Pyrek Tour 2023 w Łodzi

Zofia Jastrząb (fot.Paweł Małecki)

Zofia Jastrząb spisała się najlepiej z tyczkarzy KKL Kielce podczas zawodów Monika Pyrek Tour 2023 w Łodzi. Niespełna 17-letnia podopieczna trenerki Agnieszki Wrony pokonała wysokość 3,90 m, wyrównując rekord życiowy z hali. To także wynik równy absolutnemu rekordowi województwa świętokrzyskiego juniorek młodszych i juniorek, jaki ustanowiła w lutym w halowych mistrzostwach Polski.

Junior Nikodem Pochopień skoczył 4,60 m, dokładnie tyle samo, co w niedzielę na stadionie w Kielcach. „Tylko” 3,40 m tym razem pokonała juniorka Natalia Biskupska. Junior młodszy Karol Białogoński zaliczył 3,70 m, młodzik Borys Lach 3,60 m,  juniorka młodsza Blanka Iwaniec 2,60 m, a jej 12-letni brat Filip 2,40 m.

W zawodach zorganizowanych p...

Czytaj więcej

Adam Kołodziej też w formie, pobiegł po rekord w Warszawie

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk/pzla.pl)

Wysoką formę zademonstrował Adam Kołodziej w otwartych mistrzostwach Mazowsza w Warszawie. Młodzieżowiec z Wisły Junior Sandomierz wygrał pewnie bieg na 2000 m z przeszkodami w czasie 5.32,33. Tym samym poprawił o blisko 6 sekund najlepszy rezultat w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej konkurencji, który od ubiegłego roku również należał do niego.

To także jeden z najlepszych wyników wśród polskich przeszkodowców. Daje obecnie biegaczowi z Sandomierza dziesiąte miejsce w historycznych tabelach. Oczywiście seniorzy i młodzieżowcy częściej biegają na klasycznym dystansie 3000 m, ale osiągnięcie Adama Kołodzieja i tak zasługuje na podkreślenie. Przypomnijmy, że odnosi on także sukcesy na 3000 m z przeszkodami...

Czytaj więcej

Zwycięstwo, rekord i minimum na Uniwersjadę Karoliny Młodawskiej

Karolina Młodawska z KKL Kielce wygrała konkurs trójskoku na Mityngu 600-lecia Łodzi. Kielczanka stoczyła ciekawy pojedynek z Agnieszką Bednarek z łódzkiego AZS, jedną ze swoich najgroźniejszych rywalek w walce o medale mistrzostw Polski w ostatnich latach. Objęła prowadzenie w drugiej kolejce wynikiem 13,39 m. Łodzianka w swojej trzeciej próbie uzyskała 13,51 m i została liderką. Karolina w trzecim skoku miała 13,50 m, ale w czwartym poszybowała na odległość 13,80 m.

Karolina Młodawska poprawiła rekord województwa świętokrzyskiego w trójskoku (fot. Paweł Małecki)

To rekord województwa świętokrzyskiego, o 1 cm lepszy od wyniku, który podopieczna trenera Zdzisława Lipińskiego uzyskała we wrześniu 2021 r. A wynikiem 13,80 m umocniła się na 12...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek pokonała medalistkę olimpijską i wicemistrzynię Europy

Znakomicie spisała się Katarzyna Furmanek w silnie obsadzonym konkursie rzutu młotem na mityngu „Lubelskie Koziołki”. Zawodniczka KKL Kielce zwyciężyła z najlepszym swoim tegorocznym rezultatem 69,64 m. Rzuciła pół metra dalej od Malwiny Kopron z Wisły Puławy, brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Zwycięstwem w Lublinie Katarzyna Furmanek zasygnalizowała powrót do dobrej formy z poprzednich sezonów (fot. Paweł Małecki)

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Śmiech z Agrosu Zamość, posiadaczka najlepszego w tym sezonie wyniku w Polsce – 70,71 m, który uzyskała przed dwoma tygodniami na Memoriale Zdzisława Furmanka w Kielcach. W Lublinie rzuciła 67,98 m. Dopiero czwarta była ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy Ewa Różańska z Podlasia Białystok z rezulta...

Czytaj więcej

Młodzi tyczkarze KKL najlepsi w mistrzostwach województwa

Zofia Jastrząb z KKL Kielce uzyskała najbardziej wartościowy wynik mistrzostw województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych. Niespełna 17-letnia podopieczna trenerki Agnieszki Wrony pokonała wysokość 3,80 m, wyrównując rekord życiowy ze stadionu. Druga w konkursie juniorka Natalia Biskupska skoczyła 20 cm niżej.

Zofia Jastrząb drugi raz w tym miesiącu pokonała na kieleckim stadionie wysokość 3,80 m

Swój najlepszy rezultat ze stadionu usiłował poprawić junior Nikodem Pochopień. Był trzykrotnie bliski pokonania wysokości 4,73 m, ale tym razem jeszcze się nie udało. Wygraną w konkursie zapewnił sobie  wynikiem 4,60 m. Okazał się najlepszy także w skoku wzwyż, w której to konkurencji wystartował po raz pierwszy od czterech lat...

