Sylwester Lepiarz i Małgorzata Czarnota najlepsi nad zalewem w Brodach

Reprezentanci Ludowego Klubu Biegacza Rudnik zajęli trzy pierwsze miejsca w rozegranym 13 sierpnia XXIV Międzynarodowym Biegu im. Stanisława Staszica w Brodach. Zwyciężył Sylwester Lepiarz, który trasę o długości ok. 10 km nad Zalewem Brodzkim pokonał w 31 min 3 s.  Drugi ze stratą 7 s był Andrzej Starżyński, a trzeci Tomasz Biskupski (31.28). Wśród pań nie miała sobie równych Małgorzata Czarnota z Nadiru Jędrzejów, reprezentująca także AZS UJK Kielce i 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, która uzyskała czas 36.40.

Na starcie biegu na 10 km w Brodach, z numerem 156 Sylwester Lepiarz (fot. Facebook/LKB Rudnik)

Pochodzący z Ukrainy Starżyński, który od wielu lat mieszka w naszym kraju, a od tego sezonu startuje na licencji LKB Rudnik, 5 sierpnia zajął siódme miejsce w mistrzostwach Polski w biegu ulicznym na 10 km w Gdańsku z wynikiem 30.57. Jeszcze wcześniej, 29 lipca, był pierwszy na 10 km z czasem 29.54 w ramach VI Biegu Montera w Przeworsku. Podczas tej imprezy, upamiętniającej gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, dowodzącego oddziałami walczącymi w Powstaniu Warszawskim, rozegrany został także półmaraton na trasie Gniewczyna Łańcucka – Przeworsk. Nie miał w nim sobie równych Rafał Czarnecki z Bliżyna, wygrywając z rezultatem 1:14.51. Wśród kobiet zwyciężyła jego żona Lidia Czarnecka (1:31.18), a trzecią lokatę zajęła Barbara Przeworska z Łącznej (1:37.43).

Świętokrzyscy biegacze odnieśli także znaczące sukcesy w 32. Biegu Powstania Warszawskiego na ulicach stolicy. Na 10 km najlepszy okazał się Tomasz Biskupski z czasem 31.56. Wśród pań jako druga minęła metę Małgorzata Czarnota z rezultatem 37.19. Na dystansie 5 km Aleksander Dragan z Kielc był czwarty (15.55), natomiast w rywalizacji kobiet Julia Szymkiewicz z Małogoszcza trzecia (18.36).

Specjalizujący się w biegach górskich zawodnicy LKB Rudnik triumfowali w rozegranych pod koniec lipca Biegach Śnieżnickich, które do ubiegłego roku miały rangę mistrzostw Polski. Bieg alpejski na 10 km z Międzygórza na Śnieżnik wygrał Piotr Jaśtal, a drugi był Sylwester Lepiarz, który następnego dnia zwyciężył w Półmaratonie Śnieżnickim.

W rozegranych 12 sierpnia mistrzostwach Polski w biegu górskim na ultra dystansie 82 km w Beskidzie Żywieckim, ze startem w Rajczy i metą w Ujsołach, najlepszą wśród kobiet okazała się Urszula Paprocka, krakowianka startująca na licencji LKB Rudnik.

Te biegowe wakacyjne remanenty kończymy informacją o występie 8 sierpnia Oliwii Bełczew w mistrzostwach Europy juniorów w Jerozolimie. 17-letnia biegaczka KKL Kielce nie zaliczy tego startu do udanych. W rywalizacji ze starszymi zawodniczkami na 800 m zajęła siódme miejsce w drugiej serii eliminacyjnej z czasem 2.11,03. Był to 23. rezultat eliminacji.