Dwa tytuły halowej mistrzyni Polski, jeden na stadionie oraz po trzy srebrne i brązowe medale – to dorobek Karoliny Młodawskiej w trójskoku. Zajęła ponadto czwarte miejsce w finale Uniwersjady i reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy.
Zawodniczka KKL Kielce całkowicie zdominowała tę konkurencję w naszym regionie. Należy do niej bowiem 20 najlepszych wyników w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki na stadionie, a także dziewięć w hali. Z liczącym się już w międzynarodowej rywalizacji rezultatem 13,80 m, który uzyskała w 2023 r., wyprzedza następne nasze trójskoczkinie o ponad metr.
Pierwszą z nich, która plasowała się w szerokiej krajowej czołówce, była Katarzyna Szymańska na początku lat 90., kiedy ta konkurencja wprowadzona została do programu zawodów kobiet. Zawodniczka Granatu Skarżysko-Kamienna ustanowiła nawet rekord Polski juniorek młodszych, a jako juniorka zajęła siódme miejsce w mistrzostwach naszego kraju seniorek rozgrywanych w 1993 r. w Kielcach. Startowała też w meczu reprezentacji juniorek z Francuzkami i Niemkami.
Żeński trójskok nie znajdował się jeszcze wtedy w programie mistrzostw Polski w tych kategoriach wiekowych, więc Szymańska medalu nie zdobyła. Natomiast w kategorii młodzieżowej (do 22 lat) w rywalizacji ze starszymi zawodniczkami zajmowała piątą i szóstą lokatę.
Pierwszą naszą trójskoczkinią, która stanęła na mistrzowskim podium, jest Ewelina Biernacka z Budowlanych Kielce. W 1999 r. wywalczyła ona tytuł wicemistrzyni naszego kraju juniorek. Brązowy medal zdobyty w 2022 r. w mistrzostwach Polski juniorek młodszych w hali posiada w swoim dorobku Alicja Borek z KKL. Zawodniczka ta zdobyła także wicemistrzostwo naszego kraju w wieloskoku młodziczek. Wprowadzona dla tej kategorii wiekowej w 2020 r. konkurencja polega na tym, że zawodniczka/zawodnik odbija się na przemian z jednej i drugiej nogi, podczas gdy w trójskoku dwa pierwsze odbicia wykonuje z tej samej nogi.
W czołowej ósemce juniorowskich mistrzostw prócz Biernackiej i Borek plasowały się jeszcze Wiktoria Gromada z Wisły Junior Sandomierz na stadionie oraz Anna Styrcz z Budowlanych i Oliwia Masternak z KKL w hali. Ponadto szósta w zimowych (halowych) mistrzostwach juniorek na początku lat 50. była Apolonia Krzemińska (później Winiarska) ze Stali Skarżysko w trójskoku z miejsca.
Karolina Młodawska pięciokrotnie zajmowała miejsca w setce najlepszych trójskoczkiń na świecie. W Polsce była raz pierwsza, trzy razy druga i raz trzecia na stadionie oraz dwa razy pierwsza, raz druga i raz trzecia w hali. W drugiej dziesiątce w krajowych tabelach klasyfikowane były: Katarzyna Szymańska, Ewelina Biernacka i Krystina Gryszutina z Ukrainy, startująca przez dwa sezony w barwach KKL.
Te trzy zawodniczki uzyskiwały rezultaty powyżej 12 m i plasują się w naszej historycznej tabeli za Karoliną Młodawską. Ponad 11 m skakało kolejnych osiem trójskoczkiń, a następne 11 ponad 10 m. Zestawienie wszystkich, wykaz największych sukcesów oraz rozwój rekordu okręgu/województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.