Archiwum miesiąca sierpień 2023

Michał Bąk drugi, Lidia Czarnecka najlepsza wśród kobiet w Busku-Zdroju

Michał Bąk

Zwycięstwem Emila Dobrowolskiego zakończył się  II Półmaraton Buski. Biegacz z Chotomowa (woj. mazowieckie) trasę 21 km 97,5 m wiodącą ulicami głównie przez zieloną część Buska-Zdroju, ze startem i metą na bieżni stadionu, pokonał w 1 godz. 13 min i 30 s.

Drugie miejskie ze stratą 10 s zajął najlepszy ze świętokrzyskich biegaczy Michał Bąk z Chełmiec (gm. Strawczyn). Na trzeciej pozycji finiszował Rafał Czarnecki z Bliżyna z czasem 1:15.55, a na czwartej Tomasz Iwan z Kielc, który uzyskał 1:16.18.

11. lokatę w kategorii open zajęła żona trzeciego na mecie Lidia Czarnecka, która z rezultatem 1:30.03 była najlepsza wśród kobiet. Czarneccy, a także Bąk i Iwan reprezentują Czarnecki Run Team.

Rozegrany w niedzielę po raz drugi półmaraton w...

Czytaj więcej

Maja Peryt z dwoma medalami, Tomasz Gawroński tuż za podium

Maja Peryt

Maja Peryt wygrała zdecydowanie bieg na 3000 m podczas 26. Ogólnopolskich Igrzysk LZS w Białymstoku. W pierwszym swoim starcie na stadionie na tym dystansie zawodniczka Juventy-Cerrad Starachowice uzyskała czas 10.15,38. Pobiegła też na 1500 m, zdobywając srebrny medal z wynikiem 4.41,01.

Starachowiczanka była jedyną świętokrzyską lekkoatletką w tych zawodach, ale dzięki zdobytym przez nią 16 punktom nasze województwo zostało sklasyfikowane na 13. miejscu w punktacji wojewódzkiej, wyprzedzając pomorskie i lubuskie.

W rozgrywanych także w tym tygodniu mistrzostwach Europy niesłyszących i niedosłyszących w Szczecinie startował Tomasz Gawroński z Jędrzejowa. 31-letni biegacz uplasował się na czwartej pozycji na 10 000 m z czasem 33...

Czytaj więcej

Nie żyje Kazimierz Jaros, biegacz, ceniony trener i wiceprezes ŚZLA

Kazimierz Jaros (1960-2023)

W wieku 63 lat zmarł Kazimierz Jaros, człowiek niezwykle zasłużony dla lekkiej atletyki w Ostrowcu Świętokrzyskim i naszym województwie.

W drugiej połowie lat 70. jako zawodnik KSZO należał do czołówki biegaczy w ówczesnym województwie kieleckim. Najlepsze wyniki uzyskiwał na 5000 m i w biegach z przeszkodami. Mając 19 lat, ukończył w 1979 r. I Maraton Pokoju w Warszawie.

Po ukończeniu studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wrócił do Ostrowca i zajął się szkoleniem młodzieży. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Hutniczych, a ostatnio w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego...

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski był bardzo blisko finału mistrzostw świata

Znakomicie spisywał się Mateusz Borkowski w rozgrywanych w Budapeszcie mistrzostwach świata. Pochodzący z Krynek w gminie Brody biegacz we wtorek wygrał jedną z serii eliminacyjnych biegu na 800 m w czasie 1.45,40. W czwartkowym półfinale pobiegł jeszcze szybciej, poprawiając o blisko pół sekundy rekord życiowy rezultatem 1.44,30. 

Mateusz Borkowski na mecie zwycięskiego biegu w eliminacjach (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Zajął czwarte miejsce w pierwszym z trzech półfinałów. Bezpośredni awans do finału mieli zapewniony tylko dwaj pierwsi na mecie w każdym z biegów, a ponadto kwalifikowali się dwaj z pozostałych zawodników z najlepszymi czasami. Mateusz miał trzeci, wynik, finał przegrał różnicą zaledwie 0,06 s...

Czytaj więcej

Sylwester Lepiarz i Małgorzata Czarnota najlepsi nad zalewem w Brodach

Reprezentanci Ludowego Klubu Biegacza Rudnik zajęli trzy pierwsze miejsca w rozegranym 13 sierpnia XXIV Międzynarodowym Biegu im. Stanisława Staszica w Brodach. Zwyciężył Sylwester Lepiarz, który trasę o długości ok. 10 km nad Zalewem Brodzkim pokonał w 31 min 3 s.  Drugi ze stratą 7 s był Andrzej Starżyński, a trzeci Tomasz Biskupski (31.28). Wśród pań nie miała sobie równych Małgorzata Czarnota z Nadiru Jędrzejów, reprezentująca także AZS UJK Kielce i 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, która uzyskała czas 36.40.

Na starcie biegu na 10 km w Brodach, z numerem 156 Sylwester Lepiarz (fot. Facebook/LKB Rudnik)

Pochodzący z Ukrainy Starżyński, który od wielu lat mieszka w naszym kraju, a od tego sezonu startuje na licencji LKB Rudnik, 5 sierpnia zaj...

Czytaj więcej

Podium było blisko, Karolina Młodawska czwarta w Chengdu

Karolina Młodawska zajęła czwarte miejsce w trójskoku podczas 31. FISU Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Zawodniczka KKL Kielce, absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w finałowym konkursie swój najlepszy wynik uzyskała w ostatniej szóstej próbie, skacząc 13,59 m.

Karolina Młodawska w Chinach skoczyła dalej niż przed tygodniem na mistrzostwach Polski w Gorzowie, z których pochodzi to zdjęcie (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Do trzeciego miejsca na podium zabrakło 24 cm. Zajęła je mistrzyni Polski Adrianna Laskowska z AZS Poznań, która uzyskała rezultat 13,83 m. Złoty medal zdobyła reprezentantka Turcji Tugba Danismaz z wynikiem 14,31 m. 14 m przekroczyła również, o 2 cm, srebrna medalistka Diana Zagainowa z Litwy...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska z czwartym wynikiem w finale Uniwersjady

Karolina Młodawska (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

13,27 m wystarczyło Karolinie Młodawskiej do zakwalifikowania się do finału trójskoku podczas 31. FISU Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Zawodniczka KKL Kielce, ubiegłoroczna absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, uzyskała ten wynik przy przeciwnym wietrze – 2,1 m/s.

Zajęła trzecią lokatę w drugiej grupie eliminacyjnej, w której najlepszą okazała się Tugba Danismaz z Turcji z rezultatem 14,01 m. Dalej od kielczanki skoczyła też Diana Zagainowa z Litwy – 13,76 m. W pierwszej grupie zawodniczek rywalizujących w eliminacjach pierwszą lokatę zajęła mistrzyni Polski Adrianna Laskowska z AZS Poznań z wynikiem 13,37 m, przed Anastazją Senchiv z Mołdawii (13,25 m) .

Podopieczna trenera Zdzisława Lipińskiego...

Czytaj więcej