Czytaj więcej

Julia Szydłowska szósta w mistrzostwach Polski juniorek na 5000 m

Julia Szydłowska (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Julia Szydłowska zajęła szóste miejsce w mistrzostwach Polski juniorek w biegu na 5000 m w Piasecznie. Biegaczka Żaczka Połaniec po raz pierwszy pobiegła na bieżni na tym dystansie, uzyskując czas 17.54,71. Rezultatem tym awansowała na szóstą pozycję w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej konkurencji.

W mistrzostwach juniorów na 5000 m Dariusz Sikora z LKB Rudnik uplasował się na 21. pozycji z rezultatem 16.21,53. Również po raz pierwszy wystartował w biegu na takim dystansie na bieżni.

W Piasecznie rozgrywano też krótsze biegi w ramach VI Memoriału Sławomira Rosłonia. Rekordy życiowe ustanowili trzej juniorzy młodsi Żaczka Połaniec – niespełna 16-letni Kuba Tałaj 400 m przebiegł w 52,00 s, 1500 m K...

Czytaj więcej

W niedzielę mistrzostwa, a na bieżni „bąble” i… kostka brukowa

152 zawodniczek i zawodników zostało zgłoszonych do mistrzostw województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych, które odbędą się w niedzielę na stadionie przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach. Najwięcej z nich jest z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego – 57, ponadto po 24 z Athletics Busko-Zdrój i Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski, 16 z LKB Rudnik, 13 z UKSM Ekipa Bielachy Kielce, po siedem z Nadiru Jędrzejów i Żaczka Połaniec, dwie z Gryfa Rytwiany i jedna z STS Skarżysko-Kamienna. Jedynym zawodnikiem spoza województwa jest Wojciech Koczkodaj z KS Spinterzy.com.krakow.

Uspokajamy, że bieżnia na stadionie w Kielcach nie zostanie wybrukowana, a kostka brukowa służy jedynie do likwidowania wybrzuszeń, jakie powstają w nawierzchni mondo… (fot...

Czytaj więcej

W tej sztafecie jeszcze nie zdobyliśmy medalu. 4×100 m mężczyzn

W sztafecie 4×100 m świętokrzyscy sprinterzy ani razu jeszcze nie wywalczyli miejsca na podium mistrzostw Polski. Najbliżej medalu byli w 1987 r. juniorzy Budowlanych Kielce, którzy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Bielsku-Białej zajęli czwartą lokatę z czasem 42,79 s. Gdyby pobiegli jak w eliminacjach (42,63 s), zdobyliby brązowy medal. Sztafetę tę stanowili Aleksander Pietras, Grzegorz Bojarski, Jarosław Zawadzki i Piotr Jóźwik.

Artur Kal jest rekordzistą naszego województwa ze sztafetą Budowlanych, biegał także w sztafetach AZS Nowi i Lechii Kielce. Na zdjęciu na stadionie międzyszkolnym w Kielcach

Juniorzy Budowlanych zajmowali jeszcze siódme (1986 r.) i ósme miejsce (1994 r.)...

Czytaj więcej

Adam Masaczyński z brązowym medalem akademickich mistrzostw Polski

Adam Masaczyński

Adam Masaczyński zajął trzecie miejsce w biegu na 1500 m podczas akademickich mistrzostw Polski w Poznaniu. Biegacz KKL Kielce i student katowickiej AWF uzyskał czas 3.53,49. Ponadto uplasował się na czwartej pozycji na swoim koronnym dystansie 800 m z wynikiem 1.50,65. 14. w tej konkurencji był jego klubowy kolega Łukasz Łakomiec, student Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z czasem 1.55,89.

Z reprezentantów Politechniki Świętokrzyskiej najlepiej w Poznaniu spisała się Natalia Banaśkiewicz, która zakwalifikowała się do finałów w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. W eliminacjach uzyskała w tych konkurencjach wyniki 10,28 m i 34,67 m. W finałowej rywalizacji rzucała bliżej – kulą 10,14 m i była dziewiąta, oszczepem 28,62 m i dwunasta.

W...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew w dobrej formie, Jakub Sobura-Durma w wakacyjnej

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew uzyskała najlepszy wynik rozegranych w Kielcach mistrzostw województwa programu „Lekkoatletyka dla każdego!” i dzieci. Juniorka młodsza z KKL zwyciężyła z dużą przewagą bieg na 600 m z czasem 1;34,35. Druga na mecie młodziczka Adrianna Gierek, także z KKL, ustanowiła rekord życiowy 1.39,72.

Na 300 m nie miał sobie równych ich klubowy kolega młodzieżowiec Jakub Sobura-Durma, który jesienią wyjechał na stypendium w Iowa Central Community College w USA, startował i uczył się za oceanem,  a teraz wrócił do Kielc na wakacje. Uzyskany przez niego czas 35,24 s pokazuje, że jest także w wakacyjnej formie.

Wyróżniający się wynik na 300 m – 38,26 s – uzyskał młodzik Filip Podolski z Athletics Busko-Zdrój, który był najszybszy także n...

Czytaj więcej