Katarzyna Furmanek wicemistrzynią Polski, Karolina Młodawska z brązem

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Dzielnie walczyła Katarzyna Furmanek w konkursie rzutu młotem podczas jubileuszowych 100. mistrzostw Polski w Bydgoszczy. Po trzech kolejkach zawodniczka KKL Kielce zajmowała czwartą lokatę z wynikiem 67,49 m. W czwartej rzuciła 69,92 m i wyszła na prowadzenie, wyprzedzając o 3 cm rekordzistkę świata i trzykrotną mistrzynię olimpijską Anitę Włodarczyk z AZS-AWF Katowice oraz o 37 cm brązową medalistkę igrzysk w Tokio Malwinę Kopron z Wisły Puławy.

Rzucająca kilka minut później Włodarczyk zmobilizowała się jednak i zapewniła sobie zwycięstwo rzutem na odległość 72,06 m. Kopron nie zdołała już się poprawić i kielczanka cieszyła się ze srebrnego medalu. To jej pierwszy tytuł wicemistrzyni Polski w karierze. Przypomnijmy, że w 2020 r. była mistrzynią, a w 2019 i 2022 r. zdobywała brązowe medale. Dobrze w rywalizacji młociarek spisała się druga reprezentantka KKL Marika Kaczmarek, która zajęła szóstą lokatę z wynikiem 63,17 m.

Karolina Młodawska po trzech kolejkach trójskoku również plasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 13,14 m. Wyprzedzały ją Adrianna Laskowska z AZS Poznań (13,67 m) i Agnieszka Bednarek z AZS Łódź (13,45), a także niespodziewanie juniorka Olga Szlachta ze Stali Ostrów Wielkopolski (13,29 m). W czwartej próbie zawodniczka KKL skoczyła jednak 13,35 m, co wystarczyło do trzeciego miejsca na podium. Zwyciężyła Laskowska z wynikiem 13,74 m.

To drugi brązowy medal Młodawskiej w mistrzostwach Polski na stadionie. Pierwszy taki zdobyła w 2022 r. Dwa lata wcześniej była mistrzynią, a w 2021 i 2023 r. wicemistrzynią naszego kraju.

Blisko podium na stadionie Zawiszy były w skoku o tyczce juniorki KKL rywalizujące ze starszymi tyczkarkami. Natalia Biskupska w drugim podejściu pokonała wysokość 4,00 m, zajmując piątą lokatę. Zofia Jastrząb skoczyła tyle samo w trzeciej próbie i była szósta. Wszystkie medalistki skoczyły po 4,10 m.

W konkursie tyczkarzy młodzieżowiec KKL Nikodem Pochopień wypadł poniżej oczekiwań, zaliczając tylko pierwszą wysokość 4,55 m. Jednak tylko czterech rywali skoczyło wyżej i kielczanin wraz z pięcioma innymi zawodnikami uplasował się ex aequo na piątym miejscu.

Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz w pierwszej części biegu na 3000 m z przeszkodami zajmował trzecią pozycję, potem jednak osłabł i minął metę na szóstej pozycji z czasem 8.54,43. W tej samej konkurencji wśród kobiet dziesiąta z rekordem życiowym 10.36,00 była Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice.

Juniorka KKL Oliwia Bełczew poprowadziła starszym rywalkom w szybkim tempie bieg na 1500 m, pokonała 900 m i zeszła z bieżni. Jej klubowy kolega Łukasz Łakomiec w eliminacjach 800 m uzyskał 15. wynik 1.54,89. Wojciech Koczkodaj z Ekipy Bielachy Kielce w preeliminacjach biegu na 100 m był 17. z czasem 11,63 s. Junior młodszy KKL Karol Białogoński nie zdołał w skoku o tyczce pokonać pierwszy wysokości 4,55 m.